اقدامات اخیر اسرائیل در خاورمیانه، به خاطر نگرانی از توافق ترامپ با ایران است/ منابع ایرانی می گویند اگر مذاکره ای صورت گیرد، تنها به فعالیت هسته‌ای و امنیت دریانوردی در خلیج فارس محدود خواهد بود آ

آنچه برای غربی‌ها مشخص نیست، میزان همراهی تهران با درخواست‌های آمریکا و اروپا، برای مذاکره در خصوص پرونده‌های منطقه‌ای یا موضوع سلاح موشکی است. در همین رابطه، منابع ایرانی در گفتگو با الاخبار تاکید کرده اند که مذاکره تنها منحصر به فعالیت هسته‌ای ایران و امنیت دریانوردی در آب‌های خلیج فارس می‌شود.

الاخبار نوشت: نقطه تحولی در حمله آمریکا علیه ایران دیده می‌شود که نشانه‌های آن در پایان نشست جی ۷، ظاهر شد. با اینکه موانع همچنان وجود دارد، تهران و بیاریتز می‌روند تا باب احتمالات سختی را به روی هم پیمانان واشنگتن در منطقه، بگشایند.

به گزارش سرویس بین الملل «انتخاب»؛ در ادامه این مطلب آمده است: بیش از هر زمانی، پرونده تنش‌ها بین ایران و آمریکا، به سمت احتمال سوق داده شدن ترامپ به آتش بس و پذیرفتن پیشنهادهای مکرون، پیش می‌رود، که این به معنای امکان توافقی نزدیک بین دو طرف است.

سناریوی توافق، صرفنظر از شاخص‌های آن، نشان دهنده بخشی از پشت پرده تحرکات هم پیمانان واشنگتن در منطقه است؛ بویژه اسرائیل، که نگران توافقی است که برخلاف منافع آن باشد. در واقع، اقدامات اخیر اسرائیلی‌ها حکایت از آن دارد که مدت‌ها پیش از گزینه ترامپ و جدیت او برای عقد توافقی با تهران، آگاه بودند.

در این میان، آنچه برای غربی‌ها مشخص نیست، میزان همراهی تهران با درخواست‌های آمریکا و اروپا، برای مذاکره در خصوص پرونده‌های منطقه‌ای یا موضوع سلاح موشکی است. در همین رابطه، منابع ایرانی در گفتگو با الاخبار تاکید کرده اند که مذاکره تنها منحصر به فعالیت هسته‌ای ایران و امنیت دریانوردی در آب‌های خلیج فارس می‌شود.

اما حل مشکل ایران، در گرو دانستن موضع آمریکاست؛ درست است که دولت روحانی ابتکاری به خرج داده و از دیدار روحانی و ترامپ صحبت می‌کند، اما شروطی را تعیین کرده است که مهمترین آن‌ها مربوط به عدم مذاکره در مورد پرونده موشکی ایران است. ترامپ هم با بیان این مطلب که می‌خواهیم ایران یک دولت غیر هسته‌ای باشد و در مورد موشک‌های بالستیک نیز صحبت می‌کنیم، شروط خود برای مذاکره را مطرح کرد.

با وجود آنچه گذشت، مکرون و ترامپ بسیار خوش بینند و رئیس جمهور فرانسه تاکید کرده است که مذاکرات جی ۷ می‌تواند زمینه را برای توافقی در آینده، فراهم کند؛ نشستی که ترامپ احتمال آن را «واقعی» می‌داند.

 

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.