اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • دوشنبه ۱۰ آذر ۱۳۹۹

چهارباغ ایرانی هدیه رهبری به مردم است

چهارباغ ایرانی هدیه رهبری به مردم است
حمیده امینی فرد خبرنگار

دریاچه و باغ هنر ایرانی دیروز در اراضی عباس‌آباد تهران افتتاح شد. زمین 42 هکتاری این مجموعه به دستور رهبرمعظم انقلاب به‌عنوان عیدی غدیر به مردم تهران داده شده است. دریاچه هنرهم که دیروز افتتاح شد، 25 هزار متر مکعب مساحت دارد و 40 هزار متر مکعب هم حجم آب آن پیش‌بینی شده. قرار است آب این دریاچه نه از آب شهر و نه حتی از آب چاه که از آب زه کش متروی حقانی تهران تأمین شود.

پروژه چهارباغ مصلی هم مشتمل بر باغ ۱۵ هکتاری ایمان، باغ ۱۰هکتاری آفرینش، باغ ۶ هکتاری دانش و باغ ۱۲هکتاری بهشت است.
به‌گزارش «ایران»، اراضی عباس‌آباد در مجموع مساحتی بیش از 550 هکتار دارد که 350 هکتار آن متعلق به شرکت نوسازی است. آنچه این روزها در اراضی عباس‌آباد رقم می‌خورد، کاملاً منطبق بر طرح جامع اراضی است و در این یک سال و نیم اخیر هیچ دستوری برای ساخت و سازهای جدید در این مجموعه داده نشده است. پیروز حناچی، شهردار تهران حدود یکماه پیش در بخشنامه‌ای به همه بهره‌برداران مستقر در اراضی اعلام کرد که باید در هماهنگی کامل با شرکت نوسازی بوده و حتی در بحث فضای سبز هم با نظارت و هماهنگی با مجری طرح جامع اراضی قدم بردارند. شهرداری تهران در این مدت تلاش کرده است تا زمین‌هایی که در گذشته از سوی برخی سازمان‌ها و دستگاه‌ها همچون بنیاد مستضعفان گرفته شده باز پس گرفته شود. خانه شعر و ادبیات نمونه‌ای از این بازپس گیری‌هاست که به فضای فرهنگی و هنری مجموعه عباس‌آباد اضافه شده است. تلاش برای باز پس‌گیری 130 هکتار از اراضی در اختیار بنیاد مستضعفان، خبر خوش دیگری است که می‌تواند تا پایان امسال، 130 هکتار به اراضی عباس‌آباد اضافه کند. به گفته میثم اخباری، مدیر روابط عمومی منطقه فرهنگی و گردشگری عباس‌آباد، توافق‌ها و اقدامات قانونی با بنیاد مستضعفان برای برگشت این اراضی انجام شده و تنها اقدامات حقوقی ماجرا باقی مانده است. او البته از بازپس‌گیری دو پروژه بزرگ دیگر هم خبر می‌دهد که اگر انجام شود، اتفاق بزرگی برای مردم تهران خواهد بود. این دو پروژه اما به علت اینکه در مراحل پیگیری است، رسانه‌ای نمی‌شود! کتابخانه ملی، موزه بانک مرکزی، سازمان بنادر، وزارت راه، استانداری، مصلی تهران، بوستان‌های طالقانی، نوروز و آب و آتش و باغ موزه دفاع مقدس از جمله ساختمان‌های فعال در اراضی عباس‌آباد‌ند. در پیش از انقلاب با آزادسازی 11 هزار پلاک، طرح اراضی عباس‌آباد شکل گرفت. آن زمان قرار بود، این نقطه به مرکز تهران تبدیل شود تا بعد از زمان انقلاب، نوبت به کرباسچی، شهردار وقت تهران رسید و قرار شد تا مرکز اداری تهران به این منطقه برسد. حدوداً 40 سازمان زمین خریدند و مجوز گرفتند تا در سال 84 که در مصوبه‌ای تپه‌های عباس‌آباد به ریه‌های تنفسی تهران تبدیل شدند و 3 سال بعد هم برای آن طرح تفصیلی نوشته شد. در سال 89 و 90، اما شورای عالی شهرسازی سطح اشغال را 5 درصد در نظر گرفت. درحالیکه آنچه اتفاق افتاد، فراتر از این مصوبه بود و البته ماجرای فروش غیر قانونی بخشی از اراضی در سال 90، اتفاقات جدیدی را برای این نقطه رقم زد. حالا پیروز حناچی، درباره تعیین تکلیف ساختمان‌های اداری مجموعه اراضی عباس‌آباد مثل استانداری می‌گوید: براساس طرح مصوب شورای عالی شهرسازی و معماری ویژه اراضی عباس‌آباد اشاره شده که ساختمان‌های نامتجانس در بلندمدت جای خود را به ساختمان‌های متجانس بدهند؛ اما لازمه تحقق این امر لابی با دستگاه‌های دولتی است که در حال حاضر مقدمات آن ایجاد شده است. قطعاً وقتی که موضوع قطعی شود به اطلاع مردم خواهیم رساند.
شهردار تهران در مراسم کلنگ زنی چهار باغ تهران در اراضی عباس‌آباد، زمین آن را هدیه رهبری به مردم تهران نامید و گفت: تحویل مجموعه اراضی عباس‌آباد برای بهره‌برداری پروژه‌های فرهنگی و تفریحی، بدون حمایت رهبری امکانپذیر نبود.
پیروز حناچی به پیوستگی شمال و جنوب اراضی عباس‌آباد به‌عنوان یکی از ویژگی‌های منحصر بفرد آن اشاره کرد و گفت: ما امروز ٣ پروژه از پروژه‌های تهران را افتتاح کردیم و کلنگ زدیم. دراولین پروژه، چهارباغ، با مساحتی بیش از ۴٠ هکتار از اراضی عباس‌آباد، به این مجموعه پیوست. این بهترین هدیه‌ای بود که رهبر معظم انقلاب به مناسبت عید غدیر به مردم تهران دادند و من به نمایندگی از اعضای شورای شهر و مردم تهران از ایشان تشکر می‌کنم.
وی گفت: تلاش خواهد شد که مجموعه چهارباغ با اصول باغ‌سازی ایرانی به بهره‌برداری برسد. کشور ما در زمینه باغ‌سازی مدعی است، به این دلیل که باغ‌سازی ایرانی یکی از قدیمی‌ترین سبک‌های باغ‌سازی در جهان است؛ مجموعه پاسارگاد خود یک شاهد بر این ادعاست؛ اثری که معمولاً کمتر به آن اشاره می‌شود ولی در فرآیند ثبت جهانی ١٢ باغ ایرانی، پاسارگاد به‌عنوان اولین سند مطرح و باغ‌سازی‌ که در پاسارگاد مرسوم بود، به‌عنوان نقطه آغاز تلقی شد.
حناچی به اراضی عباس‌آباد و سیری که ‌پشت سر گذاشته نیز اشاره کرد و گفت: قبل از انقلاب قرار بود اینجا مجموعه ۵۵٠ هکتاری شهستان ساخته شود، قانونی هم برای این مجموعه تصویب شد تحت عنوان قانون نوسازی اراضی عباس‌‌آباد. الآن شرکت اراضی عباس‌آباد با تأسی به آن قانون است که این مجموعه را اداره می‌کند و تصمیم ما هم این است که برای این اراضی باید یک مدیریت یکپارچه شکل پیدا کند. شورای‌عالی شهرسازی برای اولین بار در سال ٨۴ طرحی را برای این مجموعه تصویب کرد که این طرح به‌طور کامل هنوز به اجرا درنیامده، جاهایی از آن هم اعوجاجاتی داریم، ولی اگر این طرح نبود و این قانون وجود نداشت، مطمئناً اراضی عباس‌آباد در شرایط بعد از انقلاب می‌توانست دچار مشکلات و تغییرات فراوان شود. از همه مهم‌تر دستوری بود که در تیر ماه سال ٧٢ پیرو نامه وزیر وقت مسکن و شهرسازی به رهبری، توسط ایشان صادر شد. بعد از آن دستور نقشه راهی برای این اراضی ترسیم شد که بسیار تأثیرگذار بود و اراضی عباس‌‌آباد به پهنه‌های باز و فرهنگی اختصاص پیدا کرد؛ این موضوع محوری بود که در شورای عالی شهرسازی هم به تصویب رسید و امروزه اراضی عباس‌آباد یکی از جاذبه‌های بی‌بدیل شهر تهران است و خصایص بی‌نظیری دارد.
او درباره ویژگی‌های این منطقه گفت: ۴ محور و شریان اصلی شهری در ۴ طرف آن و ایستگاه‌های متعدد مترو که امکان دسترسی را به این حوزه قلمرو عمومی فراهم می‌کند، عنصر مهمی است که به جذابیت این مجموعه افزوده است. مطمئناً پل طبیعت یکی از جاذبه‌هایی است که نه تنها در ایران، بلکه در جهان شناخته شد و حالا تهران را بعد از میدان آزادی، با پل طبیعت هم می‌شناسند؛ راه ما ادامه همین رویکرد است و این مسیر را باید تعقیب کنیم.
حناچی همچنین با اشاره به افتتاح ایستگاه ١١٠ آتش‌نشانی هم گفت: از این ایستگاه باید به‌عنوان یک نقطه عطف یاد کنیم؛ اگر تجهیزات آتش‌نشانی قبل و بعد از حادثه پلاسکو را با هم مقایسه کنیم، می‌توانیم بگوییم که وضعیت آتش‌نشانی از نظر تجهیزات سنگین با گذشته قابل مقایسه نیست.

کپی