اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۴ آذر ۱۳۹۹

آنالیز تعریق بدن با سنسور پوشیدنی

آنالیز تعریق بدن با سنسور پوشیدنی
بیتا میرعظیمی

محققان دانشگاه برکلی آمریکا حسگر پوشیدنی را طراحی کرده اند که در کوتاه ترین زمان ممکن عرق کاربران را تجزیه و تحلیل کرده و داده ها و اطلاعاتی در خصوص وضعیت سلامت ارائه می دهد.

پیشرفت های اخیر در سنسورهای پوشیدنی تشخیص اجزای عرق را برای کاربران بسیار آسان تر کرده است؛ به طور مثال ورزشکاران استقامتی در حال حاضر در آزمایشگاه های تخصصی حضور پیدا کرده و به کمک یک سنسور هوشمند وضعیت سلامت خود را ارزیابی می کنند.

اما این تجزیه و تحلیل ها اغلب به شکل سنتی و در محیط های کاملا تخصصی و با هزینه های بسیاری بالایی صورت می گیرد. این در حالی است که در روش های سنتی تجزیه و تحلیل فوری، مستقل و بدون کمک گرفتن از متخصصان باتجربه در اغلب موارد امکانپذیر نیست.

برای حل این مشکل محققان دانشگاه آمریکایی برکلی دست به کار شده و سنسوری پوشیدنی طراحی کردند تا افراد بدون حضور در محیط آزمایشگاهی و کاملا مستقل وضعیت سلامت خود را از طریق تجزیه و تحلیل عرق بدن ارزیابی کنند. 

این سنسور سه بعدی هوشمند با قرارگیری بر پوست بدن، بلافاصله عرق فرد را آنالیز کرده و اطلاعاتی در خصوص میزان (pH)، میزان تعریق، تراکم پتاسیم و سدیم گلوکز و اسید لاکتیک به منظور تشخیص بیماریهایی نظیر دیابت، فیبروز سیستیک در اختیار کاربر می گذارد.

سنسورهای هوشمند تعبیه شده در داخل این سیستم، عرق بدن را جذب کرده و تجزیه و تجلیل می کند. داده ها و اطلاعات ثبت شده نیز از طریق تلفن همراه به کاربران ارسال می شود. محققان اعلام کردند این سیستم با قرارگیری در بخش های مختلف بدن سلامتی اجزای بدن را تجزیه و تحلیل کرده و اطلاعاتی مهم در خصوص میزان آب از دست رفته بدن در اختیار کاربران قرار می دهد.  

کپی