مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی سیستان و بلوچستان گفت: از ابتدای شروع طرح ایجاد اشتغال پایدار در مناطق روستایی و عشایری از سال گذشته تاکنون تسهیلات اشتغال روستایی به هفت هزار و ۸۵۹ طرح اشتغال در استان پرداخت شده که برای ۱۲ هزار و ۴۴۵ نفر فرصت شغلی ایجاد کرده است.

مهرداد جهاندیده روز پنجشنبه در آستانه هفته تعاون در نشست خبری با اصحاب رسانه اظهار داشت: برای جلوگیری از مهاجرت بی رویه از روستاها، کمک به اقتصاد کشور و خانواده طرح ایجاد اشتغال پایدار در مناطق روستایی و عشایری به اجرا در آمده است.

وی افزود: در این راستا ۶۵۰ میلیارد تومان تسهیلات اشتغال روستایی برای سیستان و بلوچستان درنظر گرفته شد که از این میزان تاکنون ۵۰۹ میلیارد تومان به استان تخصیص یافته است و روند تخصیص همچنان ادامه دارد.
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی سیستان و بلوچستان ادامه داد: چهار بانک توسعه تعاون، پست بانک، کشاورزی و صندوق کارآفرینی امید بانک‌های عامل پرداخت تسهیلات اشتغال روستایی در استان هستند.
وی با بیان اینکه هدف از پرداخت این تسهیلات پول پاشی نیست، تصریح کرد: این تسهیلات در هر روستا با توجه به مزیت‌های نسبی موجود به متقاضیان پرداخت می‌شود.
جهاندیده ادامه داد: در زمینه نظارت بر پرداخت این تسهیلات نیز با وجود پراکندگی روستاها و وسعت استان رتبه سوم طرح‌های نظارت شده در کشور به سیستان و بلوچستان اختصاص یافت.
مدیرکل تعاون کار و رفاه اجتماعی سیستان و بلوچستان به حوزه روابط کار اشاره کرد و اظهار داشت: در حوزه رسیدگی به شکایات کارگری و کارفرمایی در پنج ماهه امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته میزان شکایات ثبت شده ۲۰ درصد کاهش یافته است.
جهاندیده خاطر نشان کرد: اقدامات انجام شده در زمینه رفع مشکلات واحدهای کارگری و تولیدی موجب شد تا در پنج ماهه سالجاری از ریزش هزار فرصت شغلی در استان جلوگیری شود.
وی با بیان اینکه فرهنگ تعاون از سنت های قدیمی ایرانیان است، گفت: ۲ هزار و ۲۶۰ تعاونی فعال با عضویت یک میلیون و ۷۰۰ هزار نفر در سیستان و بلوچستان وجود دارد که در بخش‌های خدماتی، کشاورزی و صنعتی فعالیت می‌کنند.
مدیرکل تعاون کار و رفاه اجتماعی سیستان و بلوچستان تصریح کرد: از ابتدای امسال تاکنون نیز ۳۷ تعاونی جدید با اشتغال‌زایی ۷۷۸ نفر در سیستان و بلوچستان تشکیل شده است.

۳۶ هزار خانوار روستایی در استان بیمه شدند
مدیر صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستائیان و عشایر سیستان و بلوچستان نیز در این نشست اظهار داشت: بیمه روستائیان گامی در مسیر تحقق عدالت اجتماعی و ایجاد انگیزه برای تولیدکنندگان واقعی مایحتاج اساسی مردم است تا با شوق بیشتری به تلاش خود ادامه دهند و نگران آینده نباشند.
امان‌اله شاقوزایی افزود: جامعه هدف این صندوق در سیستان و بلوچستان ۲۹۹ هزار خانوار روستایی بود که بعد از بررسی‌های انجام شده مشخص شد ۱۸۵ هزار خانوار روستایی در این استان هیچ‌گونه بیمه‌ای ندارند.
وی خاطر نشان کرد: از این تعداد خانوار شناسایی شده تاکنون ۳۶ هزار خانوار زیرپوشش بیمه اجتماعی کشاورزان، روستائیان و عشایر سیستان و بلوچستان قرار گرفته‌اند./ ایرنا

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.