علم‌الهدی: هم‌اکنون موسیقی حرام نیست

استانها /
شناسه خبر: 495095

امام جمعه مشهد معتقد است اگر ابزاری جز در امور حرام، مصرف ندارد استعمال آن هم حرام است اما اگر در عرف، ابزار لهو و لعب صرف نباشد و بهره‌برداری غیر لهو و لعب هم داشته باشد نمی‌توان گفت استفاده از آن حرام است چنانکه هم اکنون موسیقی چنین است و امروز می‌توان از ابزار موسیقی در جهت اصلاحات، تربیت و سازندگی بهره‌برداری مفید کرد.

آیت الله سید احمد علم الهدی روز یکشنبه در آیین معرفی درسنامه" غنا و موسیقی" که متن درس خارج فقه رهبر معظم انقلاب است در مدرسه سلیمانیه مشهد افزود: اگر ابزاری جز در امور حرام، مصرف ندارد استعمال آن هم حرام است اما اگر در عرف، ابزار لهو و لعب صرف نباشد و بهره برداری غیر لهو و لعب هم داشته باشد نمی توان گفت استفاده از آن حرام است چنانکه هم اکنون موسیقی چنین است.

وی ادامه داد: با این حال باید توجه داشت که امروز جریان موسیقی جریان هماهنگ با توسعه فسق و فجور است و نباید در موضوع موسیقی به طرفی غش کنیم که مروج حلیت است و دنباله رو و مروج فسق و فجور شویم.

نماینده ولی فقیه در استان خراسان رضوی گفت: در زمان ائمه معصومین(ع) ابزار موسیقی فقط در مورد لهو و لعب کاربرد داشته است و در عرف مردم جریانی ضد ارزش بوده به همین خاطر در ترویج و تبلیغ دین از این ابزار استفاده نکردند.

آیت الله علم الهدی افزود: درسنامه مقام معظم رهبری در خصوص غنا و موسیقی به گونه ای است که هر کس بخواهد در این خصوص مطالعه کند نمی تواند از آن بی نیاز باشد و غیر از شخصیت فقاهتی و علمی مقام معظم رهبری، هیچ فقیهی احاطه ایشان نسبت به مسائل فرهنگی، اجتماعی و تربیتی جامعه را در طول تاریخ نداشته و اگر نگوییم بی نظیر، کم نظیر است.

وی ادامه داد: رهبر معظم انقلاب در مقام بحث و نظر بسیار باز صحبت می کنند اما در جاهایی که نیاز به فتوا و حکم است با احتیاط و دقت نظر شدید عمل می کنند.

درسنامه " غنا و موسیقی" حاوی متن ۷۵ جلسه درس خارج فقه رهبر معظم انقلاب در سالهای ۸۷ و ۸۸ است که بهار امسال در ۶۰۰ صفحه به وسیله نشر فقه روز، وابسته به انتشارات انقلاب اسلامی چاپ و منتشر شده است./ ایرنا

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.