اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۱۴ مرداد ۱۳۹۹

هشدار سازمان ملل درباره احتمال توقف برنامه‌های کمک‌رسانی به یمن

هشدار سازمان ملل درباره احتمال توقف برنامه‌های کمک‌رسانی به یمن

سازمان ملل متحد هشدار داده است، در صورتی که یک میلیارد دلار تعهدات مالی جامعه بین‌الملل پرداخت نشود، 22 برنامه کمک‌رسانی در یمن در دو ماه آینده متوقف خواهد شد.

سازمان ملل از وضعیت یمن که جنگ داخلی در آن از چهار سال پیش تاکنون هزاران کشته برجای گذاشته و میلیون‌ها تن را در معرض گرسنگی و قحطی قرار داده، به عنوان بدترین بحران بشردوستانه در جهان یاد می‌کند.

در ماه فوریه شماری از کشورها جهان تعهد کردند که دو میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلار برای کمک به مردم یمن بپردازند اما لیز گراند، هماهنگ‌کننده کمک‌های بشردوستانه یمن گفته است، نیمی از این کمک‌ها پرداخته شده است.

سازمان ملل اعلام کرد، از ۳۶ برنامه کمک‌رسانی به یمن تنها منابعی مالی برای سه برنامه از آنها تأمین شده است و ۲۲ برنامه «نجات زندگی» در دو ماه آینده متوقف خواهد شد.

گراند گفت: از دریافت بودجه وعده‌های داده شده، ناامید شده‌ایم. وقتی پول نباشد، مردم می‌میرند. واقعا این بسیار غم‌انگیز است که در چشم خانواده‌ها نگاه می‌کنیم و می‌گوییم: پول برای کمک نداریم.

مارک لوکوک، رئیس بخش کمک‌های بشردوستانه سازمان ملل طی یک ماه گذشته از عربستان و امارات خواست است تا بخشی از تعهد چند صد میلیون دلاری خود به یمن را بپردازند. بر اساس گزارش رویترز، این دو کشور متعهد شده‌اند ۷۵۰ میلیون دلار کمک بپردازند.  / ایسنا

کپی