اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • یکشنبه ۱۹ مرداد ۱۳۹۹

توضیحات صادق خرازی درباره اظهاراتش راجع به مصباح یزدی

توضیحات صادق خرازی درباره اظهاراتش راجع به مصباح یزدی

در پی انتساب توصیفاتی از صادق خرازی نسبت به آیت‌الله مصباح یزدی و بازتاب های آن در رسانه ها و فضای مجازی، سایت تاریخ ایرانی متنی را در این رابطه منتشر کرد.

در این توضیحات آمده است:

۱- یکسال قبل چند هنرمند مستندساز، پس از مدتی تلاش به ملاقات من آمدند و فیلم مستندی که از زندگی آیت‌الله مصباح یزدی درست کرده بودند را در اختیارم گذاشتند. من با بیان اینکه مستندسازی زندگی مشاهیر کار خوبی است، نظرات و تذکراتی دادم و در عین حال همان موقع نقدهایم را بیان کردم.

۲- دو ماه قبل دوستان درخواست کردند که بنده در جلسه‌ای براى تماشاى نسخه اصلاح شده فیلم شرکت کنم. اگرچه اینجانب همواره براى شرکت در این قبیل جلسات اکراه داشته و دارم، به علت اصرار دوستان هنرمند مستندساز و جهت احترام به آنان و به دلیل همزمانی حضورم در قم به دلایل خانوادگى، درخواست آنان را قبول کردم.

۳- متأسفانه بدون هماهنگی قبلی، به یکباره اعلان کردند که قرار است تا دو منتقد از جمله بنده راجع به این مستند اظهارنظر نمایند. من ابتدا امتناع کردم‌ و گفتم چنین قراری نداشتیم و من مستمع هستم. اما اصرار زیادی کردند و اینجانب ناچار شدم نظرات خودم را در آن جلسه بیان کنم.

۴- در آنجا صریح عرض کردم که ما در واقع فیلم و مستندی که نمایانگر عینى و واقعی زندگی علمی، سیاسی، اجتماعی و فرهنگی آیت‌الله مصباح یزدی باشد را نمی‌بینیم. شما یک زندگی شبه مدرن و رفت‌وآمد یک سری افراد را نشان می‌دهید که در حقیقت نماد واقعی ایشان نیست

۵- ما در مسیر تاریخ معاصر اندیشه حوزه با چند آیت‌الله مصباح یزدی روبه‌رو هستیم:
مصباح یزدی فیلسوف
مصباح یزدی شاگرد امام و مبارز
یکی از مؤسسین جامعه مدرسین و کاتب و دبیر همه جلسات جامعه
مصباح درگیر با جریانات التقاطی
مصباح گوشه‌گیر
مصباحی که با شهید بهشتی علیه توده‌ای‌ها، مارکسیست‌ها و منافقین همکارى می‌کرد
مصباح بعد انقلاب که عضو ستاد انقلاب فرهنگى و نماینده مردم خوزستان و تهران در مجلس خبرگان رهبرى شد.

بنده عرض کردم که ما منکر تلاش‌های علمى و فرهنگى ایشان در طول تاریخ نمی‌شویم و نفى جایگاه مهم فعلى ایشان را در حوزه نمی‌کنیم. ایشان بالاخره تألیفات زیادى داشته‌اند و شاگردان زیادى را تربیت ‌کرده‌اند. اما به دلیل اختلافات فکرى و سیاسى که بنده با ایشان دارم، معتقدم که نادیده گرفتن فعالیت‌هایی که ایشان در طول زمان داشته‌اند، ارائه تصویرى غیرمتوازن از سوابق ایشان و تنها تأکید بر فعالیت‌های فکرى و سیاسى دهه‌های اخیر وى به نفع ایشان نیست.
 
جان کلام بنده این بود که به لحاظ سیاسی در دو الی سه دهه اخیر جامعه یک آیت‌الله مصباح یزدی دیگری را نسبت به آنچه که ما از قبل از ایشان سراغ داشتیم را شاهد بوده است.

این بویژه در مورد نگاه‌های اخیر ایشان نسبت به حکومت و اسلام سیاسى و مخالف‌های ایشان با بسیارى از جریانات روشنفکرى و بخصوص با جنبش اصلاح‌طلبی صادق می‌باشد. عرض کردم که ما به آیت‌الله مصباح یزدی که از جریان احمدی‌نژادیسم حمایت و اقدامات ایشان را که منجر به تحمیل آن دولت به مردم و تاریخ ایران شد را قابل دفاع نمی‌دانیم.

حمایت‌های ایشان را از شخص آقای احمدی‌نژاد و جریان سیاسى حامى ایشان را که موجب بحران و به وجود آمدن انحرافات به اشکال مختلف شد را مورد انتقاد و محل اختلاف نظر غیرقابل کتمان خود با جریان ایشان می‌دانیم.

اما در عین حال من ایشان رو متفکر، فیلسوف و صاحب مکتب می‌دانم و اگرچه به لحاظ علمی در حدی نیستم که نسبت به این شخصیت حوزه به لحاظ علمى قضاوت کنم، می‌دانم که بخش قابل توجه حوزه نسبت به وزنه علمی ایشان متفق‌القول هستند. حتی منتقدین سیاسی ایشان نیز منکر شخصیت علمی و تلاش‌های فکری و سابقه فرهنگی و تأثیراتی که ایشان داشته‌اند نمی‌شوند.

۶- اتفاقا در آن جلسه حجت‌الاسلام جناب آقای محسنی سخنان من در انتقاد از آقای مصباح و در دفاع از جنبش اصلاح‌طلبی و رد حمایت‌های انجام شده از دولت احمدی‌نژاد را برنتابیدند و به نقد اصلاح‌طلبان پرداختند.

به‌صورت مفصل راجع به مواضع آیت‌الله مصباح و بخصوص در مورد اقدامات ایشان و همفکرانشان پس از سال ۱۳۸۴ به صورت مبسوط بحث کردیم.

۷- ای ‌کاش حق مطلب ادا می‌شد و منابع خبرى در گزارش کامل همه مباحث مطرح شده در یک جلسه نیمه بسته، روش حرفه‌ای رسانه‌ای را رعایت می‌کردند./ عصر ایران

کپی