اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • جمعه ۹ اسفند ۱۳۹۸
استقلال و استرا لیگ برتر را با باخت و حاشیه شروع کردند

زبان نامشترک

زبان نامشترک
حامد جیرودی خبرنگار

بعد از باخت استقلال در دقیقه 95 مقابل ماشین‌سازی که اولین شکست آبی‌ها در همین هفته اول لیگ برتر نوزدهم را رقم زد، بسیاری منتظر بودند تا توضیحات فنی آندره‌آ استراماچونی را بشنوند اما سرمربی ایتالیایی استقلال که در اتاق کنفرانس حاضر شده بود، بعد از دقایقی معطلی که مترجم را در کنار خود ندید، با چهره‌ای برافروخته به صحبت پرداخت و با عصبانیت به این موضوع اشاره کرد که مترجمی نداشته که حرف‌هایش را به بازیکنان منتقل کند.

او این کار را یک خرابکاری دانست و تأکید کرد که نمی‌داند از طرف باشگاه استقلال رخ داده یا اینکه فدراسیون مقصر است و حتی در پایان صحبت‌هایش، ضربه‌ای از روی عصبانیت به صندلی زد و سالن نشست خبری را ترک کرد.
سعید فتاحی، رئیس کمیته مسابقات سازمان لیگ بعد از بازی گفت: «هیچ کس از باشگاه استقلال درخواستی برای حضور مترجم استراماچونی نداشت.» ضمن اینکه فریبرز محمودزاده، مدیر نقل و انتقالات سازمان لیگ هم چنین توضیح داد: «غیبت مترجم استراماچونی در نشست خبری هم به این دلیل بود که استقلال هیچ مدرکی برای ثبت قرارداد مترجم به کمیته نقل و انتقالات سازمان لیگ ارائه نکرد و به همین دلیل ID کارتی هم برای مترجم استراماچونی صادر نشده و هیچ قصوری متوجه سازمان لیگ نیست.»
برای بررسی بیشتر این موضوع به سراغ محمد نوری‌فر، مدیر رسانه‌ای استقلال رفتیم و او در گفت‌وگویی که با خبرنگار «ایران» درباره اینکه آیا استراماچونی مترجمی دارد یا نه گفت: «ایشان 2 مترجم دارد؛ یکی مترجم فنی به نام آقای یوسف که در جلسه معارفه ایشان حضور داشت و بعد هم به عنوان مسئول GPS بازیکنان در تمرینات و هم در اردوی ترکیه حضور داشت و در جلسات تمرینی هفته اخیر هم بود. ایشان هم در بحث تمرینات به دستیاران استراماچونی کمک می‌کند و هم کار GPS را انجام می‌دهد و هم بخشی از کار ترجمه را برعهده دارد.» او در ادامه گفت: «مترجم اول در زمان معاون ورزشی سابق (علی خطیر) آمده بود و مترجم دوم را باشگاه در ادامه معرفی کرد که شهرام نام دارد و نظر آقای استراماچونی این بود که او کارهای مربوط به مدیا و کنفرانس‌ها را او انجام دهد که در این بازی هم بود و یوسف هم مترجم فنی باشد. پس بنابراین استقلال بی مترجم نیست و هر دو آنها هم به تبریز آمده بودند.» نوری‌فر درباره اینکه گفته شده او جای مترجم را روی نیمکت گرفته بوده، چنین واکنشی داشت: «در لیست استقلال برای بازی با ماشین‌سازی که به ناظر سازمان لیگ ارائه شد، یک جای خالی برای نام مترجم وجود داشت و هیچ کسی روی نیمکت استقلال، جای شخص دیگری را نگرفته بود. متأسفانه متوجه شدم تعداد افرادی که به دنبال مدیر رسانه‌ای بودن در استقلال هستند، 10 برابر کسانی است که دنبال مدیریت و معاونت در استقلال هستند. متأسفانه برخی دروغ می‌گویند و ماجرای اخیر هیچ ارتباطی به من نداشته است. در تمام طول بازی من سر جای خودم بودم و هیچ مشکلی هم با کادر فنی پیش نیامد.» مدیر رسانه‌ای استقلال درباره اینکه پس چرا این ناراحتی برای استراماچونی به وجود آمد، گفت: «از روز پنجشنبه آقای زرینچه به مترجم (یوسف) گفته بود که از طرف باشگاه مجوز حضورش روی نیمکت صادر نشده و نمی‌توانست روی نیمکت بنشیند. چرا که مدرک مرتجمی فنی یا آنالیزوری ایشان تأیید نشده.»
البته استراماچونی در حالی به نبود مترجم اشاره کرده که چند بازیکن استقلال مانند علی کریمی به زبان انگلیسی مسلط هستند و چند بازیکن دیگر نیز به طور متوسط انگلیسی بلدند و معتقدند خود مترجم فنی (یوسف) کامل نمی‌تواند کار ترجمه را انجام دهد و به این موضوع در اردوی ترکیه اشاره کرده بودند.  جواد زرینچه، سرپرست تیم فوتبال استقلال در ادامه در رابطه با ناراحتی استراماچونی گفت: «ما مشکل زبان نداشتیم. علی کریمی و تعدادی دیگر از بازیکنان زبان انگلیسی را به طور کامل می‌دانند و مربی هم با بازیکنان به طور کامل در ارتباط بود. روی نیمکت هم من خودم کمی زبان می‌دانم و دکتر ستوده هم کاملاً به زبان انگلیسی مسلط است. البته در طول بازی درخواستی نشد که ما مطلبی را به زمین منتقل کنیم. از روزی که من آمدم، مترجم حضور دارد اما استراماچونی می‌گوید نمی‌خواهم مترجمی که باشگاه به من معرفی کرده روی نیمکت باشد. آن مترجمی هم که مد نظر خودشان بود، قبلاً به ما گفته بودند آنالیزور است و بعد گفتند که صحبت‌ها را ترجمه می‌کند. اینجا باید به باشگاه حق بدهید که از منافع باشگاه دفاع کنیم.»
با این حال، صحبت‌های اعتراض‌آمیز استراماچونی بازتاب زیادی در رسانه‌های جهان بخصوص رسانه‌های ایتالیایی داشت. روزنامه «گازتا» ایتالیا  نوشته است: «مشکل این است که استراماچونی در واقع در استقلال یک زندانی است. او از طریق مدیر برنامه‌اش درخواست کرد تا قراردادش را با استقلال فسخ کند که رد شد. اگر او بخواهد یکطرفه این کار را انجام بدهد، باید ۳ میلیون یورو جریمه بدهد. به هر حال استقلال پنجشنبه در خانه‌اش برای دومین بار در لیگ بازی می‌کند. تماشاگران با استراماچونی هستند اما این مربی امیدوار است که زودتر از این کابوس بیدار شود.»
کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.