اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۹

اطلاعات کاربران در فیس بوک ایمن تر می شود

اطلاعات کاربران در فیس بوک ایمن تر می شود

قرار است فیس بوک گزینه‌ای موسوم به Off-Facebook Activity را به تنظیمات خود اضافه کند تا کاربران بتوانند تمام برنامه‌ها و وب‌سایت‌هایی را که اطلاعات مرتبط با فعالیت آن‌ها را برای فیس بوک ارسال می‌کنند، مشاهده کنند. فیس بوک از این اطلاعات برای نمایش هدفمند تبلیغات خود استفاده می‌کند.

همچنین قرار است گزینه‌ای در اختیار کاربران قرار گیرد تا با پاک کردن سابقه فعالیت خود،‌ مانع ردگیری آن توسط فیس بوک شوند. اکنون این گزینه تنها در کشورهای ایرلند، کره جنوبی و اسپانیا در اختیار کاربران قرار گرفته است، اما هدف نهایی فیس بوک ارائه این امکانات در سراسر جهان است.
این اقدامات فیس بوک در حالی انجام می‌شود که اپل و موزیلا پیش از این تدابیری را برای ممانعت از ردگیری فعالیت آنلاین کاربران از طریق مرورگرهای آن‌ها اتخاذ کرده‌اند.
علاوه بر این، مقامات نظارتی آلمان اعلام کردند این شرکت باید روش‌های جمع‌آوری و ادغام اطلاعات کاربران را به میزان قابل توجهی محدود کند، مگر این که کاربران به طور صریح در این خصوص اعلام رضایت کنند.

به گفته فیس بوک هر کاربر موبایل به طور متوسط ۸۰ برنامه دارد که ماهانه ۴۰ مورد از آن‌ها را مورد استفاده قرار می‌دهد. بنابراین فهرست برنامه‌هایی که گزینه Off-Facebook Activity نمایش می‌دهد، یک فهرست طولانی خواهد بود. در صورت استفاده کاربر از این گزینه و غیرفعال کردن دسترسی فیس بوک به اطلاعات شخصی، هنوز هم اطلاعات توسط فیس بوک جمع‌آوری می‌شود؛ اما این اطلاعات به صورت ناشناس بوده و نام کاربر مذکور در اطلاعات درج نمی‌شود.
بیش از یک سال است که فیس بوک در حال آماده‌سازی گزینه Off-Facebook Activity است و مارک زاکربرگ سال گذشته در کنفرانس توسعه دهندگان F8 متعهد شد این ویژگی امکان کنترل اطلاعات شخصی را توسط کاربران در اختیار آن‌ها قرار می‌دهد./ایرنا

کپی