اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۹

انتخابات روسیه زیر سایه«باگ» امنیتی

انتخابات روسیه زیر سایه«باگ» امنیتی
میترا جلیلی خبرنگار

انتخابات از ارکان اساسی دموکراسی محسوب می‌شود و تاکنون مقامات کشورهای مختلف تلاش فراوانی داشته‌اند تا از هرگونه تقلب در آن ممانعت کنند. یکی از ظرفیت‌هایی که به آن توجه زیادی شده، فناوری است و در همین راستا برخی کشورها ترجیح می‌دهند حداقل بخشی از انتخابات‌های خود را به‌صورت الکترونیک انجام دهند. روسیه هم از این قاعده مستثنی نیست ولی به نظر می‌رسد در تازه‌ترین تلاش خود با شکست مواجه شده چرا که محققان امنیتی، یک باگ بزرگ در سیستم رأی‌گیری الکترونیک مسکو یافته‌اند.

یک انتخابات پردردسر
کمتر از یک ماه به انتخابات دومای محلی مسکو(Moscow City Duma) باقی مانده و قرار شده است که این انتخابات به‌صورت الکترونیک برگزار شود. سیستم رأی‌گیری الکترونیک مسکو مبتنی بر بلاکچین فعالیت می‌کند و درواقع می‌توان گفت که نخستین نمونه در نوع خود محسوب می‌شود. این سیستم توسط وزارت فناوری اطلاعات روسیه و بر مبنای پلتفرم بلاک چین اترئوم (Ethereum-based voting system) توسعه یافته است.
اما ماجرای شکست این سیستم چیست؟ طراحان این سیستم که مدعی نفوذناپذیری آن بودند، در ماه جولای با قرار دادن کد منبع آن روی پلتفرم «گیت هاب»، از متخصصان امنیت سایبری خواستند که همه تلاش خود را برای شکستن امنیت سایبری این سیستم به کاربگیرند. ظاهراً فعالان این عرصه بسیار به‌ کار خود ایمان داشتند و معتقد به شکست‌ناپذیری آن بودند چرا که یک جایزه 15هزار دلاری هم برای یابنده «باگ» احتمالی در نظر گرفتند. اما چند روزی بیشتر نگذشت که محققان فرانسوی موفق به یافتن این «باگ» شدند و البته این جایزه بزرگ را از آن خود کردند.
گفتنی است که حالا دیگر انتخابات دومای محلی پایتخت روسیه به یک معضل تمام عیار برای حکومت این کشور تبدیل شده چرا که بسیاری از نامزدهای رد صلاحیت شده دومای شهری مسکو از مخالفان ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری این کشور هستند. این موضوع اعتراضات بسیاری را در روسیه به‌دنبال داشته و به همین دلیل هم این انتخابات از حساسیت بسیاری برخوردار شده است.
هک سیستم رأی‌گیری در کمتر از 20 دقیقه
«پیریک گادری» یکی از استادان دانشگاه Lorraine و از محققان INRIA، مؤسسه پژوهشی فرانسوی در زمینه علوم دیجیتال، دریافت که می‌تواند کلیدهای خصوصی این سیستم رأی‌گیری را بر پایه کلیدهای عمومی آن، محاسبه کند. به این ترتیب با دستیابی به کلیدهای خصوصی موفق شد تا به سیستم وارد شود. وی مدعی است که می‌توان در کمتر از 20 دقیقه به همه اطلاعات کسانی که رأی می‌دهند دسترسی پیدا کرد و البته احتمال دستکاری در رأی مردم و تغییر نتیجه انتخابات به نفع یک گروه و جناح خاص نیز چندان د