اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۲۱ مرداد ۱۳۹۹
آداب و ادب امر به معروف ونهی از منکر

به مناسبت میلاد با سعادت امام موسی کاظم(ع)

به مناسبت میلاد با سعادت امام موسی کاظم(ع)
اسماعیل علوی دبیر گروه پایداری

به روایتی امروز - بیستم ذی الحجه - مصادف با ولادت هفتمین خورشید فروزان هدایت امام موسی کاظم(ع) است. گفته شده روز ولادت آن حضرت(ع)در سال 128ق با روز پایانی خلافت امویان همزمان بوده است.

دانشمندان هم عصرحضرتش با هر مذهب وگرایشی زبان به ستایش او گشوده وبه عظمت وفضایل آن حضرت(ع) اعتراف کرده‌اند.ابن صباغ که مذهب مالکی داشته دروصف امام موسی کاظم(ع) می‌گوید: «مناقب وکرامات آشکار و فضایل و صفت‌های خیره‌کننده او گواهی می‌دهند که او از آسمان شرافت برآمده و از آن فراتر رفته است. اوج شایستگی‌ها را درنوردیده و به ستیغ آن دست یافته است.
سروری در برابر او قد خم کرده و او آن را مرکب گردانیده و...» امام موسی کاظم(ع) در بیت علم و فضیلت پرورش یافت و نمونه کامل بندگی بود تا آنجا که در عبادت و بندگی کسی را یارای رقابت با آن حضرت نبود.سیره نویسان امام موسی کاظم(ع) را تجلی گاه بخشش ودر کرامت ونیکی ضرب المثل دانسته‌اند. بینوایان و محرومان به او پناه می‌بردند و آن حضرت(ع) پیش از آنکه ذلت خواهش در چهره آنان مشاهده شود، هرآنچه درتوان داشت به آنان می‌بخشید.امام موسی کاظم(ع) با وجودآنکه عنایت ویژه‌ای به اصلاح و پالایش رفتار آحاد جامعه داشت وخود نیز با ملاطفت، اما آمیخته با حکمت افراد را توصیه به اصلاح رفتارشان می‌فرمود، کسانی را که با عنوان امر به معروف ونهی از منکربه آزار واذیت دیگران می‌پرداختند، از این کار باز می‌داشت.  درهمین زمینه نقل است که حسن بن عبدالله نامی از شیعیان وپیروان آن حضرت هنگامی که مردم را امر به معروف و نهی از منکر می‌کرد، شیوه درستی به کار نمی‌گرفت.
روزی که او به دیدار امام رفته بود حضرت خطاب به وی می‌فرماید: «هیچ چیزی از آنچه در آن هستی (امر به معروف و نهی از منکر) نزد من محبوبتر نیست، اما معرفت (این کار را) نداری، پس در صدد کسب آن باش.» امام موسی کاظم(ع) به همه نیکی واحسان می‌کرد و آرامش دادن به افراد و شادکردن وبرآوردن نیاز درماندگان را والاترین اعمال می‌دانست.

کپی