اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۸ آذر ۱۳۹۹

دموکرات‌های کنگره درصدد تلافی اقدام نتانیاهو

دموکرات‌های کنگره درصدد تلافی اقدام نتانیاهو

گروه جهان/ دموکرات‌های مجلس نمایندگان امریکا در حال بررسی اقدامات تلافی جویانه علیه دو دیپلمات بلندپایه امریکایی و صهیونیستی در واکنش به نقش آنها در تصمیم ممنوعیت سفر ایلهان عمر و رشیده طلیب، دو نماینده مسلمان کنگره به سرزمین‌های اشغالی هستند.

شرکت رسانه‌ای «مک کلاچی» امریکا با اعلام این خبر نوشت: حدود 12 نماینده مجلس نمایندگان امریکا از جمله اعضای ارشد یهودی این مجلس، در حال مذاکره بر سر رأی «عدم اطمینان و اعتماد عمیق» به «رون درمر»، سفیر رژیم صهیونیستی در امریکا و آغاز تحقیقات بازرس کل درباره «دیوید فریدمن»، سفیر امریکا در سرزمین‌های اشغالی هستند. اوایل هفته جاری، بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی به بهانه اظهارات ضد اسرائیلی ایلهان عمر و رشیده طلیب، نمایندگان مسلمان کنگره امریکا، آنها را از سفر به سرزمین‌های اشغالی منع کرد. تصمیم نتانیاهو اندکی پس از توئیت دونالد ترامپ انجام گرفت که در آن نوشته بود اجازه به این دو نماینده برای ورود به سرزمین‌های اشغالی نشانه «یک ضعف بزرگ» است.
این اقدام انتقادهای گسترده دموکرات‌های کنگره را برانگیخت و حالا دموکرات‌ها می‌خواهند با تحت فشار قرار دادن دو مقام ارشد امریکایی و اسرائیلی، تلافی کنند.
این در حالی است که مفتیه طلیب، مادربزرگ ۹۰ ساله رشیده طلیب که ساکن کرانه باختری است نیز به ممنوعیت سفر نوه‌اش به اراضی اشغالی واکنش نشان داد و ترامپ را نفرین کرد و گفت: ترامپ می‌گوید رشیده نمی‌آید، خدا ترامپ را نابود کند، قلب من می‌گوید او می‌آید. بسام طلیب، عموی رشیده طلیب نیز در این رابطه گفت: از سال ۲۰۰۶ رشیده را ندیده است. ترامپ روز جمعه در توئیتی نوشت: رشیده طلیب در نامه‌ای خطاب به مسئولان اسرائیلی تمایل شدید خود برای دیدار با مادربزرگش را ابراز کرده بود، بسرعت نیز مجوزی برای این کار به او اعطا شد، اما طلیب این موافقت را نپذیرفت.

کپی