اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۱۱ آذر ۱۳۹۹
تحلیل‌های خوش بینانه دو روزنامه عربی درباره تحولات منطقه

سفر هیأتی از ریاض به تهران بعید نیست

سفر هیأتی از ریاض به تهران بعید نیست

گروه سیاسی/ دو روزنامه عـــــــــــرب زبان در تحلیل‌های جداگانه از تحولات اخیر منطقه‌ای نگاه خوش بینانه‌ای نسبت به کاهش تنش‌ها بین تهران- ریاض داشتند و حتی سفر هیأتی از عربستان به ایران را دور از انتظار ندانستند. سفر اخیر محمد جواد ظریف وزیر خارجه ایران به کویت و اهمیت آن در این تحلیل‌ها برجسته شده است.

روزنامه الاخبار در همین باره نوشته است: با وجود چرخش واضح امارات به سمت ایران، همچنان نوعی پیچیدگی در موضع ریاض دیده می‌شود؛ این در حالی است که ایران تمایل زیادی دارد تا سعودی ها نیز مسیری مشابه امارات را بپیمایند. گفته می شود، دعوت واضح ایران از عربستان، برای ایجاد تغییراتی در سیاست‌های منطقه‌ای اش، در واقع با هدف تفکیک تیم«ب»، متشکل از بن زاید، بن سلمان، نتانیاهو و بولتون است.
به گزارش انتخاب، در ادامه این مطلب آمده است: طبق اطلاعات موجود، تماس‌هایی بین ریاض و تهران انجام شده است؛ البته هنوز نمی‌توان با قاطعیت در مورد تبعیت عربستان از سیاست جدید امارات در تعامل با ایران، سخن گفت. اما سفر ظریف به کویت، گامی بود که می‌توان آن را در چارچوب حمایت از تلاش‌های ایران برای کاهش تنش‌ها در منطقه قرار داد. میهمان ایرانی بار دیگر از طرح خود برای امضای توافق عدم تعرض بین ایران و همسایگانش در خلیج فارس گفت، تا این پیام را متوجه ریاض کند که باب تفاهم، گشوده است.
 همزمان روزنامه رأی الیوم نیز تحولات اخیر در یمن و بن‌بست عربستان در این بحران را مورد اشاره قرار داده و در انتها تصریح کرده که سفر هیأتی از ریاض به تهران برای حل اختلافات بعید نیست. در بخشی از این مطلب با اشاره به افزایش توان مواجهه حوثی‌ها در یمن علیه ائتلاف سعودی آمده است: احتمال پایان دادن به جنگ یمن، به نفع سعودی ها، اگر نگوییم غیر ممکن، محدود شده است. همین امر، بازنگری‌های فوری به منظور عقب نشینی، در راستای کاهش حجم خسارت‌ها و مذاکره با جنبش انصارالله را می‌طلبد.این در حالی است که امریکا، در حال حاضر مشغول مذاکره با طالبان است تا ضمن حفظ آبرو، بتواند نیروهایش را از افغانستان خارج کند. رأی الیوم نوشته است: در این شرایط، آیا در روز‌های آینده شاهد سفر هیأت سعودی به تهران خواهیم بود؟ بعید نمی‌دانیم.
روایت نماینده عربستان از جنبش نژادپرستانه و استعماری صهیونیستی
این در حالی است که نماینده دائم عربستان در سازمان ملل هم در ادامه مواضع تعدیلی خود درباره ایران روز سه‌شنبه هم اگر چه ایران را متهم به تلاش برای صدور شیعه گری به خارج از مرزها کرد، اما در سخنان وی از تکرار ادعاهای همیشگی مقامات ریاض خبری نبود بخصوص که سخنان وی علیه اشغالگری رژیم صهیونیستی هم به نظر قابل تأمل می‌آمد.
 به گزارش ایسنا، «عبدالله بن یحیی المعلمی» در نشستی تحت عنوان«حفظ صلح و امنیت بین‌المللی» که در شورای امنیت برگزار شد، تأکید کرد که اختلافات و درگیری‌ها در خاورمیانه اختلافات قومی و مذهبی ریشه دار نیست.
وی افزود: درگیری فلسطینی -اسرائیلی هیچ‌گاه درگیری ریشه‌دار قومی و مذهبی نبود و عرب‌های مسلمان فلسطین در طول حکومت اسلامی در این سرزمین در صلح و امنیت با شهروندان یهودی و مسیحی زندگی کردند تا اینکه جنبش نژادپرستانه و استعماری صهیونیستی آغاز شد و در اوایل قرن بیستم بر سرزمین و خانه‌های مردم فلسطین چیره شد سپس گروهک‌های صهیونیستی شروع به عملیات پاکسازی قومی کردند که مردم فلسطین را هدف قرار داده و آنها را به پناهنده تبدیل کردند و همچنین آنها را از حق زندگی و حق تعیین سرنوشت محروم کردند.
المعلمی در ادامه با رد کردن ادعای اختلاف تاریخی بین شیعه- سنی و تعمیم دادن آن به روابط بین ایران و دیگر کشورهای عربی ادعا کرد که اولین بار صفویان در ایران تشیع را رسمیت دادند اما نتوانستند آن را به خارج از مرزها صادر کنند. او گفت که اختلاف با ایران زمانی آغاز شد که انقلاب اسلامی پیروز شد و تلاش کرد که مذهب تشیع را به جهان اسلام منتقل کند و این مسأله یکی از بندهای قانون اساسی ایران است.وی همچنین گفت که اعتراف به چنین حقایق تاریخی می‌تواند نقطه عطفی در تحقق صلح و امنیت بین‌المللی در خاورمیانه باشد. المعلمی پیش از این البته در نشست شورای امنیت در نیویورک گفت که کشورش آماده ایجاد روابط همکاری میان کشورهای عربی و ایران بر اساس اصل حسن همجواری، دخالت نکردن در امور داخلی و احترام به حاکمیت کشورها است. او همچنین گفته بود که کشورش خواستار جنگ با ایران نیست و آماده تعامل دیپلماتیک با جمهوری اسلامی ایران است.

کپی