اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۲۵ مرداد ۱۳۹۹
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در نشست همگرایی دولت و پدیدآورندگان آثار هنری مطرح کرد

مردم نباید در تدوین قانون نادیده گرفته شوند

مردم نباید در تدوین قانون نادیده گرفته شوند
مریم سادات گوشه خبرنگار

دیروز اهالی فرهنگ، هنر و رسانه یک روز تاریخی را در تالار رودکی در کنار دو وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و تعاون، کار و رفاه اجتماعی پشت سر گذاشتند؛ ‌روزی که به قول ایرج راد، رئیس هیأت مدیره خانه تئاتر، پس از گذشت چندین برنامه توسعه و پیگیری‌های طاقت فرسای هنرمندان و اهالی فرهنگ بالاخره با همکاری سید عباس صالحی و محمد شریعتمداری به ثمر نشست؛

ثمری که حاصل یک سال تلاش مستمر و جلسات پیاپی هفتگی هر صنف با مسئولان وزارت فرهنگ و ارشاد بود تا یکشنبه صبح در نشست همگرایی دولت و پدید‌آورندگان آثار فرهنگی و هنری گام نخست آن با امضای پیش‌نویس دستور‌العمل نحوه تشکیل فعالیت انجمن‌های صنفی فرهنگ، هنر، رسانه و کانون‌های مربوطه برداشته شود. این دستورالعمل پس از اینکه به تصویب هیأت وزیران برسد، رسماً ابلاغ و اجرا خواهد شد.

یک سند مشترک برای همه‌ انجمن‌های هنری
در این نشست علی‌اصغر سید‌آبادی مشاور برنامه‌ریزی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در ابتدا، طی گزارشی در خصوص روند این پروژه گفت: «در تاریخ معاصر ایران بی‌نظیر است که تمام انجمن‌های هنری به یک سند مشترک برسند. ما طی مشورت‌هایی که با آقای صالحی داشتیم به این نتیجه رسیدیم جلسات مشترکی با حضور نمایندگان صنوف مختلف برگزار شود تا به جمع‌بندی‌هایی پیرامون نحوه تشکیل فعالیت‌های انجمن‌های صنفی فرهنگ و هنر برسیم و برنامه‌ریزی‌هایی در جهت استقرار نظام صنفی فرهنگ و هنر صورت بگیرد.» سید‌آبادی ادامه داد: «ابتدا بیمه بیکاری را در جلسات متعدد پیگیری کردیم و بعد به بحث نظام صنفی رسیدیم که هنرمندان و اصحاب فرهنگ هم باید مثل پرستاران یا پزشکان یک نظام صنفی داشته باشند. در نهایت به این نتیجه رسیدیم باید به نهادهای سرمایه‌گذاری مثل اتاق بازرگانی و نهادهای دیگری هم که پدید‌آورندگان آثار هنری صنف محسوب نمی‌شوند فکر کرد تا ذیل قانون کار بتوانیم مشکلات را حل کنیم.»

 کار شایسته نیازمند تشکل‌های استاندارد است
مسعود هوشمند رضوی نماینده صنف روزنامه‌نگاران دومین سخنرانی بود که گزارش این اتفاق مهم را ارائه کرد و افزود: «هدف از شکل‌گیری این تصویب‌نامه استقرار و توسعه و نهادینه‌سازی یک کار شایسته است. این یک مفهوم بین‌المللی است. طبق تعریفی که سازمان بین‌المللی کار ارائه کرده کار شایسته، کاری‌ است که کرامت انسانی و امنیت در آن دیده شده است. اگر بخواهیم کار شایسته را نهادینه کنیم نیاز به تشکل‌های استاندارد داریم که به رسمیت شناخته شوند.» هوشمند ادامه داد: «این اولین برنامه‌ای است که محصول گفت‌وگوهای مختلف است که نمایندگان اصناف در آن حضور دارند و می‌توانند بدون دخالت دولت کاری انجام بدهند.» ایرج راد رئیس هیأت مدیره خانه تئاتر هم در ادامه‌ مراسم گفت: «بعد از سال‌ها تلاش، امروز به نتیجه رسیده‌ایم. ما از دیرباز به‌دنبال امنیت اهالی تئاتر بودیم. در این راه از شورای عالی انقلاب فرهنگی پرسیدیم که چرا مصوبات اجرایی نشده است؟ و بعدها باز هم پیگیری کردیم تا اینکه در برنامه ششم توسعه موضوع مطرح شد. اما نتیجه‌‌ای از آن حاصل نشد. این جریان اما در خانه تئاتر ادامه پیدا کرد و با پیگیری‌هایی که در این زمینه صورت گرفت آقای صالحی زحمت زیادی پیرامون این موضوع کشید و قرار بر این شد تا جلسات زیادی در این زمینه برگزار شود. حدود یک سال هر هفته این جلسات برگزار شد و مسائل مختلف حقوقی رسیدگی شد تا اینکه امروز شاهد امضای پیش‌نویسی در این عرصه هستیم.»

اجازه ندهید اجرای این قانون پس از تصویب به تأخیر بیفتد
منوچهر شاهسواری مدیرعامل خانه سینما هم با ابراز قدردانی از برگزاری این برنامه بیان کرد: «ما هنرمندان جامعه‌ای به هم پیوسته هستیم اما نکته‌ای که در حضور ۲ وزیر محترم لازم به گفتن است موضوع مخالفت برخی‌ها از فعالیت فرهنگی و صنفی در کشور است که در قالب قانون می‌خواهند از فضای ابهام‌آلود به نفع خود استفاده کنند. می‌خواهند فرهنگ و تاریخ کشور را غارت کنند. اما نباید اجازه داد اجرای این قانون پس از تصویب به تأخیر بیفتد. موضوع نظام بازنشستگی اهل فرهنگ و هنر در وضعیت بسیار اسفناکی قرار دارد که این نیازمند یک درایت عمیق و حرکت انقلابی است. امیدوارم آقای شریعتمداری بتوانند بپذیرند تا بتوان موانع حقوقی را رفع کرد.»

کار خوبی که دیر اجرا شد
فریدون عموزاده خلیلی رئیس انجمن نویسندگان کودک و نوجوان هم در این برنامه ضمن قرائت نوشته‌ای از محمود دولت‌آبادی تصریح کرد: «ما باید حتماً از شما بابت این اتفاق تشکر کنیم. اما نمی‌دانم چرا این حد دیر شاهد این اتفاق خوب هستیم. امروزه بسیاری از هنرمندان در شرایط بدی به سر می‌برند. مقصد نهایی ما نظارت، مطالبه‌گری و اجرای صحیح این پیش‌نویس است.» کاوه رضوانی‌راد مشاور حقوقی خانه موسیقی هم در این مراسم گفت: مقصد نهایی ما باید نظارت و مطالبه‌گری در اجرای صحیح این تصویب‌نامه و اهتمام برای شکل‌گیری سریع کانون‌های سراسری صنفی هنرمندان باشد. از آن چیزی که باید بر حذر باشیم تمرکز بر ماهیت مدنی و عدم دخالت‌های دولتی است. نهاد صنفی رقیب دولت نیست همراه دولت است تا دولت به جای ورود، به اجرا و سیاستگذاری مشغول باشد. نهاد صنفی حلقه اتصال هنرمند و حاکمیت است که حقوق هنرمندان را می‌ستاند و از حریم او صیانت می‌کند. دخالت دولت قطعاً آن فعالیت‌ها را مختل می‌کند.»

مشاغل فرهنگی باید تعاریف خود را پیدا کند تا گرفتار ابهام نشود
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به دوری دولت و ملت در ۱۵۰ سال گذشته و در کنار هم قرار نگرفتن آنها، علت این مهم را جدی‌ نگرفتن همراهی و همگامی مردم در تدوین قوانین دانست. سید عباس صالحی گفت: «یکی از برنامه‌های من رونق و ساماندهی کسب و کارهای فرهنگی و هنری بوده و به همین سبب این مهم با جدیت دنبال شده و خواهد شد. این نشست  نشأت‌ گرفته و در ادامه همان برنامه‌هاست. وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به موضوع مقررات‌زدایی و کاهش مقررات و قوانین دست و پاگیر در این وزارتخانه در ارائه و صدور مجوزها افزود: «از بدو ورود به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ۱۳۷ مجوز در حوزه‌های فرهنگ و هنر و رسانه را به ۳۶ مورد کاهش داده و تجمیع کردیم. مشاغل فرهنگی و هنری باید تعاریف خود را پیدا کند تا گرفتار ابهامات فراوان نشویم.» صالحی با اشاره به رویکرد دولت تدبیر و امید در جدی گرفتن واگذاری امور به مردم و پیگیری آن به‌عنوان مطالبات جدی گفت: «در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تا حد زیادی واگذاری امور به تشکل‌ها و صنوف انجام شده و این کار را ادامه خواهیم داد. معتقدیم بدون حضور و همراهی مردم کارها و امور پیش نخواهد رفت و پیوند دولت و ملت مستحکم نخواهد شد.»
محمد شریعتمداری وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی هم با سخنانش به این نشست پایان داد. او در بخشی از صحبت‌هایش گفت: «این یک تصمیم راهبردی و استراتژیک بود. باید بارها امتحان می‌کردیم لباسی به تن نظام فرهنگی و هنری ندوزیم که بعداً مجبور شویم آن را کوچک و بزرگ کنیم. اجازه دهیم اصحاب فرهنگ و هنر بگویند در چه قواره‌ای و به چه شکل و صورت ساخته شود. فقط در قالب چارچوب قانون.» او ضمن ابراز تأسف در خصوص اینکه چرا اینقدر دیر آن اتفاق افتاد تصریح کرد: «خوشحالم که این اتفاق در این دوره افتاده است.»

بــــرش
یک کانون فراگیر برای همه اهالی فرهنگ و هنر

بر اساس این گزارش با تصویب هیأت وزیران، برای اولین بار در تاریخ هنر کشور، کلیه پدیدآورندگان آثار فرهنگی و هنری و رسانه‌ای می‌توانند ذیل تبصره 5 ماده 131 قانون کار، انجمن صنفی سراسری تشکیل دهند. بر اساس این مصوبه هر یک از حوزه‌های فرهنگی، هنری و رسانه‌ای می‌توانند یک کانون سراسری تشکیل دهند و در نهایت از به هم پیوستن آنها کانون فراگیر فرهنگ و هنر، تشکیل خواهد شد. از یک سال گذشته به منظور تدوین پیش‌نویس دستورالعمل نحوه تشکیل فعالیت‌ انجمن‌های صنفی فرهنگ، هنر، رسانه و کانون‌های مربوطه جلساتی با حضور نمایندگان صنوف مختلف فرهنگی و هنری و وزارتخانه‌های فرهنگ و ارشاد اسلامی و تعاون، کار و رفاه اجتماعی برگزار شده است. این جلسات به منظور تدوین آیین‌نامه‌های ماده ٩٢ برنامه ششم توسعه، که یکی از بندهای ذیل این ماده به بحث نظام صنفی مرتبط بود، با حضور نمایندگان صنوف مختلف برگزار شد. پس از تصویب این پیشنهاد، کلیه پدیدآورندگان آثار فرهنگی، هنری و رسانه‌ای می‌توانند در بستر تشکل‌های رسمی و تخصصی روابط کار، مطالبات خود را از طریق گفت‌وگوهای سه جانبه ملی دنبال کرده و به امنیت شغلی پایدار برسند. تنظیم و تصویب «دستورالعمل نحوه تشکیل و فعالیت انجمن‌های صنفی فرهنگ، هنر و رسانه و کانون‌های مربوطه» از دیگر مواردی است که در این تصویب‌نامه پیش‌بینی شده و تشکل‌های چهارده‌گانه فوق به منظور پیشبرد هرچه سریع‌تر اهداف تصویب‌نامه، مبادرت به تهیه و ارائه پیش‌نویس دستورالعمل و ارائه آن به وزرای فرهنگ و ارشاد اسلامی و تعاون، کار و رفاه اجتماعی کرده‌اند.
 

کپی