اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۵ آذر ۱۳۹۹

جزئیات سومین جلسه محاکمه متهمان پرونده جدید پتروشیمی

جزئیات سومین جلسه محاکمه متهمان پرونده جدید پتروشیمی

سومین جلسه رسیدگی به پرونده جدید پتروشیمی ظهر امروز (یکشنبه) در شعبه سوم دادگاه ویژه اقتصادی به ریاست قاضی مسعودی مقام برگزار شد.

 در ابتدای این جلسه قاضی مسعودی مقام گفت: در جلسه قبل  تعدادی از متهمان دفاعیات خود را  ارائه دادند و امروز ادامه دفاعیات متهمان دیگر است.

رییس دادگاه اتهامات حامد مقدم متهم ردیف هفتم پرونده  را مشارکت در اخلال عمده در نظام تولیدی کشور از طریق خرید و فروش مواد اولیه پتروشیمی به میزان ۲ هزار و ۳۱۴ تن و تحصیل منفعت به مبلغ ۲۰۸ میلیارد ریال عنوان کرد و خطاب به متهم گفت: آیا اتهامات انتسابی را قبول داری که متهم حامد مقدم پاسخ داد: خیر.


متهم حامد مقدم در ادامه گفت: خدا را شاکرم که دادگاهی پرونده را رسیدگی می کند که قضاتش معروف به علم و دانش هستند و صبر و حوصله کافی را دارند. من از روز اول با صداقت امدم و هر اتفاقی که افتاد را توضیح دادم. ما ۱۰۵۶ تن از مواد اولیه‌ای که برای شرکت‌ها خریده بودیم را در بازار آزاد بفروش رساندیم. 


وی درباره دلایل افزایش پت بطری گفت: اولین دلیل افزایش آن افزایش نرخ ارز بود که باعث افزایش قیمت در صنعت پلاستیک شد. 

بر اساس این گزارش، حسینی نماینده دادستان تهران به اتهامات حامد مقدم متهم ردیف هفتم این پرونده اشاره کرد و گفت: متهم محصولات پتروشیمی را از پتروشیمی شهید تندگویان دریافت می کرده است. متهم در جریان بازپرسی به فروش یک هزار و ۵۰۰ تن از محصولات اولیه پتروشیمی و کسب دو و نیم  میلیارد تومان سود اقرار داشته است. همچنین متهم حامد مقدم مدیریت مالی و برخی امور چهار شرکت دارای سهمیه پت از بورس کالا را بر عهده داشته است. این متهم پس از دریافت سهمیه از بورس، آن را در بازار آزاد می فروخته است. اولین شرکت از ۴  شرکت ، شرکت کیمیا پلی استر قم بوده که در ۶ ماهه نخست سال ۹۷ اقدام به خرید ۳ هزار و ۴۸۱ تن پت از بورس کالا کرده  که از این مقدار ۳ هزار و ۳۷۲ تن بارگیری شده و ۳ هزار و ۱۷۶ تن طی ۱۵۷ ناوگان و اخذ بارنامه جاده‌ای بارگیری شده است. با توجه به محل استقرار کارخانه که در استان قم بوده است و حسب اطلاعات به دست آمده ۵۳ فقره بارنامه به وزن یک هزار و ۵۲ تن از مسیر خود منحرف و به شهرهای دیگری مانند اصفهان و قزوین و ... منتقل شده است.

وی افزود: شرکت دیگر کارآ صنعت زبده قم بوده که  در ۶ ماهه نخست سال ۹۷ میزان یک هزار و ۶۱۶ تن پت خریداری می‌کند و طی تحقیقات انجام شده یک هزار و ۶۵۵ تن طی ۱۰۷ فقره به میزان یک هزار و ۹۹۲ تن بارگیری شده است اما با توجه به محل استقرار کارخانه، ۵۰ فقره بارنامه به وزن ۹۴۱ تن از مسیر اصلی خود منحرف شده است. همچنین شرکت کسرا پلاست پیشروی قم در ۶ ماهه نخست سال گذشته ۴۹۸ تن پت خریداری می‌کند اما در نهایت با توجه به محل استقرار کارخانه، ۱۵ فقره بارنامه به میزان ۲۹۷ تن از مسیر اولیه خود منحرف و به شهرهای دیگری منتقل شده است. شرکت چهارم، شرکت کوشا رنگ دانه قم بوده که  در ۶ ماهه نخست سال گذشته ۹۶ تن پت از بورس کالا خریداری کرده اما در نهایت مقادیری از پت خریداری شده به شهرهای دیگر  منتقل شده است.

سود ۲۹۰۰ میلیارد تومانی یک متهم

نماینده دادستان  گفت: مجموع سود حاصل از فروش برای حامد مقدم ۲ میلیارد تا ۲۹۰۰ میلیارد تومان طبق اعلام خود متهم برآورد شده است و همچنین متهم اصل فروش مواد اولیه پتروشیمی را اقرار کرده و به همین جهت درخواست اعمال تخفیف مجازات را داشته است.

متهم حامد مقدم در ادامه دفاعیاتش گفت:  به دلیل افزایش قیمت ارز، درخواست‌ها برای صادرات محصولات پت زیاد شد که همین موضوع باعث شده واحدهای تولیدی که پیش از آن با نصف ظرفیت کار می‌کردند تولیدات خود را افزایش دهند و این دلایل باعث شد تقاضای پت در بازار 2/5 برابر شود.

متهم مقدم گفت: تمام محصولات پت زیر 5 هزار تومان در بازار فروخته شده است و اگر یک مورد بالای 5 هزار تومان پیدا کردید من تمام اتهامات را قبول می‌کنم. در صورتی که در کیفرخواست بالغ بر 15 مورد قیمت محصولات بالای 5 هزار تومان محاسبه شده است.

وی ادامه داد: در پرونده برای تمام متهمان 190 میلیارد تومان متوسط سود محاسبه شده است که مطمئن هستم سود متهمان چندین میلیارد تومان کمتر است. در کیفرخواست متوسط سود  دریافت شده از فروش محصولات در بازار آزاد برای ماه های خرداد تا شهریور محاسبه شده است و سود ماه‌های فرودین و اردیبهشت در نظر گرفته نشده است در صورتی که میزان بار این دوماه در کیفرخواست آمده است و اگر سود فروردین و اردیبهشت محاسبه می شد قطعا میانگین سود بسیار کمتر می‌شد و سود فروش یک کیلو پت در مرداد ماه بیشتر از 5 برابر در فروردین ماه است.

مگر ما سرباز نظام نیستیم؟

وی گفت: رسیدگی پرونده در شان این دادگاه نیست زیرا عنوان اتهامی فروش محصولات خارج از شبکه است و پرونده باید به سازمان تعزیرات ارسال می‌شد. نکته بعدی اینکه شرکت‌های ما حتی یک بطری هم تولید نمی کنند  که در این بازار اخلال ایجاد کند بلکه کارخانه تولید الیاف است و تا جایی که می‌دانم اخلالی در بازار الیاف ایجاد نشده است. من قصد مقابله با نظام را نداشتم و مگر ما سرباز نظام نیستیم. 

ادامه دارد.../

ایسنا

 

کپی