اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۲۷ دی ۱۳۹۹
ایران میزبان ‌‌عکس‌های صد کشور جهان

تصویر جهان در «۲۴ساعت»

تصویر جهان در «۲۴ساعت»
فرهود نصیری مجری نمایشگاه

اولین نمایشگاه عکس پروژه «۲۴ساعت» جمعه ۱ شهریور در گالری تابستان خانه‌ هنرمندان به همت فرهود نصیری و سارا هاشمی برگزار می‌شود. این پروژه هر سال در یک روز خاص اجرا می‌شود؛ به این‌صورت که عکاسانی از کشورها و شهرهای مختلف دنیا با ثبت‌نام در سایت پروژه در این چالش شرکت می‌کنند و در نهایت عکس‌ها توسط داورها در دو مرحله داوری شده و در نهایت علاوه بر ایران در ۳ کشور دیگر نیز نمایشگاهی از عکس‌های برگزیده به نمایش درمی‌آید.

پروژه عکاسی«24 ساعت» سال ۲۰۱۲ با دو عکاس به‌عنوان بنیانگذار این نمایشگاه یعنی «رنزو گرند» و «سم اسموترمن» و با ۶۵ عکاس از ۲۰ کشور مختلف کار خود را آغاز کرد و در هر دوره به تعداد شرکت‌کنندگان افزوده شد. امسال این چالش عکاسی به 4880 شرکت‌کننده از 100 کشور رسید و برای اولین بار میزبانی آن به ایران محول شد. در این نمایشگاه ۷۴ اثر از کشورهای استرالیا، فنلاند، ایتالیا، آلمان، آفریقای جنوبی، نیجریه، پرو، مکزیک، لهستان، چین، ونزوئلا، امریکا، ارمنستان، هند، کنگو و ایران روی دیوار خواهد رفت. آثار عکاسان ایرانی نیز در چهار نمایشگاهی که در کشورهای دیگر برگزار می‌شود حضور خواهد داشت. همچنین از روند برگزاری این پروژه مستندی به کارگردانی مرجان شکوهی و تهیه‌کنندگی مهدی شادی‌زاده ساخته شده که قرار است در سینمای هنر و تجربه اکران شود. رنزو گراند، گرتا ریکو، فلور لوپز، محمد مهدی رحیمیان، سیوا شهباز، مهران مافی بردبار، الناز امینی، ابراهیم عرب‌بیگی داوران ایرانی و غیرایرانی این پروژه خواهند بود. این نمایشگاه روز جمعه ۱ شهریور از ساعت ۱۷ و از ۲ تا ۱۲ شهریور ساعت ۱۴ تا ۲۲ در گالری تابستان خانه هنرمندان برپا خواهد بود.

امسال این پروژه ۴ خرداد برگزار شد و ۵۵۰ عکاس ایرانی در آن شرکت کردند. از طرفی در این دوره برای نخستین‌بار ایران، یکی از میزبان‌های این نمایشگاه خواهد بود و طی گفت‌وگوهای مختلف، تعامل خوبی بین ما و میزبان با مجریان اصلی نمایشگاه بخصوص در حوزه‌ داوری شکل گرفت. در دوره‌های گذشته برگزاری این نمایشگاه، آثار توسط یک تیم خارجی داوری می‌شد اما با تعامل انجام گرفته قرار شد هیأت داوران ایرانی آثار عکاسان ایرانی را داوری کنند و این تصمیم به این دلیل گرفته شد که به ‌هر صورت چهره‌های ایرانی آشنایی بیشتری با فرم و فضاهای کشور خود دارند و می‌توانند به آثار نگاه جامع‌تری داشته باشند. نکته‌ای که درباره نمایشگاه 24 ساعت عکاسی باید مطرح کرد این است که ماهیت چنین پروژه‌ای با مسابقه‌ها و نمایشگاه‌های دیگر فرق دارد. این پروژه که از سال 2012 کار خود را آغاز کرده فعالیتش فقط یک روز در سال است. به این معنی که عکاسان وارد سایت می‌شوند، ثبت‌نام می‌کنند و بیست‌وچهار ساعت باید در سطح شهر اقدام به‌عکاسی مستند کنند و داستان‌های مردم شهرشان را به تصویر بکشند. به این‌صورت شروع برنامه از ساعت صفر شب کلید می‌خورد و عکاسان باید هر یک ساعت، یک عکس بگیرند و آن را به اشتراک بگذارند که در مجموع می‌شود بیست‌وچهار عکس و عکس‌ها هم باید همان موقع آپلود شوند. بنابراین عکاسان خود را با این چالش که محدودیت زمانی دارند و باید بر اساس این اسلوب پیش بروند، درگیر می‌کنند. این مسأله و سختی‌هایش باعث می‌شود که هرکسی توان آن را نداشته باشد که بیست‌وچهارساعت در سطح شهر پیاده‌روی کند، دنبال سوژه بگردد و تا آخر پروژه دوام بیاورد. مخصوصاً امسال ما ماه‌مبارک رمضان را داشتیم و باعث شده بود این چالش سخت‌تر هم بشود. خیلی از عکاسان هم شرکت نمی‌کنند چون عکس‌ها آنلاین هستند و در معرض دید عموم مردم جهان قرار می‌گیرند و عملاً ممکن است در بیست‌وچهارساعت نتوانند عکس‌های خوبی بگیرند؛ پس برخی از این نقد و قضاوت‌ها هراس دارند و به آن ورود نمی‌کنند. نکته‌ای که در پایان باید به آن پرداخت ذکر این نکته است که پروژه چون عکاسی مستند است می‌خواهد خوشحالی و غم مردم را به تصویر بکشد و عکاسان هم این کار را انجام می‌دهند تا بتوانند مسائل این اجتماع را با دوربین خود روایت کنند و تغییر مثبتی در جامعه ایجاد کنند. از طرفی از آنجا که این پروژه در تمام دنیا انجام می‌گیرد و حال و هوای شهرها را به مردم نقاط مختلف جهان نشان می‌دهد پس یک تعامل فرهنگی مناسب بین کشورهای مختلف هم با این پروژه اتفاق می‌افتد. هدف اصلی این پروژه خیرخواهانه است و هر سال با برگزاری این نمایشگاه از یکسری بنیادها و مؤسسه‌های خیریه حمایت می‌شود. به این شکل که عواید نمایشگاه به این خیریه‌ها تعلق می‌گیرد که امسال هم به خیریه آتنا تعلق خواهد گرفت. بعد از برگزاری این نمایشگاه در تهران، قرار است در شهرهایی مثل اصفهان و چند شهر دیگر هم این نمایشگاه را برگزار کنیم.
 

کپی