روباتی نرم که با گرما حرکت می کند

دانش و فناوری /
شناسه خبر: 496004

محققان موسسه فناوری کالیفرنیا (کلتک) روبات نرم و تاشویی ساخته‌اند که در صورت مواجهه با گرما به حرکت درمی‌آید.

ربات‌های نرم کاربردهای بالقوه‌ای در همه چیز از کاوش در فضا گرفته تا مراقبت‌های بهداشتی و پزشکی دارند، زیرا بسته به نیاز محیط خود قادر به تغییر شکل هستند.

اگرچه اکثر روبات‌های نرم برای اتصال به چیزی مثل لوله هوای فشرده نیاز دارند، اما اکنون تیمی از دانشمندان موسسه فناوری کالیفرنیا(کلتک-Caltech) موفق به توسعه یک روبات نرم شده‌اند که قادر به تغییر شکل خود در واکنش به گرما است.

این تیم با استفاده از چند چین و خط مثل لولا و مانند آنچه در اریگامی انجام می‌شود، یک روبات نرم و منعطف ساخت که وقتی در معرض گرما قرار می‌گیرد تا می‌شود و این تغییر شکل باعث می‌شود تا روبات حرکت کند.

آنها دو نوع چین و خط مختلف ایجاد کردند که در دماهای مختلف تا می‌شوند، بنابراین روبات با میزان گرمای مشخص به ترتیبی خاص واکنش نشان می‌دهد.

مزیت این لولاها این است که اجازه می‌دهد تا روبات در شکل‌های مختلف اما در پارامترهای تنظیم شده پیکربندی شود. روبات‌های نرم دیگر دارای بدنه‌هایی هستند که پیش بینی و کنترل آنها دشوار است، اما در این نوع روبات فقط کافیست تا خط‌های تا را تغییر داد.

یکی از روبات‌های که محققان با استفاده از این تکنیک ساخته‌اند موسوم به "رول‌بات"(Rollbot) است که به صورت یک ورق مسطح به طول 8 سانتی‌متر و عرض 4 سانتی‌متر است و هنگامی که روی یک سطح گرم قرار می‌گیرد، تا می‌شود و به یک چرخ پنج ضلعی تبدیل می‌شود.

هنگامی که "رول‌بات" به شکل چرخ در می‌آید، طرفین آن با سطح گرم در تماس هستند و باقی قسمت‌های آن موجب حرکتش می‌شوند. این ربات می‌تواند به طور مستقل حرکت کند.

"آردا کوتیکیان" فارغ التحصیل دانشکده مهندسی و علوم کاربردی کلتک توضیح داد: این ساختارهای غیر متصل می‌توانند به صورت انفعالی کنترل شوند. به عبارت دیگر همه کاری که ما باید انجام دهیم این است که سازه‌ها را در محیط‌های خاص دمایی قرار دهیم و آنها مطابق نحوه برنامه‌ریزی لولاها واکنش نشان می‌دهند.

در حالی که این روبات‌ها با گرما کنترل می‌شوند، نسخه های آینده توسط فاکتورهای دیگری مانند نور، pH یا رطوبت قابل کنترل خواهند بود.

به گفته "جنیفر لوئیس" استاد مهندسی بیولوژیکی کلتک، قادر بودن به دستکاری مواد فعال از این طریق، طراحی و ساخت کلاس‌های کاملا جدیدی از روبات‌های نرم را امکان پذیر می‌سازد.

این کار در مقاله جدیدی در مجله Science Robotics منتشر شده است./ایسنا

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.