اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • یکشنبه ۱۹ مرداد ۱۳۹۹

کلمات کلیدی
تمرکززدایی در گفت‌وگو با احمدعلی موهبتی

سیستان و بلوچستان در مرکز توجه

سیستان و بلوچستان در مرکز توجه
شیما جهانبخش خبرنگار

تمرکززدایی پیش از آنکه توزیع زیرساخت‌ها و توسعه جاده‌ها و شبکه بهداشت و احداث کارخانه باشد، یک تفکر است. فرهنگ‌سازی برای تغییر ذهنیت مردم و تبلیغ و آگاهی‌بخشی از داشته‌های یک استان خرج زیادی ندارد اما همین موضوع کوچک می‌تواند به توسعه گردشگری و توزیع رویدادهای فرهنگی کمک کند که در پی آن سرمایه نیز به سمت آن منطقه سرازیر خواهد شد.

 سال گذشته رئیس‌جمهوری برای سخنرانی در روز دانشجو سنت همیشگی را کنار گذاشت و در دانشگاه سیستان وبلوچستان زاهدان حاضر شد و به سخنرانی پرداخت. آیا می‌توان این رویداد را قطعه‌ای از پازل بزرگ سیاست تمرکززدایی دولت دانست؟
احمدعلی موهبتی، استاندار سیستان وبلوچستان در گفت‌وگو با ما مزیت‌های این استان را برشمرده و توضیح می‌دهد که چطور در این سال‌ها با اقدامات دولت تا حد زیادی چهره این استان تغییر کرده است.
 سیاست گریز از مرکز دولت را در این استان چگونه می‌توان ارزیابی کرد؟
دولت تأکید بسیاری بر اقتصاد «درون محور» در این استان دارد و در این راستا همواره از توسعه کارگاه‌های کوچک حمایت کرده است. دولت تلاش می‌کند با دادن اختیارات بیشتر در زمینه‌های مختلف موجب افزایش کارآیی در ارائه کالاها و خدمات عمومی محلی در این استان شود.
اساساً تمرکززدایی به معنای انتقال یا تفویض اختیارات در زمینه‌ برنامه‌ریزی، تصمیم‌گیری یا مدیریت از سوی مقامات دولت مرکزی به مقامات محلی است. به طور مثال سال گذشته رئیس‌جمهوری برای شرکت در مراسم روز دانشجو  سیستان وبلوچستان را انتخاب کرد. در واقع این کار ایشان برای تمرکززدایی از دانشگاه‌های مرکز صورت گرفت تا دانشگاه‌های خارج از تهران هم در برنامه 16 آذر احساس مشارکت کنند. این امر از یکسو سبب رضایت اقشار مختلف جامعه بویژه دانشجویان و قشر جوان و از سوی دیگر موجب تمرکززدایی از رویدادهای پایتخت‌محور و توجه به سایر استان‌های کشور می‌شود.
 نکته مهم این انتخاب این است که دانشگاه سیستان وبلوچستان بیشترین تعداد دانشجو را پس از دانشگاه تهران در خود جای داده و از تنوع بی‌بدیل مذهبی و قومی برخوردار است به گونه‌ای که دانشجویان تشیع و تسنن و از قومیت‌های مختلف بلوچ و سیستانی، فارس، کرد، لر، آذری، ترکمن و عرب در آن حضور دارند.
در موارد دیگر هم بارها بر این سیاست تأکید شده است مثلاً در سال 96 سیستان وبلوچستان به عنوان مقصد گردشگری نوروز انتخاب شد تا گردشگران از نزدیک با امنیت و زیبایی این استان پهناور آشنا شوند. البته  طرح‌های کلان دولت هم طی سال‌های اخیر در شمال و جنوب سیستان وبلوچستان زمینه پویایی اقتصادی و اجتماعی قابل توجهی فراهم کرده و سبب شده نگاه‌ها دیگر تنها معطوف به پایتخت نباشد.
 استان سیستان وبلوچستان با ظرفیت سواحل مکران و قرار گرفتن در مسیر کریدور شمال - جنوب که روسیه و اروپا را به هند متصل خواهد کرد، قرار گرفته. دولت چه گام‌هایی در استان برای تکمیل این کریدور برداشته است؟
دولت یازدهم ابتدا 130 طرح با 13هزار میلیارد ریال اعتبار برای سیستان وبلوچستان درنظر گرفت. همین طرح‌ها سبب شد نظر سرمایه‌گذاران بسیاری به این استان جلب شود. در واقع ورود سرمایه‌گذاران به این استان علاوه بر توسعه اقتصادی زمینه‌های فرهنگی را نیز تقویت کرده و خواهد کرد.
دو بندر بزرگ و مهم شهید بهشتی و شهید کلانتری که یکی از سال  62 و همزمان با سفر رهبر معظم انقلاب به استان  و دیگری نیز در همان سال به طور رسمی افتتاح شد، طی سال‌های  بعد کمتر توسعه یافت. یکی از مهم‌ترین تأکیدات دولت از آغاز فعالیت، توسعه این بنادر بود و از همان سال‌ها هم با تکمیل فاز نخست طرح توسعه بندر چابهار توانست تولید و اشتغال را در این  بندر مهم متحول کند.
این استان در محل تلاقی مسیر شرقی کریدور شمال– جنوب و مسیر جنوبی کریدور شرق- غرب قرار گرفته که همین موقعیت زمینه ترانزیتی بزرگی را برای این منطقه رقم زده است. مسیر ارتباطی چابهار- سرخس نزدیک‌ترین راه به کشورهای آسیای میانه برای ترانزیت کالاهای بین‌المللی و انتقال محصولات مختلف محسوب می‌شود و به عبارتی دیگر این مسیر شاهراه انتقال کالا از جنوب به شمال تعریف شده است.
با در نظر گرفتن این ظرفیت‌ها موضوع ایجاد راه‌آهن سراسری چابهار- زاهدان- میلک - مشهد در دستور کار دولت یازدهم قرار گرفت که یکی از بزرگ‌ترین طرح‌های موجود در منطقه محسوب می‌شود. با راه‌اندازی این طرح ارتباط استان‌های همجوار بسیار راحت‌تر خواهد شد. درحال حاضر هزار میلیارد تومان برای ساخت طرح ملی راه‌آهن چابهار- زاهدان هزینه شده و بر اساس برنامه‌ریزی‌های انجام شده، امیدواریم تا پایان دولت بتوانیم با بودجه تقریبی 4 هزار میلیارد  این طرح را افتتاح کنیم.
سال‌ها بود که سیستان وبلوچستان به عنوان تنها بخش بی‌بهره از گاز در کشور مطرح بود که دولت تدبیر و امید بالاخره این قفل چندین‌ساله را شکست و گاز به سیستان وبلوچستان رسید. حالا که گاز به این استان رسیده آیا تمام شهرستان‌ها از این نعمت برخوردار شده‌اند؟
در حال حاضر گاز از ایرانشهر به زاهدان و از آنجا به زابل رسیده و طرح گازرسانی به بقیه شهرهای استان در حال اجراست. بخش اعظم بودجه سال  98 استان، به حوزه گازکشی و تکمیل زیرساخت‌های آن اختصاص یافته اما واقعیت این است که اگر تمام بودجه 98 استان را هم به این موضوع اختصاص دهیم همچنان گازکشی به تمام شهرستان‌های استان در یک سال غیرممکن است.
با توجه به اینکه این استان از لحاظ  زیرساختی از عقب‌ماندگی زیادی رنج می‌برد شما مهم‌ترین نیاز این استان را چه چیزی می‌دانید؟
سیستان وبلوچستان پهناورترین استان کشور و دارای بیش از 20 شهرستان است، این استان از نظر زیرساختی محروم مانده حتی زاهدان به عنوان مرکز استان و چابهار به عنوان کانون توسعه محور شرق کشور صاحب بزرگ‌ترین مناطق حاشیه‌نشین در کشورند که نیازمند توجه و امکانات ویژه است. شاخص‌های توسعه‌ای سیستان وبلوچستان تقریباً در انتهای جدول است، به همین دلیل برخی حوزه‌ها از جمله آموزش و پرورش، بهداشت و سلامت و زیرساخت‌هایی چون بزرگراه‌ها و جاده‌ها و شبکه ریلی احتیاج به سرمایه‌گذاری‌های کلان دارد.
کپی