اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • دوشنبه ۱۳ مرداد ۱۳۹۹

سگ کشی

سگ کشی
یگانه خدامی

انتشار فیلمی از کشتار سگ‌ها در کهریزک موجی از واکنش‌ها را در شبکه‌های اجتماعی همراه داشت. در کنار کاربرانی که این مسأله را پیگیری می‌کردند از سیاستمداران تا چهره‌های ورزشی و سینمایی هم درباره‌اش در صفحات شان نوشتند.

بیشتر واکنش‌ها هم در انتقاد از کار شهرداری و کشتار سگ‌ها بود تا جایی که دوشنبه شب پیروز حناچی شهردار تهران در پاسخ به این انتقادات در توئیترش نوشت: «ضمن احترام به نگرانی دلسوزان حقوق حیوانات، بر اساس مبانی انسانی و دینی، احترام به همه مخلوقات خدا و توأمان توجه به بهداشت و امنیت شهروندان را از وظایف مجموعه شهرداری می‌دانم. از لحظه اطلاع از تخلف پیمانکار در سیر قانونی ساماندهی حیوانات دارای بیماری‌های خطرناک، فارغ از زمان وقوع آن، دستور دادم با خاطیان برخورد قاطع صورت پذیرد و پیگیری لازم برای تکرار نشدن آن به جدیت دنبال شود.»
سیدعباس صالحی، وزیر ارشاد هم با نوشتن توئیتی نگاه بعضی‌ها را که معتقدند توجه به حیوانات دغدغه مرفهان است نقد کرد و نوشت: «امام علی فرمود: «مباد بهنگام جمع زکات از حیوانات، شب هنگام به آغل‌شان بروید! مباد میان مادران و بچه‌هایشان جدایی بیفکنید! مباد..» رعایت حقوق حیوانات دستورنامه حکومت علوی بود. آن را دلمشغولی مرفهان بی‌درد ندانیم.»
با وجود توضیحات شهردار تهران همچنان کاربران خواهان اقدام قطعی شهرداری برای ممنوعیت این نوع برخورد با سگ‌ها بودند هرچند کسانی هم بودند که به این دغدغه می‌تاختند و با انتشار تصاویری از تجمع معترضان به این مسأله مقابل شهرداری تهران از مردم می‌خواستند به مسائل انسان‌ها بپردازند. واکنش کاربران به این موضوع را بخوانید: مهرپویا علا: «این سخن بسیار سخیف و توهین‌آمیزی است که موضوعاتی مانند سگ کشی یا مطالبات معطوف به سبک زندگی را در کنار کشتار کولبرها یا فقر در بلوچستان قرار دهند و بپرسند چرا به این اهمیت می‌دهید و به آن نه. ذهن بدوی با آن همه غرور کاذب و ادعای همه‌چیزدانی از تفکیک سادۀ مسائل ناتوان است.»، علی سیستانی: «عجب دنیای پلشتی شده. انسانها سِحر شدن. هم نوعشون کشته میشه صداشون درنمیاد ولی واسه فیلم دو سال پیش سگ کشی رگ گردنش باد میکنه. حقوق حیوانات جای خود ولی وقتی هیچ جا صداتون واسه همنوعتون درنمیاد بدونید این حرکاتتونم عین ریاکاریه!»، ژاژنویس: «اون آدمی که اسید تزریق کرده تو قلب یه سگ تو زندگی معمولی چطوری زندگی می‌کنه با زنش با بچه‌اش با همسایه‌اش با خودش؟»

کپی