روبات منعطفی که نابود نمی شود

دانش و فناوری /
شناسه خبر: 495497

تعدادی از محققان چینی و آمریکایی با همکاری یکدیگر روباتی بسیار کوچک، مقاوم و منعطف طراحی کرده اند که در برابر وزنی قریب به یک میلیون برابر خود مقاوم بوده و به هیچ وجه خرد نمی شود.

دانشمندان دانشگاه های تیشگوئا پکن و کالیفرنیا با همکاری یکدیگر روباتی به اندازه یک تمبر پستی و وزنی برابر از 0.1 گرم طراحی و ساخته اند که به سرعت حرکت کرده و وزنی برابر یک انسان بالغ (60 کیلوگرم) را تحمل کرده و به هیچ وجه خرد نمی شود.

در حقیقت این روبات با توجه به وزن بسیار کم خود قادر است وزنی برابر 60 کیلوگرم ( یک میلیون بیشتر از وزن خود) را تحمل کرده و نابود نشود. این روبات که با الهام از سوسک (مقاوم ترین و قوی ترین موجود کره زمین) طراحی و ساخته شده است بسیار تند و سریع حرکت کرده و در دسته روبات های نرم فوق پیشرفته قرار گرفته است.

محققان این طرح در تلاشند تا با توسعه این سیستم منعطف و بسیار قوی، شناسایی بازماندگان ناشی از زلزله و یا دیگر فجایع طبیعی را به سهولت و در زمانی بسیار اندک به انجام برسانند. دانشمندان اعلام کردند که در آینده ای نه چندان دور با اتصال سنسورهای هوشمند به این روبات، نشتی گازهای مضر به گونه ای فناورانه شناسایی شده و عملیاتی نظیر اکتشاف و بازرسی محیط زیست به این روبات سپرده خواهد شد.

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.