اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۱۴ مرداد ۱۳۹۹

کلمات کلیدی

ثبت جهانی 8 اثر در 6 سال

ثبت جهانی 8 اثر در 6 سال
فرهاد عزیزی دبیرکل دفتر ثبت آثار و حفظ و احیای میراث معنوی و طبیعی کشور

افزایش چشمگیر تعداد آثار ثبت شده جمهوری اسلامی ایران در فهرست میراث جهانی نشان دهنده عمق فرهنگ، تاریخ و تمدن این کشور است. در این راستا 8 اثر میراث جهانی در شش سال گذشته (در دولت حسن روحانی) در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شد.

  از مجموع 24 اثری که هم‌اکنون در فهرست میراث جهانی به ثبت رسیده‌اند، هر یک دارای معیاری‌های ویژه‌ای هستند که این ویژگی‌های بی‌مانند و استثنایی قابل مقایسه با یکدیگر نبوده و نشان از تنوع و گوناگونی آنها دارد. از میان این تعداد 22 اثر میراث فرهنگی و دو اثر میراث طبیعی است. هر دو اثر میراث طبیعی در دولت روحانی به ثبت جهانی رسید. پرونده بیابان لوت و جنگل‌های باستانی هیرکانی. جنگل‌های هیرکانی نخستین پهنه جنگلی کشور است که در فهرست جهانی یونسکو جا می‌گیرد.
 بدیهی است که این میراث‌های طبیعی، فرهنگی و جهانی یک منبع غیرقابل برگشت و تجدید‌ناپذیر و در عین حال آسیب پذیر هستند که هدف از حفاظت آنها، صیانت از ارزش‌هایی است که بواسطه آن در فهرست میراث جهانی قرار گرفته‌اند. لذا برنامه‌ریزی حفاظت از آنها بویژه زمانی که در مناطق روستایی و شهرهای بزرگ واقع شده باشند، خود جزئی جدایی‌ناپذیر از برنامه‌های توسعه منطقه‌ای و ملی به شمار می‌رود. لازم است که این برنامه‌ها با دیدگاه‌های اجتماعی، اقتصادی و گردشگری همخوان بوده و مورد توجه مدیریت واحد شهری، منطقه‌ای و حتی ملی قرار گیرد.
تهیه پرونده‌های ثبت جهانی و نامزدی آثار، نیازمند تدارک شرایط، بسترها و استانداردهای یکسان جهانی است. این پرونده‌ها اغلب با مشارکت همه جانبه منطقه‌ای و ملی صورت می‌پذیرد. بر این پایه آثار فرهنگی و طبیعی در سطوح استانی، ملی وجهانی، حفاظت ومرمت شده و از زیرساخت‌های مناسب برای پژوهشگران و گردشگران برخوردار می‌شوند. همچنین معرفی این آثار به گونه‌ای انجام می‌شود که محتوای آن بیانگر پیامی از سوی سرزمین، تمدن و فرهنگ ایران برای جهانیان بوده تا توانایی انتقال دانش و فرهنگ ارزشمند خویش را به دیگر مردمان داشته و شاهد تأثیرگذاری آن بر افکار عمومی جهان باشد.
در حال حاضر محوطه‌هایی که در فهرست میراث جهانی به ثبت رسیده‌اند از برنامه‌ها، سیاست‌های اجرایی حفاظتی و شیوه‌های نظارت و پایش مناسبی بهره‌مند هستند. آموزش‌های فنی لازم به تیم‌های بومی مدیریت محوطه، آگاهی‌رسانی و اطلاع‌رسانی به جامعه جهانی که باعث افزایش فعالیت گردشگری و به‌دنبال آن جذب منابع مالی و رونق اقتصاد محلی و عامه مردم شده، مشارکت ملی وکمک‌های بین‌المللی عبارت از جذب همکاری‌های علمی از سایر کشورهای عضو کنوانسیون با تجارت مشابه، بهره‌گیری از همفکری فنی کمیته و هیأت‌های مشاور آن، اعزام کارشناسان متخصص به محوطه، تهیه تجهیزات غیردسترس برای کشور، اعطای کمک‌های بلاعوض در موارد استثنایی از محل صندوق بین‌المللی میراث جهانی که از جمع‌آوری حق مشارکت کشورهای عضو و کمک‌های داوطلبانه تأمین می‌شود، شناسایی و توجه ویژه از سوی مردم و رسانه‌ها به محوطه‌های مورد نظر نتایج ویژه‌ای بخصوص در زمینه پایش و کنترل تخصصی وعمومی توسط کارشناسان فن و مردم محلی از جمله این سیاست‌ها هستند.
پیش فرض اولیه هر اثر ثبت شده در این فهرست حفظ ارزش‌هایی است که آن اثر به جهان پیرامونی و جامعه بشری هدیه می‌دهد. از این رو، حذف هر یک از این عوامل به معنای آسیب به ماهیت ارزشمند اثر است.
از سوی دیگر، میراث جهانی با شعار میراث بشریت، پرچمدار محوریت انسان، آثار دست ساخته و فرهنگی است که در طول سالیان مدید در جریان تکوین و تعامل در طبیعت خدادادی از خود به جای گذارده و انتفاع نسل حاضر از منافع آن است. در این راستا، تمامی تلاش‌ها به طور همگون بر انتقال این میراث به نسل‌های بعد و امتداد سنت‌ها و تنوع فرهنگی ملل متمرکز شده است.
به این منظور در راستای پایبندی به تعهدات انسانی، ملی و بین‌المللی، سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری به‌عنوان متولی آثار، فعالیت ویژه‌ای برای توانمند‌سازی جوامع محلی از لحاظ اقتصادی، اجتماعی، محیطی در راستای بهبود وضعیت محیطی و ارتقای زیرساخت‌های شهری –روستایی و گردشگری به منظور مشارکت در ارتقای معیشتی مردم منطقه آغاز کرده است.
پیش از ثبت هر اثر در فهرست میراث جهانی، برخی اقدامات مطالعاتی و اجرایی به منظور کسب استانداردهای لازم از ابعاد گوناگون زیرساختی، حفاظتی و پایشی و... ضرورت دارد. این اقدامات در قالب تبیین ساختار مدیریت مناسب به منظور مدیریت یکپارچه دولتی و خصوصی در محدوده اثر و بستر پیرامونی آن باید لحاظ شود. ساختار مدیریتی به شکل چارت سازمانی، نیروی انسانی و مالی تخصیص یافته، ساختار تصمیم‌سازی و ساختار اجرایی پیش از تهیه پرونده ثبت جهانی اثر، تبیین می‌شود. همچنین تأمین زیرساخت‌های میراث فرهنگی و گردشگری لازم، ارائه مراتب حفاظت از اثر، بهره‌گیری از قوانین، مقررات و تدوین ضوابط ویژه هر سایت، شاخص‌های پایش و کنترل اقدامات انجام شده و برنامه‌ریزی شده از جمله مواردی است که پیش از درخواست کشور عضو برای ثبت اثر باید به دقت در پرونده گنجانده شود.
 
کپی