اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۹

آیا گوگل در انتخابات 2016 امریکا مداخله کرده است؟

آیا گوگل در انتخابات 2016 امریکا مداخله کرده است؟

با گذشت دو سال از انتخابات ریاست جمهوری سال 2016 ایالات متحده، حواشی این انتخابات کماکان ادامه دارد. اخیرا و بر اساس پژوهش های یک روانشناس اهل سن دیه گو، دونالد ترامپ؛ رئیس جمهور فعلی ایالات متحده مدعی شده که گوگل حداقل 2.6 میلیون رای به نفع هیلاری کلینتون جمع آوری کرده است.

رئیس جمهوری ایالات متحده در توئیتی مدعی شده که گوگل میلیون ها رای به نفع هیلاری کلینتون در انتخابات 2016 دستکاری کرده است.

ادعاهای رئیس جمهور آمریکا، براساس مطالعاتی مطرح شده که توسط روانشناس مشهور، رابرت اپستین انجام شده است. نکته جالب این است که گوگل این اتهام را رد کرد و نوع پژوهش را بیهوده و روش شناختی آن را عجیب و غریب توصیف کرد.یکی از مطالعات اپستین که ادعا می کند 2.6 میلیون رأی به دلیل تعصب در نتایج جستجوی گوگل به نفع کلینتون تغییر یافته است فقط 95 شرکت کننده را مورد بررسی قرار داده که برای چنین ادعای بزرگی مناسب به نظر نمی رسد.

جالب تر این که خود اپستین نیز در گفتگو با سی ان ان تاکید کرد که ترامپ برخی از یافته های او را برای تعصب روی انتخابات مورد سوء استفاده قرار داده است و وی هیچ مدرکی برای اثبات این که گوگل فعالانه اقدام به "دستکاری" میلیون ها رأی کرده باشد ندارد. اما نتایج وی می تواند بین 2.6 تا 10.4 میلیون رای دهنده تاثیر گذار و در نوسان باشد.

رئیس جمهور آمریکا نیز با استناد به همین شواهد در توئیت خود نوشت: "از گوگل باید شکایت کرد. گوگل 2.6 میلیون تا 16 میلیون رای به نفع کلینتون دستکاری کرده است. پیروزی من حتی بزرگتر از آنچه فکر می کردم است!"

اما آیا واقعا ادعای اسپین ارزش دارد؟ به نظر می رسد ، گزارشی که ترامپ به آن اشاره کرده ، گزارشی از سال 2017 است که توسط یک روانشناس اهل  سن دیگو با سابقه درگیری با گوگل منتشر شده بود. این گزارش ، که یکی از متخصصان روند انتخابات ایالات متحده بیزینس اینسایدر آن را عجیب و غیرقابل استناد می خواند زیر 100 شرکت کننده دارد. افزون بر این ها در حالی که اپستین در گزارش خود عدد 2.6 تا 10.4 را ذکر کرده است، مشخص نیست عدد 16 میلیون نفر از کجا سر از کامنت ترامپ درآورده است.

 

اپشتین در سال 2012 پس از اینکه موتور جستجوی گوگل به کاربران هشدار داد که وب سایتش به بدافزار آلوده شده است ، با گوگل ارتباط برقرار کرد. همچنین در مورد دستکاری جستجوی گوگل در مجموعه ای از مقالات را در سال 2016 در سایت های روسی مانند RT و Sputniknews.com منتشر کرد که ادعا می کرد موتور جستجوی گوگل اطلاعاتی را مخفی می کند که نشان می دهد کلینتون دارای مشکلات سلامتی است.

یافته های اپستین مبتنی بر پدیده ای است که وی می گوید بیش از شش سال است روی آن مطالعه می کند و او آن را "اثر دستکاری موتور جستجو" می نامد.اصل این نظریه ، همانطور که وی در مقاله Sputniknews 2016 توضیح داد ، ساده است. وی گفت: "همه کارهای گوگل این است که نتایج جستجو را به مردم نشان دهد که از یک نامزد طرفداری می کنند ، در این حالت هیلاری کلینتون در نتایج جستجو بالاتر است."/انتخاب

کپی