اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • دوشنبه ۱۰ آذر ۱۳۹۹

تهران در صدر بیشترین آلودگی اینترنتی

تهران در صدر بیشترین آلودگی اینترنتی

مرکز مدیریت امداد و هماهنگی عملیات رخدادهای رایانه‌ای، آمار آلودگی سایبری یک سال اخیر کشور را منتشر کرد. برمبنای این آمار، تهران در زمینه دارابودن بیشترین آلودگی اینترنتی در صدر قرار دارد.

سامانه رصد ماهر وابسته به مرکز مدیریت امداد و هماهنگی عملیات رخدادهای رایانه‌ای، در گزارشی تعداد IP آدرس‌های آلوده کشور که در ۱۲ ماه اخیر ثبت شده است را منتشر کرد.
در این گزارش، مجموع آسیب‌پذیری آدرس‌های IP کشور در یک روز ۲۵۴ هزار و ۱۶۱ آدرس، در یک هفته ۷۷۸ هزار و ۲۲۳ آدرس و در یک ماه یک میلیون و ۹۶۵ هزار و ۵۳۱ آدرس اعلام شده است.
این درحالی است که مجموع آلودگی‌های این آدرس‌ها برمبنای آسیب‌پذیری و بات نت، برای یک روز ۵۴۳ هزار و ۱۱۲ آلودگی، برای یک هفته یک میلیون و ۸۳۱ هزار و ۴۴۱ آلودگی و در یک ماه ۴ میلیون و ۹۷۱ هزار و ۶۰۰ آلودگی اعلام شد.
براساس این آمار، بیشترین گزارش آسیب‌پذیری مربوط به اردیبهشت ۹۸ است که یک میلیون و ۶۰۹ هزار و ۶۲۱ آدرس IP آسیب پذیر در کشور شناسایی شده است. این درحالی است که در مردادماه امسال ۸۶۳ هزار و ۹۶۸ آدرس آسیب پذیر در کشور شناسایی شده است.
این آمار که توسط مرکز تخصصی آپای دانشگاه صنعتی اصفهان جمع‌آوری و پیاده‌سازی شده است، وضعیت آلودگی‌های یک ماه اخیر کشور را نیز به تفکیک نام استان نشان می‌دهد. این نمودارها شامل فعال‌ترین شبکه‌های بات و آسیب‌پذیری در ۳۰ روز اخیر و نیز پراکندگی آلودگی در سطح کشور می‌شود.
بررسی‌ها نشان می‌دهد که بیشترین آلودگی سایبری مربوط به تهران و پس از آن اصفهان، گیلان و یزد است. این درحالی است که کمترین آدرس IP آلوده شناسایی شده مربوط به استان کهگیلویه و بویراحمد با ۱۶۴ مورد IP آلوده است.
در این زمینه استان‌های خراسان جنوبی، سیستان و بلوچستان و زنجان هم در یک ماه اخیر کم‌ترین آدرس‌های IP آلوده را داشته‌اند.

کپی