اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۱۲ آذر ۱۳۹۹
قانون حمایت از صنایع پایین‌دستی نفت خام و میعانات گازی ابلاغ شد

نفت صادراتی جای خود را به فرآورده می‌دهد

نفت صادراتی جای خود را به فرآورده می‌دهد
عطیه لباف خبرنگار

فروش فرآورده‌های نفتی به جای نفت خام سیاستی جدی است که در روزهای اخیر مقامات دولتی بر آن تأکید کرده‌اند و به این منظور می‌خواهند پالایشگاه‌های موجود را توسعه دهند و پالایشگاه‌های جدید هم ایجاد کنند.

در این راستا حسن روحانی رئیس جمهوری نیز قانون حمایت از توسعه صنایع پایین‌دستی نفت خام و میعانات گازی با استفاده از سرمایه‌گذاری مردمی را برای اجرا به وزارت نفت و سازمان برنامه و بودجه کشور ابلاغ کرد. قانونی در راستای اجرای اصل ۱۲۳ قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران که نشان می‌دهد این طرح با تأکید مجلس شورای اسلامی همراه بوده است.
بر اساس این مصوبه که نمایندگان مجلس شورای اسلامی آن را در هفته گذشته بررسی و تصویب کرده‌اند، وزارت نفت موظف است در زمان اعطای مجوز طرح نسبت به اعطای 2 مجوز دیگر برای واحدهای مشمول این قانون اقدام کند. نخست، مجوز صادرات فرآورده‌های تولیدی است و دیگری، مجوز تأمین نفت خام به‌عنوان خوراک مصرفی پس از اتمام دوره تنفس خوراک با رعایت مصالح کشور است.
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست جمهوری، در این راستا وزارت نفت مکلف شده که ظرف مدت دو ماه پس از تصویب این قانون، آیین‌نامه اجرایی آن را به تصویب هیأت وزیران برساند.
در قسمتی از این قانون که مورد حمایت دولت نیز هست، آمده بازپرداخت تسهیلات تنفس خوراک صندوق توسعه ملی پس از دوره تنفس و مطابق مقررات صندوق انجام می‌شود. مفهوم آن حمایت ویژه مسئولان از سرمایه‌های مردمی برای افزایش تولید فرآورده‌های نفتی و صادرات آن است.
رئیس جمهوری نیز در این رابطه می‌گوید که سیاست دولت فروش فرآورده‌های نفتی به جای فروش نفت خام است و برای این موضوع برنامه‌ریزی شده است.
در سال‌های اخیر ایران توانسته است در زمینه نفت گاز و گازوییل خودکفا شود و به صادرات برسد. مدتی است که درباره بنزین نیز این اتفاق افتاده و قرار است که صادرات بنزین بویژه به کشورهای همسایه تقویت شود. البته با کمک چارچوبی که در شورای عالی هماهنگی اقتصادی برای این هدف تصویب شده و قرار است منجر به حذف مصرف بی‌رویه بنزین شود.
روی دیگر تحریم
کارشناسان بر این باورند که اگرچه تحریم پدیده‌ای نامطلوب و منسوخ است اما فرصتی برای تغییر ساختار و اصلاحات در اختیار ایران قرار داده است. از جمله تمرکز ایران بر صادرات محصولات با ارزش افزوده بالاتر و مقاوم‌تر نسبت به تحریم و همینطور اصلاح ساختار بودجه. البته در میان مدت و با تحقق مدیریتی جدی این برنامه‌ها محقق خواهد شد.
در این رابطه سیدحمید حسینی، کارشناس انرژی و عضو هیأت مدیره اتحادیه صادرکنندگان فرآورده‌های نفت، گاز و پتروشیمی ایران به خبرنگار ما می‌گوید: «با برنامه‌ریزی دقیق می‌توان بخش قابل توجهی از کاهش درآمدهای نفتی را از محل صادرات فرآورده‌های نفتی، گاز و برق و سایر تولیدات صنعتی جبران کرد. آن هم از طریق صادرات به کشورهای همسایه که ظرفیت خوبی نیز برای این موضوع دارند.»حسینی درباره اصلاح ساختار بودجه نیز بیان می‌کند: «اگر شرایط فعلی کمک کند که ما ساختار بودجه را اصلاح کنیم و از تحریم‌ها برای رهایی از اقتصاد نفتی و دولتی بهره ببریم، قطعاً این موضوع در درازمدت به نفع کشور خواهد بود و کشور را از آسیب پذیری دور خواهد کرد.»
دبیرکل اتاق مشترک بازرگانی ایران و عراق ادامه می‌دهد: «در ماه‌های اخیر تحریم‌ها پایه سیاست گذاری‌های جدیدی را بنا نهاده‌اند و بخش خصوصی نیز وارد فعالیت‌ها شده‌اند. اگر جلوگیری از قاچاق و فساد را با جدیت بیشتری دنبال کنیم بزودی سهم بیشتری ازبازارهای 15 کشور همسایه را به دست خواهیم آورد که هم برای ایران ارزآوری دارد و هم اصلاحاتی را در سبد صادراتی ما کلید خواهد زد. ضمن آنکه همگرایی منطقه‌ای را افزایش خواهد داد.»
این کارشناس انرژی تأکید می‌کند که اصلاح نظام مالیاتی و همینطور ساختار پرداخت یارانه‌های نقدی نیز باید در دستور کار قرار گیرد تا در درازمدت اقتصاد ایران به سمت توسعه یافتگی و رهایی از تهدید تحریم حرکت کند. او می‌گوید: «دولت الآن بهترین فرصت را برای اصلاحات دارد. باید از فرصت تحریم استفاده کرد و کشور را نجات داد. اکنون زمان انجام کارهای مسکن وار نیست.» شرایط کشور از نظر بسیاری از کارشناسان آماده اصلاحات است. البته با یک برنامه دقیق و منسجم که مدیران جهادی آن را اجرایی کنند. اگر این اتفاق بیفتد بزودی فرآورده‌های نفتی و محصولات پتروشیمی و گاز جای نفت را خواهند گرفت و بودجه نیز از خام فروشی نفت رها خواهد شد. ضمن آنکه بخش خصوصی فعال‌تر و جایگاه ایران در منطقه تعیین‌کننده‌تر می‌شود.

کپی