اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • پنج شنبه ۱۳ آذر ۱۳۹۹

شاعر مادرزاد

شاعر مادرزاد
محسن بوالحسنی خبرنگار

هوشنگ چالنگی، شاعر، متولد ۲۹ مردادماه ۱۳۲۰ مسجدسلیمان است. با مجله «خوشه» به دنیای شعر معرفی شد و بی‌آنکه او را منتسب به جریان خاصی از شعر بدانیم باید گفت او شاعری است بسیار توانا و ذاتی.

اولین‌ مراوده‌های نوجوانی و آغاز نوشتن‌ام با نام‌های بزرگی عجین شده بود و از بخت‌یاری بود زندگی و رشد و نمو در شهر و استانی که پر بود از نام‌های بزرگ؛ نام‌هایی بزرگ که از ریشه‌دارترین رگه‌های شعر معاصر آمده بودند و می‌شد آن‌ها را دید و شنید و درک کرد این ریشه‌ها را. یکی از این نام‌ها هوشنگ‌ چالنگی بود. چالنگی آن زمان کمتر آفتابی می‌شد و دیگرانی چون من که جوان‌ بودیم و پر شر و شور، سعی می‌کردیم کمتر مزاحم خلوت‌خودخواسته‌ای که به هر دلیل انتخاب کرده بودند باشیم. با این‌حال این‌ مراوده‌ها شروع شد و البته با حفظ حرمت پیرمردی که همیشه فکر می‌کردم از اصلی‌ترین چهره‌هایی است که مادرزاد شاعر است؛ و واقعاً بود و هست. چالنگی را در این سال‌ها چندباری دیدم و هم‌چنان ترجیح می‌دهم او را بخوانم تا این‌که مثل بسیاری هر دقیقه مزاحم خلوت شاعری باشم که می‌تواند بی‌این مزاحمت‌ها بنویسد و نوشتن او چیزی به ادبیات اضافه خواهد کرد و حضور ما هر دم و دقیقه در خانه‌اش یا پای تلفنش نه. «زنگوله تنبل» اولین مجموعه شعر چالنگی بود که بعد از چند دهه بی‌کتابی خودخواسته منتشر شد. شعرهایی با استخوان‌بندی و ذات آن شعرهای باشکوه دهه چهل و پنجاهی که باعث شده بود نگاه ویژه کسانی مثل احمد شاملو، حقوقی، آتشی و... دیگران را به خود جلب کند و نقل‌هایی درباره شعرش این‌جا و آن‌جا بیاورند و شاملو مثلاً در مجله «خوشه» او را ویژه ببیند و به‌خودش، چالنگی، هم اینطور بگوید. ماجرا را خودش تعریف کرد در یکی از دیدارهایی که با او داشتم. می‌گفت: «شاملو هیچ‌وقت نگفت من آرتور رمبو شعر ایران هستم و چیزهایی از این دست.  نقل‌قول‌هایی را که از زبان شاملو درباره من می‌گویند، تایید نمی‌کنم چون از زبانش نشنیدم. اما این را از زبان خودش شنیدم که به من می‌گفت شعر تو من را به یاد صحنه کوچ عشایر می‌اندازد.»
حالا چالنگی، چندسالی‌ست از آن انزوا بیرون آمده یا بیرون آورده شده و آثارش منتشر می‌شود و خودش حضور دارد و غنیمتی‌ست حضور کسی مثل او؛ اما شاید برخی دوستان اگر بگذارند و جز به‌ضرورت وقت شاعر را نگیرند نتیجه‌اش می‌شود شعری که وزن ادبیات را سنگین‌تر می‌کند و بیشتر می‌ماند.

کپی