اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • یکشنبه ۱۹ مرداد ۱۳۹۹

پیگیری طرح ایران برای گفت‌وگوی منطقه‌ای در سفر ظریف به کویت

پیگیری طرح ایران برای گفت‌وگوی منطقه‌ای در سفر ظریف به کویت

گروه سیاسی/ طرح ایران برای گفت‌وگوی منطقه‌ای و معاهده عدم تجاوز در سفر وزیر امور خارجه کشورمان به کویت و دیدار او با ولیعهد و وزیرامور خارجه این کشور همسایه پی گرفته شد. محمدجوادظریف پیش از ظهر دیروز با «نواف جابر الصباح» ولیعهد کویت دیدار و گفت‌وگو کرد.

ولیعهد کویت که به علت بیماری امیر این کشور به جای او از ظریف میزبانی می‌کرد، در سخنان خود مصالح منطقه را بالاتر و مهم‌تر از هر چیزی خواند و  گفت: «ما همواره برای همکاری و گفت‌وگو آماده‌ایم و آن را به مصلحت منطقه و امنیت و ثبات آن می‌دانیم.» ظریف نیز در این دیدار با آرزوی سلامتی و شفای عاجل برای امیر کویت، ایشان را یکی از رهبران با درایت در منطقه خواند. وزیر امور خارجه کشورمان روابط ایران و کویت را دوستانه و برادرانه خواند و خواستار توسعه و تعمیق روابط دو کشور شد. او در تأکید بر  لزوم همکاری کشورهای منطقه با توجه به تحولات جاری و پیش روی، گفت: «ما و شما در این منطقه ماندنی هستیم و بیگانگان رفتنی‌اند.» دیدار وزرای خارجه ایران و کویت نیز به گفت‌وگو درباره ابعاد مختلف روابط دوجانبه، مسائل منطقه‌ای از جمله سوریه و  یمن، شرایط جاری در منطقه خلیج فارس و مهم‌ترین مسائل بین‌المللی اختصاص یافت.
پیش‌بینی رسانه‌های عربی از محتوای سفر ظریف به کویت آن بود که او در این سفر درباره پیشنهاد امضای معاهده «عدم تجاوز به همسایگان» که پیش‌تر در خلال سفرش به عراق آن را برای نخستین بار مطرح کرده بود، با طرف کویتی رایزنی کند. این پیشنهادی است که پس از عراق با برخی دیگر از همسایگان منطقه‌ای از جمله عمان و قطر نیز مطرح شده و استقبال و حمایت آنها را به دنبال داشته است.  وزیر امور خارجه کشورمان  روز گذشته در پیامی توئیتری به محورهای دیدارش با مقامات کویتی اشاره کرد و نوشت: «با ولیعهد و وزیر امور خارجه کویت مذاکرات خوبی انجام شد و آرزوی بهبودی سریع امیر [کویت] را دارم. تأکید کردم که پیشنهاد ایران برای مجمع گفت‌وگوهای منطقه‌ای و پیمان عدم تجاوز بر اتکای به بازیگران خارجی برتری دارد.»
وزیر امور خارجه کشورمان سپس با بیان اینکه پس از توقفی کوتاه در تهران برای ارائه توضیحات مختصری به رئیس جمهوری عازم اسکاندیناوی خواهد شد، از سفر خود به سه کشور نروژ، سوئد و فنلاند که از امروز آغاز می‌شود، خبر داد.

 

کپی