اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۱۲ آذر ۱۳۹۹
رئیس کل بانک مرکزی: از ونزوئلایی شدن فاصله گرفتیم

پرونده 7 ابربدهکار بانکی به دستگاه قضا رفت

پرونده 7 ابربدهکار بانکی به دستگاه قضا رفت

رئیس کل بانک مرکزی اعلام کرد: پرونده هفت بدهکار دانه درشت جهت رسیدگی به مراجع قضایی ارجاع شده است، بدهی هر کدام از این هفت نفر حدود هزار، دو هزار یا سه هزار میلیارد تومان است به طور جدی به‌دنبال پرونده این بدهکاران هستیم.

به‌گزارش خبرگزاری صدا‌وسیما، عبدالناصر همتی در استودیو گفت‌و‌گوی ویژه خبری شبکه دو سیما افزود: از آغاز امسال تاکنون تسهیلات دهی کل بانک‌ها به طور میانگین ماهانه 50 هزار میلیارد تومان بوده که حدود 30 درصد آن به صنعت، 12 درصد به بخش مسکن و 10 درصد به کشاورزی تزریق می‌شود که روی هم رفته بیش از 60 درصد از منابع به تولید اختصاص می‌یابد. درتلاشیم که تسهیلات تزریق شده در بخش مسکن را از 12 درصد به 20 درصد افزایش دهیم.
او گفت: منابع بانک‌ها محدود است همراهی بانک مرکزی فقط چاپ پول و تزریق به بازار نیست، از آغاز امسال برای ما تکلیف شده که 8 هزار میلیارد تومان به سیلزدگان کمک کنیم و 7 هزار و 800 میلیارد تومان به خرید تضمینی گندم اختصاص داده‌ایم. در 5 ماهه نخست امسال تنها 50 هزار میلیارد تومان تعهدات قرض‌الحسنه اعم از ازدواج و مشاغل خانگی گرفته تا دیگر موارد ثبت شده است.
شاخص ها رو به بهبود است
او گفت: بعد از گذر از آثار تحریم‌های ظالمانه غربی‌ها در دو سال اخیر، به شرایطی رسیده‌ایم که با ایجاد ثبات در بازار ارز، در مسیری قرار داریم که شاخص‌های کلان اقتصادی کشور رو به بهبود است، در بازار ارز توانستیم با کاهش 18 درصد نرخ ارز دلار را از 14 هزار و پانصد تومان به 11 هزار و 600 تومان برسانیم و ثابت نگه داریم.
او تصریح کرد: با مدیریت تورم و بازار در ماه‌های گذشته، تورم ماهانه و نقطه به نقطه کاهنده شده بدان معنا که رشد و افزایش تورم کاهش یافته و مفهومش آن نیست که تورم نداریم اسفند 97 با نرخ رشد 5 درصد ماهانه مواجه بودیم که درحال حاضر نرخ تورم به زیر 2 درصد ماهانه رسیده، تورم نقطه به نقطه هم که در حال صعود بود تیرماه متوقف و مرداد ماه با سقوط همراه است و خوشبختانه توانستیم ترس ونزوئلایی شدن در تورم را کنترل کنیم.
 همتی گفت: قبول داریم که تورم به قشر کارمند و حقوق بگیر فشار وارد می‌کند پس درتلاشیم که اوضاع بدتر نشود و به سمت احیا پیش برویم به‌ طوری که از سه ماه گذشته می‌توان نشانه‌های احیا را احساس کرد.
او ادامه داد: رکود و تورم هر دو مهم است اما رکود آسیب رسان‌تر است ما باید از بیکاری جلوگیری کنیم، در سه ماهه اول امسال نرخ نیروی شاغل کشور 24 میلیون و 400 هزار نفر بود که نسبت به مدت مشابه سال قبل 320 هزار شاغل اضافه شده که البته بخش عمده این رقم هم به طرح ایجاد اشتغال روستایی مربوط می‌شود.
 همتی درخصوص رکود در بخش مسکن گفت: تصمیم گرفتیم وام را به ساخت قابل انتقال تخصیص دهیم در حال حاضر اینکه افزایش قیمت دربازار مسکن دیده نمی‌شود بدان معنی است که تورم رو به کاهش است. کم کم باید نرخ مسکن کاهش یابد. باید از هر اقدامی که به رشد بی‌رویه نقدینگی کمک می‌کند اجتناب کنیم رشد 24 درصدی نقدینگی، غیرمنطقی است.
رئیس کل بانک مرکزی در خصوص وام ازدواج و شرایط ضامنین آن گفت: سال 97 حدود یک میلیون پرونده وام ازدواج تخصیص یافت در پنج ماهه نخست امسال 300 هزار پرونده وام ازدواج تشکیل و پرداخت شد و حدود 120 هزار پرونده هم در شرف دریافت وام هستند 80 هزار پرونده هم در نوبت به سر می‌برد، در این بین مشکل به مصوبه مجلس مبنی بر وجود یک ضامن معتبر مربوط می‌شود.
همتی افزود: خواهش من از همکارانم در 20 هزار شعبه بانکی در کشور این است که وام ازدواج را با یک ضامن تخصیص دهند و سختگیری نکنند.
62 میلیارد دلار برای دارو و کالای اساسی
رئیس کل بانک مرکزی در مورد ارز و نقدینگی تأمین کالاهای اساسی افزود: در این خصوص مشکلی وجود ندارد در حال حاضر 90 میلیون تن کالا در بندر امام(ره) مانده این در حالی است که امسال نسبت به سال 97 واردات کشور 62 درصد افزایش یافت از آغاز امسال تاکنون 62 میلیارد دلار برای دارو و کالاهای اساسی تخصیص داده‌ایم البته بخشی از این تأمین ارز به‌صورت 4 هزار و 200 تومانی و بخشی هم نیمایی صورت گرفت پس در کشور نباید قیمت این اقلام افزایش داشته باشد.
 همتی ادامه داد: حدود 149 میلیارد دلار تأمین برای واردات صورت گرفته در شرایطی که سخت‌ترین تحریم هنوز برقرار است و بسیاری کشورها از ترس امریکا شبکه‌های بانکی ما را مختل کرده‌اند و نمی‌گذارند گردش مالی داشته باشیم.
او لابه لای سخنانش گریزی به صدا‌و‌سیما زد و گفت: وظیفه اصلی رسانه ملی ایجاد سرگرمی و نشاط مردم است بهتر است که به این منظور اقدام به پخش موزیک و آهنگ‌ها و برنامه‌های شاد کند، آرشیو صدا‌وسیما پر است از برنامه‌های مجاز و قابل پخش برای نشاط مردم.
او ادامه داد: با کاهش درآمدهای نفتی دولت برآنیم که از دیگر بخش‌ها این کاستی جبران شود اگر هم جبران نشود تمهیداتی اندیشیده شده که این کسری بودجه کم‌ترین آسیب را به بانک مرکزی و پایه پولی وارد کند یکی از این راهکارها، کاهش سقف بودجه بود که با کاهش 62 هزار میلیارد تومانی همراه شد حق برداشتی هم به‌صورت مشروط صادر گردید که در موقع اضطرار بتوانیم از پس‌انداز و ذخیره 12 درصدی درآمد نفتی در هنگام لزوم و ضرورت برداشت شود.
رئیس کل بانک مرکزی در خصوص بدهی خارجی گفت:​ کمترین بدهی خارجی را در میان کشورها داریم اواخر سال 96 بدهی کشورمان به خارج از کشور 12 میلیارد و 400 میلیون دلار بود که در حال حاضر این رقم به 9/5 میلیارد دلار کاهش یافته است.
 همتی درباره آخرین وضعیت اینستکس گفت: حرف ما این است که اگر غربی‌ها در این خصوص جدی و مصمم هستند باید در حدی که به درآمدهای نفتی ما لطمه وارد شده در این جریان پول جاری کنند یا اینکه نفت ایران را پیش خرید کنند اگر اروپایی‌ها خواهان حفظ و اجرای برجام هستند باید تعهداتشان را اجرایی و اعتبار خواسته شده ما را تأمین کنند در واقع رقم‌های بیان شده اروپایی‌ها برای ما اهمیت ندارد اینستکس باید شامل کالاهای تحریمی هم باشد.

کپی