اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۱۴ مرداد ۱۳۹۹
گروه‌های مسلح از این شهر استراتژیک عقب‌نشینی کردند تا ارتش سوریه یک گام به آزادسازی مسیر حلب نزدیک تر شود

استقرار ارتش سوریه در شمال خان شیخون

استقرار ارتش سوریه در شمال خان شیخون
ندا آکیش خبرنگار

کمتر از یک هفته پس از آنکه ترکیه و امریکا تصمیم گرفتند با حمایت از گروه‌های شورشی مسلح مخالف دولت دمشق عملیات مشترکی را در استان ادلب، در شمال شرقی سوریه رهبری کنند، ارتش سوریه در نخستین ساعات صبح دیروز (سه‌شنبه) وارد خان شیخون، بزرگترین شهر استان ادلب و آخرین پایگاه شهری شورشیان مسلح و تروریست‌های جبهه النصره شد تا از تمامیت ارضی خود دفاع و این منطقه را که از سال 2014 به این سو در تصرف این گروه‌ها بوده آزاد کند.

به‌گزارش سایت شبکه خبری الجزیره، منابع محلی و دیده‌بان جنگ در سوریه صبح دیروز سه‌شنبه به رسانه‌ها گفتند، ارتش سوریه وارد شهر استراتژیک خان شیخون شده و بر برخی از مناطق شهر مسلط شده و گروه‌های شورشی مخالف دولت که در این شهر مستقر بودند، با ورود ارتش سوریه عقب‌نشینی کرده‌اند. روز دوشنبه بسیاری از رسانه‌ها خبر داده بودند ارتش سوریه مسیر فرعی خان شیخون و جاده بین‌المللی حلب – دمشق را بسته است و پیشروی‌هایش به سمت این شهر استراتژیک ادامه دارد. صبح دیروز سه‌شنبه نیز سلیمان عبدالقادر، یک فعال محلی مستقر در جنوب ادلب به الجزیره گفت: خان شیخون به طور کامل تحت کنترل نیروهای دولت دمشق است و شورشیان مسلح از بامداد سه‌شنبه [دیروز] در حال عقب‌نشینی هستند. آنها به سمت شمال و شرق عقب‌نشینی کردند. احمد حسینات، فعال محلی دیگر نیز گفت: شورشیانی که در خان شیخون عقب‌نشینی کردند از گروه‌های جیش العزه و الجبهه الوطنی که تحت حمایت ترکیه است، بودند. گزارش‌ها از فعالان محلی همچنین حاکی است، شورشیان مسلح از چندین شهر و روستا در شمال حماه، شهر همجوار جنوب ادلب هم عقب‌نشینی کرده‌اند. با وجود این، گروه تروریستی هیأت تحریر الشام، شاخه سابق القاعده، دیروز سه‌شنبه با صدور بیانیه‌ای کوشید، عقب‌نشینی‌ها را کم اهمیت جلوه دهد و اعلام کرد، این عقب‌نشینی‌ها برای «اعزام مجدد» است و شورشیان این گروه به جنوب خان شیخون می‌روند تا از آنجا به جنگ ادامه دهند.
خان شیخون از سال 2014 به این سو تحت تصرف گروه‌های مسلح مخالف دمشق بود و هفته گذشته ترکیه و امریکا توافق کرده بودند، در شمال شرقی سوریه که استان ادلب و شهر خان شیخون را شامل می‌شود، مرکز عملیات مشترک تشکیل دهند و از شورشیان مسلح حمایت کنند. روز دوشنبه نیز کاربران شبکه‌های اجتماعی تصاویری از کاروان نظامی گروه‌های مسلح «تیپ حمزه» و «احرار الشرقیه» تحت حمایت ترکیه منتشر کردند که برای مشارکت در جنگ با ارتش سوریه وارد ادلب می‌شوند. البته روز دوشنبه یک خودروی نظامی متعلق به ارتش ترکیه که در حال حرکت به سمت ادلب بود هدف حمله هوایی قرار گرفت و 4 سرنشین آن جان باختند. در پی این حمله وزارت دفاع ترکیه اعلام کرد، این خودرو نظامی برای استقرار در یکی از پست‌های دیده‌بانی در منطقه‌ای واقع در شمال غربی سوریه بود اما دولت سوریه گفت، این خودروی نظامی وارد خاک سوریه شده بود و حامل مهمات برای کمک به شورشیان مخالف دمشق بود که از اواخر آوریل به این سو تضعیف شده‌اند. احمد شیخو، فعال محلی به الجزیره گفت، این خودرو نظامی ترکیه از روز دوشنبه که هدف حمله هوایی قرار گرفته تاکنون همچنان در همانجا در شمال خان شیخون مانده است.
اهمیت استراتژیک خان شیخون
خان شیخون بزرگترین شهر در حومه جنوبی استان ادلب، حلقه ارتباطی محورهای شرقی، غربی و شمالی ادلب است و آزاد‌سازی آن به مثابه گام نخست بازگشایی مسیر حلب به‌عنوان پایتخت اقتصادی سوریه به شمار می‌رود.
اهمیت نظامی خان شیخون نیز در این است که کنترل آن به ارتش سوریه این امکان را می‌دهد که براحتی به سمت شمال یعنی «معره النعمان» حرکت کند؛ منطقه‌ای که به‌دلیل آنچه حلقه ارتباط مسیرهای بین‌المللی سوریه به سمت شمال، جنوب، شرق و غرب است، به نوبه خود حائز اهمیت زیادی است. ادلب استانی در شمال سوریه و در همسایگی ترکیه است که بیش از سه میلیون نفر در آن زندگی می‌کنند و به آخرین محل استقرار تروریست‌ها و گروه‌های مخالف دولت سوریه تبدیل شده است.

کپی