کرم روباتیک به کمک جراحی غیرتهاجمی مغز می آید

دانش و فناوری /
شناسه خبر: 497366

پژوهشگران دانشگاه "ام.ای.تی"، نوعی روبات کوچک ابداع کرده‌اند که به یک کرم شباهت دارد و می‌تواند به جراحی غیرتهاجمی مغز کمک کند.

پژوهشگران دانشگاه "ام.ای.تی" (MIT)، یک کرم روباتیک کوچک ابداع کرده‌اند که می‌تواند راه خود را در مغز پیدا کند. این کرم رباتیک در صورت موفقیت می‌تواند برای جراحی‌ مغز مورد استفاده قرار گیرد و میزان تهاجمی بودن آن را کاهش دهد.

"یونهو کیم" (Yoonho Kim) و "ژوآنهه ژائو" (Xuanhe Zhao)، پژوهشگران دانشگاه ام.آی.تی، این روبات را با استفاده از نوعی پلیمر با ذرات کوچک مغناطیسی ابداع کردند؛ در نتیجه می‌توان این کرم رباتیک را با کمک یک آهن‌ربا هدایت کرد. کرم روباتیک که قطر آن کمتر از ۰.۶ میلی متر است، با ماده‌ای پوشیده شده که به نرم بودن و حرکت روان آن کمک می‌کند.

"کیم" و "ژائو"، روبات کوچک خود را روی یک مدل سیلیکونی از مغز انسان آزمایش کردند که ماده‌ای شبیه به خون را در بر داشت. هنگامی که آنها برای هدایت ربات، از یک آهن‌ربا در بیرون مغز استفاه کردند، روبات توانست راه خود را از میان رگ‌های خونی پیدا کند.

"کیم" گفت: بسیاری از روبات‌های کنونی را نمی‌توان در مغز به کار گرفت، زیرا قطر ربات‌هایی که می‌توانند راه خود را در میان یک رگ خونی پیدا کنند، بیش از حد زیاد است.

ذرات مغناطیسی به کار رفته در کرم روباتیک، در تصاویر ثبت شده با اشعه ایکس هم مشخص می‌شوند؛ در نتیجه می‌توانند به جراحان کمک کنند تا مسیر مورد نظر را در شبکه پیچیده‌ای از رگ‌های مغز بیابند.

 

پژوهشگران قصد دارند در آینده این ابزار را روی حیوانات آزمایش کنند.

این پژوهش، در مجله "Science Robotics" به چاپ رسید./ایسنا

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.