اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • جمعه ۱۷ مرداد ۱۳۹۹

توسعه همه جانبه ورزش در دولت دوازدهم

توسعه همه جانبه ورزش در دولت دوازدهم
سعید فائقی معاون سابق سازمان تربیت بدنی

عملکرد ورزش در دولت دوم آقای روحانی از جنبه‌های مختلفی قابل بررسی است. رئیس جمهوری همان طوری که به زیرساخت‌ها در ورزش توجه داشت ولی به ورزش قهرمانی هم نگاه ویژه‌ای داشت.

 در بازی‌های آسیایی 2018 جاکارتا، درخشش رشته‌های مختلف ما چشمگیر بود. ما با اینکه در ورزش‌های سنتی‌مان قدرتمند ظاهر شدیم، در دو سه رشته برای اولین بار درخشیدیم. مثل کبدی که توانست هم در بخش آقایان و هم در بانوان به عنوان قهرمانی آسیا و مدال طلا دست پیدا کند. ضمن اینکه رشته‌های دیگر مانند والیبال و بسکتبال ما به رشدشان ادامه دادند. ما هم در رشته‌های انفرادی موفق بودیم و هم در رشته‌های تیمی و باید گفت که انصافاً دولت در این بخش به موفقیت‌های خوبی دست یافته است.
آقای روحانی در دولت یازدهم، حقوق شهروندی را در دستورکار کابینه قرار داده بود که حقوق شهروندی در ورزش هم در آن قرار داشت. در این رابطه، اقدامات جدی صورت گرفت ولی به نظر می‌رسد هنوز به صورت کامل اجرایی نشده. بخصوص اینکه یکی دو مورد از این حقوق در مجلس هم مطرح شده و به دنبال ساماندهی وضع باشگاه‌ها هستند.
بحث سومی که در رابطه با ورزش وجود دارد، این است که در دور اول دولت، موضوع خصوصی سازی ورزش مسکوت مانده بود ولی در دولت دوم این موضوع دوباره جدی گرفته شد و امسال قرار است دو باشگاه استقلال و پرسپولیس در فرابورس عرضه شوند. کارهای مقدماتی این واگذاری‌ها انجام شده و به نظر می‌رسد که با جدیت هم ادامه پیدا کند.
بحث دیگری که در دولت تدبیر و امید به آن پرداخته شد، موضوع عدالت ورزشی بود که در برنامه آقای سلطانی فر قرار داشت و توزیع امکانات ورزشی بین آحاد مردم و در استان‌های مختلف پیگیری شد. طرح‌هایی که به بهره برداری رسیده و یا در هفته دولت به بهره‌برداری می‌رسد، نشان می‌دهد که این اصل هم رعایت شده است. یعنی سعی شده به استان‌های کم برخوردار از امکانات و شهرهایی که به آنها رسیدگی زیادی نشده بود، بیشتر پرداخته شود تا استان‌هایی که از امکانات بیشتری برخوردار بودند.
موضوع دیگری که به اعتقاد من بسیار باید جدی گرفته شود، بحث تغییراتی است که در نرخ ارز به وجود آمده. با تضعیف شدن پول ملی در مقابل دلار، ممکن است هدف گذاری خارجی ما در ورزش تضعیف شود و باید فضایی را به وجود آورد که این اتفاق نیفتد. مثل همین خبرهایی که درباره ندادن قسط اول پول مارک ویلموتس سرمربی تیم ملی فوتبال شنیده می‌شود. این گونه مسائل نشان می‌دهد که اگر ما به این بحث‌های مالی رسیدگی نکنیم، ممکن است نتوانیم تدارکات خوبی  برای المپیک 2020 توکیو داشته باشیم و به اعتقاد من، آقای روحانی باید نگاه ویژه‌ای را در این بخش داشته باشد تا خدای ناکرده، عقب نیفتیم.
البته از جمله مسائل دیگری که در دولت دوازدهم تحقق پیدا کرد، توسعه همه جانبه ورزش بود. این طور نبوده که بگوییم تنها در ورزش قهرمانی پیشرفت داشته‌ایم. در ورزش تربیتی، ورزش کارگری و ورزش اصلاحی یا نیروهای مسلح دارای رشد بوده‌ایم که اینها همه از افتخارات دولت آقای روحانی بوده است و می‌توان از آنها نام برد. مخصوصاً در ورزش آموزشی که ما در المپیادهای دانش آموزی در سطوح پایین تر جامعه هم از رشد خوبی برخوردار بودیم. ضمن اینکه این موضوع در ورزش دانشگاهی هم وجود داشت. حتی در بخش رسانه‌ای هم سعی شد که آن جو آزاد رسانه‌ای حفظ شود و به لحاظ  بین‌المللی هم سازگاری‌های بین‌المللی‌مان بالا رفت. بالاخره همین که تا حدودی مسأله حضور بانوان حل شد، اتفاق‌هایی بوده که در دولت دوازدهم تحقق پیدا کرده است.
واقعیت این است این مواردی که به آنها اشاره شد، توسط مجموعه‌ای از مدیران، ورزشکاران و مربیان اتفاق افتاده که سرپرستی آن با آقای مسعود سلطانی فر بوده است. درست است که مجلس محترم یکی دو بار عملکرد در ورزش را مورد نقد قرار داد و به آن ورود کرد ولی به نظر من پس گرفته شدن استیضاح آقای سلطانی فر، معنی‌اش این بود که آن نمایندگانی که منتقد بودند، از پاسخ‌هایی که گرفته‌اند، قانع شده‌اند و دست از این کار برداشته‌اند. به اعتقاد من، آقای سلطانی فر به طور کلی توانسته منویات رئیس جمهوری را پیش ببرد و در اجرای برنامه‌های دولت و برنامه‌هایی که خودش داشته، نمره میانگین به بالا را می‌گیرد و این هم موفقیتی برای وزیر ورزش و جوانان بوده است.
کپی