اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۹

پاسخ محمدرضا عارف به احتمال وزیر شدن سرپرست آموزش و پرورش

پاسخ محمدرضا عارف به  احتمال وزیر شدن سرپرست آموزش و پرورش

رییس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی، درباره احتمال وزیر شدن سید جواد حسینی سرپرست آموزش و پرورش گفت: فعلا نمی‌توانم در این خصوص چیزی بگویم اما از لحاظ تخصصی طبق ارزیابی که داشتیم عملکرد او در خراسان بسیار خوب بوده است. ما از آقای حسینی در کمیسیون آموزش دعوت کردیم؛ تسلط، اشراف و راهبردهایشان خوب و ارزشمند بود و به نظرم می‌تواند موفق باشد. البته در فراکسیون امید هنوز موضوعی در این خصوص مطرح نکردیم.

محمدرضا عارف (نماینده مجلس و رییس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی) با اشاره به پرونده بورسیه‌ها گفت: انتظار داریم وزیر علوم خیلی جدی به این پرونده ورود و مسئله را در فراکسیون مطرح کند.

وی با اشاره به حواشی مربوط به حکم انفصال روسای دانشگاه‌ها در پرونده بورسیه‌ها گفت: انتظار جامعه دانشگاهی این است که وزیر علوم با مسأله درگیر شود و به طور جدی آن را پیگیری کند. اگر رؤسای دانشگاه‌ها وظیفه قانونی خود را انجام دهند، به این صورت نیست که توبیخ یا حکم انفصالی در کار باشد، البته اگر در این میان اشتباهی هم رخ داده، باید اصلاح شود. انتظار داریم وزیر علوم خیلی جدی به موضوع ورود و در فراکسیون بحث را مطرح کند.

عارف با بیان اینکه صلاحیت علمی افراد بورسیه بعضا به چهار،‌ پنج سال گذشته مربوط می‌شود، گفت: در حال حاضر مسأله رؤسای دانشگاه این است که این افرادی که پرونده بورسیه دارند، اصلاً صلاحیت علمی ندارند و شاید صلاحیت علمی آنها در چهار پنج سال گذشته یعنی زمانی که می‌خواستند بورسیه بگیرند، تأیید شده است که اکنون هم مورد تأیید نیست.

رییس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: سازوکار جذب هیئت علمی مشخص است و افراد باید حداقل‌های صلاحیت علمی را داشته باشند. این موضوع ربطی به نوع تقاضا ندارد؛ چه بورسیه باشد چه متقاضی آزاد در داخل یا خارج از کشور باید دارای صلاحیت علمی باشد. این سیاست‌های شورای انقلاب فرهنگی و شورای جذب است که با مکانیزم‌های داخل دانشگاه، از طریق گروه، دانشکده و در نهایت شورای جذب دانشگاه صلاحیت‌ها تأیید و سپس فرد عضو هیئت علمی می‌شود که بسیار شفاف و روشن است. همه افراد باید از این مسیر عضو هیئت علمی شوند؛ عموما دانشگاه خارج از این مسیر کسی را نمی‌پذیرد.

رییس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی در واکنش به اقدامات سرپرست وزارت آموزش و پرورش در راستای تغییرنام این وزارتخانه گفت: در این زمینه اطلاعی ندارم، اما نگاهی که در حال حاضر او دارد یک نگاه خوب و مترقی است. سرپرست فعلی آموزش وپرورش بر سند تحول بنیادین اشراف دارد، چون این سند برای ما بسیار مهم است و هر کس وزیر شود باید میثاق اصلی‌اش با دولت و مجلس اجرایی کردن این سند باشد، ما نیز تسلط و باور او به اجرا را خوب ارزیابی کردیم.

وی تصریح کرد: تا به حال موضع ما کارشناسی بوده است؛ به همین دلیل ایشان در کمیسیون آموزشی دعوت شدند و طی دو جلسه برنامه‌هایشان را ارائه دادند. عملکردشان را در خراسان ارزیابی کردیم و دوستان که با آقای حسینی جلساتی داشتند، تشخیص دادند که تخصص و شایستگی‌های لازم را دارند. ان شاالله باید در فراکسیون امید این مسأله را مطرح و موضعمان را دقیق‌تر بیان کنیم./ایلنا
 

کپی