اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۹
در انفجار انتحاری در عروسی هتل «دوبی سیتی» کابل 63 نفر کشته و 182 نفر زخمی شدند

عروسی خونبار «هزاره»های کابل

عروسی خونبار «هزاره»های کابل
ندا آکیش خبرنگار

شنبه شب در منطقه شیعه نشین کابل در یک سالن عروسی، روی سِن، درست جایی که نوازنده‌ها در حال نواختن موسیقی بودند و جوان‌ها و بچه‌ها خوشحال و خندان می‌رقصیدند، انفجاری مهیب رخ داد و 63 نفر کشته و بیش از 180 نفر زخمی شدند. اتفاقی که خونبارترین حادثه انتحاری سال‌جاری افغانستان لقب گرفت و به یاد افغان‌ها آورد که به این زودی‌ها نباید امیدوار به پایان جنگ باشند زیرا حتی اگر طالبان با امریکا در یک قدمی توافق باشند، گویی جنگ، حملات انتحاری، بمب و... در کشورشان پایانی ندارد.

به‌گزارش الجزیره، شنبه شب درغرب کابل، جایی که اقلیت شیعه هزاره ساکن هستند در سالن عروسی «دوبی سیتی» یک عامل انتحاری خود را به سن رقص بخش مردان رساند و منفجر کرد و جان 63 نفر از جمله چندین زن و کودک را گرفت و 182 نفر دیگر را زخمی کرد. یکی از حاضران در سالن عروسی که در لحظه انفجار بیرون سالن بود به الجزیره گفت: انفجار خیلی بزرگ بود. من از شدت انفجار روی زمین افتادم وقتی بلند شدم دیدم تمام میزها و صندلی‌ها و آدم‌ها به این طرف و آن طرف پرت شده‌اند. صحنه وحشتناکی بود. برادرم زخمی شده بود و اکثر دوستانم جان شان را از دست داده بودند. احمد امید، یکی دیگر از میهمانان عروسی هم به آسوشیتدپرس گفت: حدود 1200 نفر میهمان به این عروسی دعوت شده بود. من در اتاق دیگری پیش داماد بودم که صدای انفجار را شنیدیم و سپس من دیگر نتوانستم هیچ‌کس را پیدا کنم. همه روی زمین افتاده بودند.
سایه صلح با رنگ و بوی خون
این اتفاق برای بسیاری از مردم افغانستان که این روزها دارند برای توافق صلح طالبان با امریکا لحظه شماری می‌کنند و امید به پایان جنگ بسته‌اند، غیرمنتظره و تکان دهنده بود. البته طالبان بسرعت به این حمله انتحاری واکنش نشان داد و با «غیرقابل توجیه» و «ممنوع» خواندن آن، گفت: هیچ نقشی در آن نداشته است اما محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان با انتشار پیامی در توئیتر انگشت اتهام را به سوی طالبان گرفت و نوشت: طالبان نمی‌توانند خودشان را کنار بکشند و بگویند کار آنها نبوده زیرا آنها فضای لازم برای فعالیت تروریست‌ها در افغانستان را فراهم کرده‌اند. شورای امنیت ملی افغانستان و رئیس جمهوری این کشور اخیراً از فعالیت ۲۲ گروه شورشی و تروریستی در این کشور خبر داده بودند.
در پایان دور هشتم مذاکرات صلح طالبان با افغانستان هم طالبان و هم زلمی خلیل زاد، نماینده امریکا از «پیشرفت‌های بسیار خوب» سخن گفته و نوید دادند که توافق پایان جنگ در افغانستان بزودی و حداکثر تا اول دسامبر حاصل می‌شود. منابع آگاه اعلام کرده بودند، از مفاد اصلی این توافق این است که امریکا نیروهایش را از افغانستان خارج کند و طالبان هم متعهد شود افغانستان به مأمن تروریست‌ها تبدیل نشود. اما انفجار انتحاری در مراسم عروسی شنبه شب نشان داد که افغانستان مأمن تروریست هاست و علاوه بر طالبان که در افغانستان دست به حملات علیه ساختمان‌ها و نیروهای دولتی و خارجی می‌زند، گروه‌های تروریستی فعال دیگری هم وجود دارند.
انفجار یک روز مانده به جشن استقلال
نکته قابل توجه دیگر در انفجار انتحاری شنبه شب این بود که این اتفاق در نزدیکی کاخ دارالامان، جایی که اشرف غنی قصد داشت جشن 100سالگی استقلال افغانستان را امروز دوشنبه برگزار کند، رخ داد. در روز 7 آگوست (اوایل ماه جاری میلادی) نیز در همین منطقه سه عامل انتحاری عملیات انجام داده و 14 نفر را کشته و 145 نفر دیگر را زخمی کردند. البته طالبان با وجود اینکه در حال مذاکره با امریکا است، مسئولیت حمله 7 آگوست را برعهده گرفت. این در حالی است که این گروه چندی پیش متعهد شده بود، بیش از پیش در مسیر کاستن از تلفات غیرنظامیان و حتی به صفر رساندن این تلفات تلاش کند. بنا بر گزارش سازمان ملل متحد، در سال گذشته میلادی در افغانستان بیش از 3800 غیرنظامی کشته شدند که بیش از 900 نفر آنها کودک بودند. عامل این تلفات غیرنظامیان، طالبان نیروهای امریکایی و ناتو و داعش و دیگر بازیگران در افغانستان بودند. در نوامبر 2018 یک عامل انتحاری به سالنی در کابل که محل تجمع صدها اندیشمند و روحانی مسلمان برای جشن تولد حضرت محمد(ص) بود، حمله کرد و جان 55 نفر را گرفت.
حمله انتحاری شنبه شب در سالن عروسی در کابل هم این پیام را به افغان‌ها و جامعه جهانی داد که جنگ در افغانستان دست کم در آینده نزدیک پایان نمی‌یابد. دولت کابل، زلمی خلیل زاد و دیگر ناظران و کارشناسان هم در روزهای اخیر بر این نکته تأکید کرده‌اند که توافق طالبان با امریکا به معنای پایان جنگ در افغانستان نیست.
پیشتر «آندری سرنکو»، کارشناس مرکز مطالعات معاصر افغانستان به «کامرسنت» گفته بود: گفت‌وگوها با طالبان اقدام سیاسی ترامپ است تا نشان دهد رئیس جمهوری امریکا در حال پایان دادن به جنگ است. جنگ برای افغانستان متوقف نخواهد شد اما ممکن است برای امریکا پایان بپذیرد.
حتی خود زلمی خلیل‌زاد، نماینده ویژه امریکا در امور افغانستان هم گفته است، صلح با طالبان به معنای پایان جنگ در افغانستان نخواهد بود.
«آرکادی دوبنوف»، دیگر کارشناس روس نیز با اشاره به ناآرامی‌ها و خشونت‌ها در افغانستان که همچنان با شدت ادامه دارد، گفته بود، ممکن است انتخابات ریاست جمهوری افغانستان در ماه سپتامبر لغو شود. در مرحله کنونی مذاکرات رقابت‌های انتخاباتی بی‌معنی است و انتظار می‌رود دولت موقت در افغانستان ایجاد شود.

کپی