اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۲۱ مرداد ۱۳۹۹

ادیبی که داستان تخیلی می‌نوشت

ادیبی که داستان تخیلی می‌نوشت
فرزاد فربد مترجم و ناشر

امروز، 22 آگوست، نود و نهمین سالروز تولد «ری بردبری» شاعر و نویسنده امریکایی است که با آثارش در ژانر وحشت و علمی-تخیلی شناخته می‌شود؛ با کتاب‌هایی چون «فارنهایت ۴۵۱»، «حکایت‌های مریخ» و «مرد مصور».

من کم سن و سال بودم که فیلم «فارنهایت 451» ساخته فرانسوا تروفو را بر اساس کتاب مشهور «ری بردبری» دیدم و بعد از آن کم کم با دیگر آثار بردبری آشنا شدم. هنوز هم این کتاب او را بیشتر از بقیه آثارش دوست دارم چون روایت وضعیتی است که در بسیاری از کشورها اتفاق افتاده و قصه‌ تکرارشونده‌ای در تاریخ است: یعنی کتاب‌سوزی و مقابله با کتاب. در آثار بردبری برخلاف نویسندگان دیگری چون آرتور سی. کلارک و آیزاک آسیموف، وجه ادبی داستان‌ قوی‌تر از وجه علمی آن است. این همان چیزی است که آثار بردبری را از دیگر نویسندگانی که در ژانر تخیلی داستان نوشته‌اند جدا می‌کند. او ادیبی است که داستان تخیلی می‌نویسد.
بردبری آنچنان که باید در ایران شناخته شده نیست و درباره‌اش به شکل منسجم کار نشده و می‌توانم بگویم حق در موردش ادا نشده است. شاید این کم‌توجهی به این دلیل است که سال‌ها ادبیات ژانری جدی گرفته نمی‌شد. هنوز هم از سوی بسیاری از ناشران جدی گرفته نمی‌شود. این اتفاق فقط درباره بردبری هم نیفتاده و کتاب‌های آسیموف و سی. کلارک را هم زیاد در بازار نشر نمی‌بینیم. البته این ژانر مترجمان کارکشته هم می‌خواهد و بسیاری از مترجمان مطرح ایران سراغ ادبیات ژانری نمی‌روند. شاید بخشی از این بی‌توجهی هم به دلیل سیاست‌های دوره‌ای اتفاق افتاده است. مثلاً پس از پیروزی انقلاب و در دهه 60 با توجه به شرایط کشور این ژانر کمتر مورد توجه بود و بیشتر به واقعیت پرداخته می‌شد تا تخیل. اما اکنون این فضا تغییر کرده است و درباره ادبیات فانتزی می‌توانم بگویم اقبال و توجه به مرور بیشتر شده است.
آثار بردبری جزو آثار کلاسیک ادبیات جهان است و شاید خوانندگان جوان این ژانر کتاب‌های جدیدتر را ترجیح بدهند اما برای آثار کلاسیک در ادبیات همیشه مخاطب وجود دارد. اگر بخواهیم ژانری را آغاز کنیم باید ابتدا سراغ آثار کلاسیک آن برویم. به همین دلیل هنوز هم با وجود تغییراتی که در این ژانر افتاده باز هم آثار بردبری خواندنی است.

کپی