اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۲۱ مرداد ۱۳۹۹

پرتاب ماهواره و موشک به فضا به کمک بالن

پرتاب ماهواره و موشک به فضا به کمک بالن

محققان فنلاندی طرحی را ارائه کردند تا به وسیله بالن های حامل هوای داغ، موشک و ماهواره را به آسمان برد و از آنجا به اعماق فضا پرتاب کرد. به این ترتیب آلودگی کمتری ایجاد می شود.

دانشمندان مشغول کار روی روشی ارزان و کارآمد هستند تا ماهواره ها را به فضا بفرستند. در همین راستا گروهی از محققان «انستیتو آب وهوا شناسی فنلاند » مشغول بررسی طرحی هستند تا بتوان ماهواره ها را به وسیله بالن هایی که با بخار پرواز می کنند به مدار زمین رساند. 

البته آنها این ایده را هنوز آزمایش نکرده اند اما شبیه سازی های رایانه ای نشان می دهد بالن های بخار می توانند شیوه انتقال تجهیزات را به مدار زمین دگرگون کنند.

یکی از محققان حاضر در این پروژه می گوید: بالن حامل بخار داغ از روی زمین بلند می شود. همزمان با بالا رفتن بالن بخشی از بخار آب متراکم می شود. این روند مقدار زیادی گرما تولید می کند که با کند کردن فرایند خنک سازی، سبب می شود بخار باقیمانده در وضعیت گازی باقی بماند. در مرحله بعد پس از آنکه بالن به ارتفاع مناسب رسید، موشک را آزاد می کند. موشک نیز پس از احتراق به اعماق فضا می رود. از سوی دیگر بالن که خالی از بخار آب شده دوباره به زمین بر می گردد و آماده استفاده دوباره است.

شبیه سازی های رایانشی نشان داده فرایند خنک سازی بخار در ارتفاع ۱۸ کیلومتری اتفاق می افتد. اما وزن موشک را نیز باید در نظر گرفت.  در این شبیه سازی ها وزن موشک ۱۰ تن در نظر گرفته شد.

ایده ارسال بالن به آسمان چندان جدید نیست. در گذشته نیز از نسخه های از بالن های هیدروژنی یا هلیومی استفاده شده است که البته هر دو این ماده گرانقیمت تر از بخار هستند. از سوی دیگر استفاده از هیدروژن نیز با توجه به شیوه احتراق آن خطرناک است.

از سوی دیگر  به محض فرود آمدن بالن می توان دوباره آن را استفاده کرد و نیاز به مصرف سوخت های موشک نیست./مهر

کپی