اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۴ آذر ۱۳۹۹

تمایل امریکا به توسعه موشک‌های مافوق صوت

تمایل امریکا به توسعه موشک‌های مافوق صوت

گفته‌های مسئول غیرنظامی امور ارتش امریکا نشان از آن دارد که این کشور در نتیجه خروج از پیمان منع موشک‌های هسته‌ای میان‌برد، به دنبال توسعه موشک‌های مافوق صوت با کلاهک‌ بالستیک است.

به گزارش خبرگزاری اسپوتنیک، رایان مک‌کارتی، مسئول امور ارتش آمریکا گفت: "با توجه به محدوده پرتاب موشکی ذکر شده در آی‌ان‌اف، ما به دنبال بررسی اولین فرصت‌های ممکن‌ایم؛ مشخصا [موشک‌های] مافوق صوت‌؛ اگر کلاهک بالستیک روی موشک مافوق صوت قرار گیرد".

چندی بعد از آنکه دولت آمریکا از تمایلش برای رهایی از محدودیت‌های پیمان مذکور خبر داد، این کشور در تاریخ دوم اوت، رسما از این معاهده -که روسیه طرف دیگر آن بود-خارج شد؛ دولت ترامپ ادعا کرده بود که روسیه، طبق گزارشاتی اقدام به آزمایش و استقرار موشک‌های کروز ممنوعه -با تعدی از 500 کیلومتر در محدوده مقرر- کرده بود. روسیه این اتهامات را رد کرد و متعاقبا از معاهده خارج شد.

این معاهده که در زمان جنگ سرد -سال 1987- بین اتحاد جماهیر شوروی و آمریکا منعقد شده بود، تولید و توسعه موشک‌های مستقر روی زمین که قابلیت شلیک در محدوده 500 تا 5500 کیلومتری را داشتند، محدود می‌کرد.

روز یکشنبه، ارتش آمریکا اقدام به پرتاب آزمایشی یک موشک میان‌برد کروز از ساحلی در ایالت کالیفرنیا کرد؛ آزمایش این نوع موشک‌ها، در معاهده منع موشک‌های هسته‌ای میان‌برد، غیر قابل پذیرش بود./ ایسنا

کپی