در ششمین روز از هفته دولت، وزیر کشور به منظور شرکت در آیین گرامیداشت یاد و خاطره شهدای دولت وارد تبریز شد.

وزیر کشور با بیان اینکه دولت به مفهوم ادبیات سیاسی آن هیچگاه در ایران به منصه ظهور نرسید، گفت: مقبولیت و مشروعیت دولت‌ها هدیه امام راحل (ره) و نظام جمهوری اسلامی به مردم ایران است که باید قدردان آن بود.

به گزارش ایرنا، عبدالرضا رحمانی فضلی روز پنجشنبه در مراسم بزرگداشت شهیدان رجایی و باهنر در تالار اجتماعات مصلای امام خمینی تبریز، افزود: اگر تاریخ ایران را به سه دوره پیش و پس از انقلاب مشروطه و پس از انقلاب اسلامی تقسیم بندی کنیم، بدون تردید مفهوم واقعی دولت به معنی خاص و ارکان حکومتی به معنی عام پس از انقلاب اسلامی و به برکت دوراندیشی های امام خمینی (ره) و همراهی مردم پدید آمد.

بخش هایی از اظهارات وزیر کشور به شرح زیر است:

*در سال های قبل از مشروطیت تمام دولت با زور و خرید املاک مردمی روی کار آمده و به هیچ عنوان جایگاه مردمی نداشتند و در سال های پس از مشروطیت نیز دولت هایی با رنگ و لعاب مقبولیت و مشروعیت روی کار می آمدند که آنها نیز پوسته ای از این ویژگی را داشتند و مردم ایران انتخاباتی آزاد و واقعی را هیچ گاه تجربه نکردند.

* دولت ها در این دوران خفقان و استبدادی همواره به دنبال چپاول و غارت اموال مردم بودند که به همین دلیل به نوعی فرهنگ ضد دولت بر کشور حاکم بود و در آن منابع مردم و دولت ها همیشه در تضاد یکدیگر بود.

* وقوع انقلاب اسلامی در سال ۱۳۵۷ طلیعه ای نوین در تاریخ سیاسی ایران است که طی آن امام راحل به دولت هم مشروعیت و هم مقبولیت عمومی دادند و ایشان توانستند رابطه متضاد ملت با دولت ها را به رابطه ای همسان و همگام تبدیل کنند.

* مفهوم واقعی دولت پس از انقلاب اسلامی در ایران تحقق یافت، تداوم این شرایط زمانی است که بتوانیم کارآمدی دولت و رضایت مندی مردم را محقق کنیم چه بسا در غیر این صورت به اهداف عالی انقلاب و آرمان های امام و شهدا و منویات مقام رهبری نخواهیم رسید.

*(با یادآوری هجمه های روزافزون رسانه های بیگانه علیه جمهوری اسلامی و نظام سیاسی حاکم بر ایران): در این حملات روزانه نه افراد خاص بلکه نهادهای مملکت از جمله دولت، مجلس شورای اسلامی، دستگاه قضائی  و سپاه و نیروهای مسلح همواره مورد هجمه قرار دارند تا بدین طریق اذهان عمومی ملت تحریف شده و بی اعتمادی مردم نسبت به نظام حاصل شود.

*( با ابراز تاسف از اینکه عده ای در داخل کشور در امتداد سیاست رسانه های معاند گام بر می دارند): این عده به دلیل ناآگاهی و رقابت های غلط سیاسی و تفسیرهای نادرست کشور را با مشکلاتی مواجه می کنند که باید مواظب بود و اجازه نداد به راه  و مرام امام و شهدا خدشه وارد شود.

هفته دولت فرصتی مغتنم برای بررسی عملکردها،  ارایه گزارش کار و تجدید میثاق با شهدا بر حول محور گام برداشتن برای تقویت مقبولیت و مشروعیت و نیز کسب اعتماد عمومی و جلب مشارکت مردمی است که باید نقاط ضعف،  منابع و امکانات کشور را بازنگری و برای تقویت بیشتر آن برنامه ریزی کنیم

 

 رحمانی فضلی در  سفر یکروزه خود به تبریز، ضمن شرکت در مراسم بزرگداشت شهیدان رجایی و باهنر و شهدای دولت در تبریز با مردم نیز دیدار و گفت و گو می کند.

همچنین به منظور بررسی آخرین وضعیت طرح های استمرار و ارتقای وضعیت مطلوب امنیت در استان، جلسه شورای تامین استان آذربایجان شرقی با حضور وزیر کشور برگزار می شود.

سید سلمان سامانی، معاون هماهنگی و سخنگوی وزارت کشور، رحمانی فضلی را در سفر به تبریز همراهی می کند.

تشریح روند تأمین امنیت مرزها از سوی وزیر کشور/ امیدواری برای کنترل ۸۰ درصد قاچاق تا پایان سال ۹۸

وزیر کشور گفت: منابع لازم برای ادامه روند تجهیز مرزها از طریق صندوق توسعه تامین شده، نیروها تقویت شده اند، رصد مستمر وجود دارد و تأمین تمام امکاناتی که لازم است و اهمیت دارد در دستور کار قرار دارد.

عبدالرضا رحمانی فضلی که صبح امروز در ششمین روز از هفته دولت وارد تبریز شد، در جمع خبرنگاران با اشاره به بحث امنیت مرز گفت: امنیت مرز از جمله بحث انسداد و تجهیز و کنترل الکترونیکی مرز، از موضوعاتی است که مورد توجه و پیگیری وزارت کشور است، البته این منطقه از مرز، هم مثل بخش های قابل توجهی از مرزهای ما، جزء مناطق امن کشور است ولی برخی از مناطق در شرق و غرب در اولویت است که توجه بسیار خوبی به آن وجود دارد.

وزیر کشور در ادامه بحث امنیت مرزها افزود: منابع لازم برای ادامه روند تجهیز مرزها از طریق صندوق توسعه تامین شده، نیروها تقویت شده اند، رصد مستمر وجود دارد و تأمین تمام امکاناتی که لازم است و اهمیت دارد در دستور کار قرار دارد.

رحمانی فضلی به حوزه قاچاق کالا و ارز اشاره کرد و گفت: در این حوزه بحث سامانه ها کنترل هوشمند، اهمیت دارد که باید کامل شود. این مقوله به طور جدی در دستور کار ستاد مبازه با قاچاق قرار گرفت و تا پایان سال ۹۸ مقرر شده، تکمیل و هماهنگ شدن سامانه های هوشمند دستگاه های مختلف دخیل پایان پذیرد و همه سامانه ها به صورت متصل و هماهنگ با هم کار کنند. البته تا کنون بعضی سامانه ها وارد کار شده اند ولی باید با هم لینک شوند و در یک مجموعه با هم کار کنند و طبق زمان‌بندی انجام شده تا پایان سال ۹۸ باید این کار انجام شود، که به صورت جدی هم پیگیری می شود. امیدواریم با عملیاتی شدن این طرح، بیش از ۸۰ درصد قاچاق کالا و ارز  کنترل شود.

وزیر کشور همچنین به کنترل های فیزیکی در معابر ورودی اشاره کرد و گفت: ارتقای ساماندهی مبادی ورودی کشور با تجهیزات و امکانات لازم از جمله ایکس ری ها، در دستور کار است و رئیس محترم جمهور هم در این زمینه دستور صریح داده است و امیدواریم ظرف یک سال آینده شاهد تحولات چشمگیر در این حوزه باشیم.

 

کلمات کلیدی

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.