اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۱۱ آذر ۱۳۹۹

کلمات کلیدی

ورود خاویار تقلبی جمهوری آذربایجان به بازار اردبیل

ورود خاویار تقلبی جمهوری آذربایجان به بازار اردبیل

مدیر کل شیلات استان اردبیل از ورود خاویار تقلبی به بازار با خاصیت ژلاتینی خبر داد و افزود: این خاویارهای تقلبی که از جمهوری آذربایجان وارد بازار استان اردبیل شده فاقد خاصیت خاویار است و به شکل غیراستاندارد در برخی مغازه‌ها عرضه می‌شود که قطعا درصدد جمع‌آوری این محصول از بازار هستیم.

میرآرمان واعظی در جمع خبرنگاران درباره وضعیت نئور و از بین رفتن قزل آلا در این دریاچه اظهار کرد: با ورود گونه کراس به این دریاچه که گونه مهاجم و از نوع هرز است دریاچه نئور در عین جوانی به مرحله پیری رسیده به طوری که تاکنون اقداما و فعالیت‌ها در احیای این دریاچه برای تولید ماهی بی‌نظیر قزل آلا بی‌نتیجه مانده است.

مدیر کل شیلات استان اردبیل به قدرت بالای تکثیر گونه مهاجم کراس اشاره و خاطرنشان کرد: البته چرای حیوانات و ورود کود به داخل این دریاچه نیز به تشدید بحران نئور کمک کرده که با رهاسازی اردک‌ماهی‌ها بارقه امید در دو سال آینده برای احیای دریاچه نئور و تولید قزل آلا با تغذیه 100 درصدی گاماروس فراهم آید.

وی با اشاره به اینکه با وجود اعلام آمادگی سه تا چهار نفر از سرمایه‌گذاران برای احداث بازار پیشرفته و نوین آبزیان در اردبیل همچنان در تامین زمین مشکل وجود دارد، اظهار کرد: به دلیل آنکه برای سرمایه‌گذار زمینی دور از محدوده شهر تعریف شده آنها چندان رغبتی به احداث بازار در این مکان ندارند ولی امیدواریم با همکاری شورا و شهرداری زمینی مناسب در یکی از شهرک‌های اردبیل، تامین و در اختیار سرمایه‌گذار قرار گیرد تا خود او بتواند تمام زیرساخت‌های لازم را برای تدارک این بازار انجام دهد.

وی به تولید شاه میگوی آبی شیرین در بخشی از مناطق استان، اشاره و خاطرنشان کرد: در شورابیل برای تولید 20 تن ظرفیت‌سنجی شده و ما 700 کیلوگرم صادرات شاه میگو را به دلیل مصرف نشدن داخلی آن انجام دادیم تا درآمدزایی از این محل انجام شود.

مدیر کل شیلات استان اردبیل در ادامه به طرح جامع مطالعات تولید آبزیان در شورابیل اشاره کرد و گفت: ما در استان با کمبود منابع آب در پرورش آبزیان روبرو هستیم به طوری که در برخی از سدهای استان به دلیل مصرف شرب امکان تولید آبزیان وجود ندارد.

واعظی اضافه کرد: ما طرح‌های توسعه آبزی‌پروری را برای بهره‌مندی از تسهیلات به بانک‌ها معرفی کردیم تا با آورده 20 تا 30 درصدی از تسهیلات 70 تا 80 درصدی بهره‌مند شوند.

وی نظارت و پایش مستمر را از وظایف اداره کل شیلات برشمرد و بیان کرد: برای جلوگیری از شیوع بیماری‌ها و کاهش تلفات ما رصد و پایش تمامی مزارع پرورش ماهی را در طول سال انجام می‌دهیم به طوری که دو سال قبل بخشی از آبزیان تلف شده معدوم‌سازی شد تا امکان توسعه بیماری در مزارع پرورش ماهی وجود نداشته باشد.

واعظی تصریح کرد: ما اولین استان غیرساحلی بودیم که از هیئت دولت مصوبه راه‌اندازی چارت اداره کل شیلات را گرفتیم و امیدواریم با تامین اعتبار یک طبقه به این ساختمان اضافه شود تا زمینه گستردگی فعالیت شیلات را در استان شاهد باشیم.

واعظی ادامه داد: ما هیچگونه دخالتی در قیمت‌گذاری آبزیان در بازار نداریم و این نرخ‌ها تابع عرضه و تقاضاست و مردم باید در خرید انواع ماهی دقت و توجهی به تازگی و کیفیت آن داشته باشند.

مدیر کل شیلات استان اردبیل در مورد فعالیت 540 مزرعه پرورش ماهی اعم از منفرد، خرد و آب‌های جاری اظهار کرد: 98 درصد این مزارع هم اکنون فعال هستند./ ایسنا

کپی