اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • جمعه ۲۴ مرداد ۱۳۹۹

پمپئو: آزمایش‌های موشکی کره‌شمالی نگران‌کننده و داعش همچنان تهدید است

پمپئو: آزمایش‌های موشکی کره‌شمالی نگران‌کننده و داعش همچنان تهدید است

وزیر امور خارجه امریکا در مصاحبه اخیرش نسبت به ادامه آزمایش‌های موشکی کره‌شمالی و همچنین قدرت گرفتن داعش در بخش‌هایی از عراق و سوریه ابراز نگرانی کرد.

مایک پامپئو، وزیر امور خارجه آمریکا در مصاحبه‌ای با شبکه CBS گفت: با آن سرعتی که می‌خواستیم به پای میز مذاکرات بازنگشته‌ایم اما از همان ابتدا همواره به صورت کاملا صریح اعلام کرده بودیم که می‌دانیم در این راه چالش‌های متعددی وجود خواهد داشت.

وی در پاسخ به این سوال که آیا نسبت به ششمین دور از آزمایش‌های موشکی کره شمالی از ماه ژوئیه تاکنون نگران است یا خیر؟ گفت: بله نسبت به این مساله نگران هستیم و من امیدوار بودم که این اتفاق‌ها نمی‌افتادند.

کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی در ژوئن سال گذشته در سنگاپور به دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا وعده داده بود که برای خلع تسلیحات اتمی شبه جزیره کره آماده می‌شود. تلاش تیم ما در وزارت امور خارجه آمریکا این است که از طرف مردم آمریکا نگرانی خود در خصوص این مساله را ابلاغ کنیم.

کره شمالی روز شنبه اعلام کرد که کیم جونگ اون بر آزمایش یک سلاح جدید نظارت داشته است؛ اقدامی که به عنوان تلاشی برای تحت فشار گذاشتن واشنگتن و سئول درباره مانورهای نظامی مشترک و وضعیت مذاکرات اتمی تلقی می‌شود.

وزیر خارجه آمریکا همچنین در بخش دیگر اظهارات خود گفت: داعش همچنان یک تهدید است و امروز نسبت به سه یا چهار سال پیش در برخی مناطق در عراق و سوریه قوی‌تر شده است.

ائتلاف ضد داعش بهار گذشته اعلام کرد که خلافت داعش در عراق و سوریه خاتمه یافته است در حالی که پنتاگون این امر را رد کرد.

پامپئو اظهار کرد، وضعیت امروز درباره فعالیت مجدد داعش پیچیده است. مناطقی هستند که داعش در مقایسه با سه یا چهار سال قبل در آن مناطق قوی‌تر است البته خلافت خودخوانده داعش دیگر وجود ندارد و قدرت آنها در انجام حملات در خارج به شدت کاهش یافته است.

رئیس دستگاه دیپلماسی آمریکا تاکید کرد: ما تا حد زیادی اقدام به کاهش خطر آنها کردیم هرچند کامل نبود اما قابل لمس بود. ما نسبت به آن بسیار خرسندیم./ ایسنا

کپی