اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • یکشنبه ۹ آذر ۱۳۹۹

رهایی گریس ۱ اوج اقتدار ایران بود

رهایی گریس ۱ اوج اقتدار ایران بود

گروه اقتصادی/ وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه رهایی نفتکش ایرانی، اوج اقتدار کشور را نشان می‌دهد، گفت: تخلیه و بارگیری کالاها در بنادر از مرز ۶۰ میلیون تن عبور کرده است. مراسم گرامیداشت روز جهانی دریانوردی با حضور وزیر راه و شهرسازی، فرمانده نیروی دریایی سپاه و فرمانده نیروی دریایی ارتش روز گذشته برگزار شد.

به گزارش مهر، در این مراسم محمد اسلامی، وزیر راه و شهرسازی اظهار داشت: سالی که در ایران در اوج تحریم‌های ظالمانه و غیرقانونی به سر می‌بریم، با این حال در همه شاخص‌ها بخصوص شاخص‌های دریانوردی، رشد و حرکت مثبت داشته‌ایم به گونه‌ای که رشد تخلیه و بارگیری ما در بنادر از مرز ۶۰ میلیون تن عبور کرد، صادرات رشد بالای ۶ درصد داشته و واردات ۲۵ درصد افزایش داشته است.
وی افزود: صنایع دریایی ما در ایجاد ظرفیت تولید شناورهای جدید و همچنین اورهال و تعمیر اساسی ناوگان نفتکش، بیشترین سهم اشتغال را به خود اختصاص داد.
اگر ناوهای اتمی هدف قرارگیرد، تأمین آب منطقه با مشکل روبه‌رو می‌شود
دریادار علیرضا تنگسیری فرمانده نیروی دریایی سپاه، نیزدر این مراسم گفت: ما به سران کشورهای منطقه خلیج‌ فارس در نشست‌هایی که در عمان، قطر و امارات داشتیم، اعلام کردیم که کشورهای ۱+۷ شامل هفت کشور جنوبی خلیج‌ فارس به همراه ایران می‌توانند امنیت پایدار در منطقه ایجاد کنند. به‌گفته دریادار تنگسیری، حضور بیگانگان در خلیج‌ فارس، ناامنی را به‌دنبال دارد و بیگانه دلش نمی‌سوزد که در منطقه آتش به پا شود.
فرمانده نیروی دریایی سپاه پاسداران گفت: اگر یکی از ناوهای اتمی که سوخت هسته‌ای دارند، مورد اصابت قرار گیرد، تأمین آب منطقه برای سال‌های سال با مشکل روبه‌رو خواهد شد البته ما در ایران آب خوردن داریم اما کشورهای جنوب خلیج‌فارس که آب آشامیدنی خود را از طریق آب شیرین‌کن‌ها تأمین می‌کنند، آب خوردن نخواهند داشت.
اعزام ۱۳ ناوگروه به آب‌های منطقه در یک سال اخیر
امیر دریادار حسن خانزادی فرمانده نیروی دریایی ارتش نیز در این مراسم با اشاره به آزادی کشتی هپی نس از بندر جده عربستان پس از مدت طولانی و مشکلاتی که داشت، افزود: این کشتی با اسکورت نیروی دریایی ارتش که به کمک شرکت ملی نفتکش آمده بود، وارد آب‌های سرزمینی شد. وی گفت: علت اسکورت هپی نس، ترس از دزدان دریایی نبود بلکه وجود و استقرار نیروهای نظامی امریکا و انگلیس و نگرانی از تعرض به هپی نس سبب شد که این نفتکش را تا آب‌های سرزمینی اسکورت کنیم.
دریادار خانزادی تصریح کرد: طی یک سال گذشته ۱۳ ناوگروه به منطقه اعزام کرده‌ایم در حالی که در سال‌های گذشته به طور متوسط ۶ ناوگروه در هر سال اعزام می‌شد. ضمن اینکه شرایط اعزام‌های یک سال اخیر فرق کرده و به‌صورت شرایط رزمی و با آمادگی کامل بوده است. بیش از ۵۰۰ روز دریانوردی در ۳۰۰ مایلی نوار ساحلی کشور داشته‌ایم و این موضوع قابل تعمیم به نیروی دریایی سپاه که در تنگه هرمز و خلیج فارس مستقر است، خواهد بود. وی خاطرنشان کرد: در کنار تلاش شبانه روزی ناوگروه‌ها، تعدادی از نیروهای دریایی ارتش، گشت دریایی شبانه روزی داشتند که به اینها نیروهای اطلاعاتی و موشکی را نیز باید اضافه کرد.
افزایش فشار تروریست‌ها
محمد راستاد، مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی هم در مراسم روز دریانوردی گفت: این روزها شاهد افزایش حداکثری فشار تروریست‌های اقتصادی بر بخش دریایی هستیم درحالی‌که هیچ واهمه‌ای از تروریست‌های اقتصادی یا دیگر انواع تروریست‌ها نداریم. وی افزود: جامعه دریایی ما هیچ واهمه‌ای از تروریست‌های اقتصادی یا دیگر انواع آنها ندارد. هیچ‌کس نمی‌تواند کشور ما را از مزیت طبیعی پیوند با دریا محروم کند البته هنوز هم فرصت‌های زیادی را در بخش دریایی از دست داده‌ایم.
راستاد تصریح کرد: فرصت‌های اشتغال زیادی در نوار ساحلی بخصوص سواحل جنوبی وجود دارد و جوانان زیادی جویای کار هستند که منابع دریا می‌تواند آن را پاسخ دهد.
 

کپی