اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۹

جولان روبات ها در کنفرانس جهانی روبات 2019 چین

جولان روبات ها در کنفرانس جهانی روبات 2019 چین

چین در "کنفرانس جهانی روبات ۲۰۱۹" (2019 World Robot Conference)، بسیاری از روبات‌های جدید خود را به نمایش گذاشت.

چینی‌ها در نمایشگاه اخیر شهر پکن، روبات‌های بسیاری را به بینندگان معرفی کردند.

در "کنفرانس جهانی روبات ۲۰۱۹" که از ۲۰ تا ۲۵ ماه اوت در شهر پکن چین برگزار می‌شود، روبات‌هایی که قابلیت پرواز دارند، روبات‌هایی که می‌توانند شنا کنند و روبات‌هایی که قادر به جراحی مغز هستند به نمایش گذاشته خواهند شد. تاکنون تنها از چند روبات رونمایی شده است که در این گزارش به معرفی اجمالی آنها می‌پردازیم.

روبات‌های نمایش داده شده در این نمایشگاه به قدری جالب هستند که برگزار کنندگان پیش بینی می‌کنند حدود ۲۰۰ مهمان از ۲۲ کشور جهان به بازدید این نمایشگاه خواهند آمد.

سن جمعیت چین رو به افزایش است و بدین ترتیب در آینده نزدیک، با کاهش نیروی کار و افزایش هزینه‌های کار روبه‌رو خواهد شد. ربات‌ها، بهترین راه ممکن برای مقابله با این مشکل هستند و نیاز به یک "انقلاب روباتیک" در این کشور، احساس می‌شود.

طی این کنفرانس علاوه بر نمایش روبات‌های متنوع و جذاب و رونمایی از فناوری‌ها و محصولات جدید روباتیک همچنین قرار است چهار مسابقه با بیش از ۴۵۰۰ شرکت کننده برگزار شود.

طی این کنفرانس بیش از ۷۰۰ ربات متخصص با بیش از ۲۱ برنامه کاربردی صنعتی به نمایش گذاشته خواهند شد.

در این کنفرانس بخشی برای نمایش روبات‌های گروه "اچ آر جی رباتیک" (HRG Robotics) وجود دارد و به گفته "وانگ منگ" مدیر این بخش، در این قسمت محصولات شرکت‌های دیگر که به کمک این شرکت فناوری جدیدی توسعه داده‌اند، نمایش داده می‌شود.

از جمله روبات‌هایی که در این کنفرانس به چشم میخورد، روبات "پرنده هوشمند" (SmartBird) است که توسط شرکت آلمانی "فستو" (Festo) طراحی و توسعه داده شده است.

پژوهشگران روبات مذکور را با الهام از کاکایی شاه‌ماهی‌خوار اروپایی توسعه داده‌اند. نحوه پرواز روبات مذکور همانند این پرنده است. وزن روبات مذکور ۴۵۰ گرم است و طول هر کدام از بال‌های آن دو متر است. درون پرنده هوشمند یک باتری لیتیمی تعبیه شده است و این موضوع پرنده روباتیک را قادر به پرواز در حدود ۲۰ دقیقه می‌سازد.

پرنده هوشمند به دلیل استفاده از فناوری فیبر کربن فوق العاده سبک است و علاوه بر چابکی دارای آیرودینامیک عالی است و قادر به برخاستن ، پرواز و فرود است. روبات مذکور تنها ۲۳ وات انرژی مصرف میکند که این میزان انرژی کمی بیش از نیمی از انرژی است که توسط برخی لپ تاپ ها استفاه می‌شود. اندازه گیری ها نشان میدهد پرنده مذکور دارای بازده الکترومکانیکی تا ۴۵ درصد و بازده آیرودینامیکی ۸۰ درصد است.

یکی دیگر از روبات‌هایی که در این نمایشگاه به چشم می‌خورد، "لایکاگو" (Laikago) نام دارد و چینی‌ها این روبات را در پاسخ به" سگ روبات" ('robo-dog') ساخت شرکت آمریکایی "بوستون داینامیک" (Boston Dynamic) ساخته اند. نام لایکاگو از نام "لایکا" (Laika) سگ فضانوردی که در سال ۱۹۵۷ به مدار  زمین رفت، گرفته شده است. طول روبات لایکاگو ۲۲ اینچ (۰.۵۶ متر) ،عرض آن ۱۳.۷ اینچ (۰.۳۵ متر) و ارتفاع آن ۲۳.۶ اینچ (۰.۶ متر) است. ۲۲ کیلوگرم (۴۸.۵ پوند) وزن دارد و با هر بار شارژ می‌تواند ۳ تا ۴ ساعت بدود.

از دیگر روبات‌های این شرکت، ربات "UR5e " بود. روبات مذکور  کاربردهایی فراوانی دارد و قادر به حمل اجسامی تا وزن پنج کیلوگرم (۱۱ پوند) است. این روبات می‌تواند به راحتی اشیا را برداشته و آنها را در جایی که کاربر مایل است قرار دهد.

روبات هنرمند دیگر،  دست روباتیک" Gree" است که همانند هنرمندان قادر به پیانو زدن است.

چینی‌ها می‌توانند اخبار مربوط به رئیس جمهورشان "شی جین پینگ" را در صفحه روبات هوشمند" Chuangze "که یک روبات خدماتی توسعه داده شده توسط دفتر مرکزی "حزب کمونیست چین" (Communist Party of China) است ، مشاهده کنند.

تصاویر مربوط به برخی دیگر از این روبات‌ها در ادامه آمده است./ایسنا

 

کپی