اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۱۴ مرداد ۱۳۹۹

پیوستن جلیقه‌ زردها به اعتراضات علیه گروه 7

پیوستن جلیقه‌ زردها به اعتراضات علیه گروه 7

در آستانه نشست سران گروه هفت در فرانسه، فعالان محیط‌ زیستی و ضد جهانی‌سازی به جمع معترضان جلیقه‌ زرد و نیز ملی‌گرایان باسک پیوسته‌اند تا به گفته خودشان، با آنچه که دسته‌بندی فقیر و ثروتمند تحت "منفعت‌طلبی" رهبران جهان در حال وقوع است، مقابله کنند.

در این گردهمایی‌ مقابله‌ای که در دو شهر اوندای فرانسه و ارون اسپانیا –با فاصله ۳۰ کیلومتری از محل نشست- برگزار خواهد شد، ۵۰ سازمان مردمی به تظاهرات علیه سیاست‌های اقلیمی و اقتصادی کشورهای بزرگ صنعتی خواهند پرداخت. 

سباستین بالئول، سخنگوی "جایگزین‌های گروه هفت" می‌گوید: "منفعت‌طلبی نشست گروه هفت در این است که نابرابری، تبدیل به محور این رویداد شده و این بخاطر سیاست‌ این کشورهای ثروتمند است که آن را ایجاد و تقویت می‌کنند".

او به گفته خود، تضادی در خصوص همکاری فعالان ضد جهانی‌سازی بین‌المللی با جنبش "جلیقه‌زرد"ها نمی‌بیند. جنبش جلیقه‌زردها، در اعتراض به مالیات سوخت و در اواخر سال ۲۰۱۸ شکل گرفت.

بایلوئل افزود جنبش استقلال باسک در اسپانیا، خشونت را کنار گذاشته است. در سال ۲۰۱۱، گروه نظامی جدایی‌طلب باسک تحت عنوان "ای‌تی‌اِی"، به کمپین اقدامات مسلحانه خود خاتمه داد. این کمپین، تا آن سال منجر به کشته شدن ۸۵۰ تن در اسپانیا شده بود.

وی خاطرنشان کرد: "سازمان‌دهی این گردهمایی مقابله‌ای، با دسته چپ‌گرایان گروه‌های جنبش باسک است که دیدگاه‌های مشابهی با جنبش ضد جهانی‌سازی دارند".

او تاکید کرد اگر جلیقه‌زردها –مهم‌ترین جنبش اجتماعی فرانسه- در این گردهمایی حضور پیدا نمی‌کردند، این برنامه ناکام می‌ماند.

سخنگوی "دوستان زمین" که از سازمان‌های بین‌المللی محیط زیستی است، گفته که حضور جلیقه زردها در این گردهمایی، ضروری است. وی اذعان داشت: "ما در حال ارتباط گرفتن با جلیقه‌زردها هستیم که جنبشی چندجانبه است. بخشی از این جنبش، به خوبی‌ می‌داند که مسائل زیست‌محیطی و اجتماعی، به طور نزدیکی با هم ارتباط دارند".

طی چند روز آینده، هزاران نیروی پلیس ضد شورش، دسترسی به شهر بیاریتز فرانسه -محل برگزاری نشست- را مسدود خواهند کرد. این واهمه وجود دارد که حادثه شورش دسامبر سال پیش در پاریس، مجددا در بیاریتز رخ دهد.  / ایسنا

کپی