اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۹

جزئیاتی از صفحات جعلی حامی دولت عربستان که مسدود شد

جزئیاتی از صفحات جعلی حامی دولت عربستان که مسدود شد

سایت "مدیم آمریکا" به بررسی برخی جزئیات 387 صفحه‌ مرتبط با دولت عربستان که فیسبوک اول اوت مسدود کرد، پرداخته‌؛ صفحات جعلی که در حمایت از عربستان سعودی و انتقاد از دشمنانش در منطقه تبلیغ می‌کردند.

سایت "مدیم آمریکا" اعلام کرد: در این صفحات تبلیغاتی علیه خاندان حاکم قطر و رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری ترکیه و ایران انجام می‌شد.

فیسبوک اعلام کرد: معمولا مدیران صفحات و حساب‌ها به زبان عربی مسائل مربوط به اخبار منطقه‌ای و مسائل سیاسی از جمله موضوعات مربوط به محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان و چشم‌انداز ۲۰۳۰ و موفقیت‌های نیروهای مسلح عربستان به ویژه در نزاع یمن را منتشر می‌کنند. آن‌ها همچنین بیشتر مواقع از کشورهای مجاور از جمله ایران، قطر و ترکیه انتقاد می‌کنند و در اعتبار شبکه الجزیره و عفو بین‌الملل تردید دارند.

صفحاتی که از اردوغان و ترکیه انتقاد می‌کنند

ترور جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار منتقد عربستانی در کنسولگری این کشور در استانبول به مثابه آزمون روابط دیپلماتیک و سیاسی عربستان و ترکیه بود. یک ماه بعد از قتل خاشقجی رجب طیب اردوغان در سرمقاله‌ای برای واشنگتن پست درباره دست داشتن دولت عربستان در این قتل سخن گفت اما از ذکر نام محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان خودداری کرد.

تاریخ ایجاد صفحاتی که موضوعاتی را درباره اردوغان منتشر کرده‌اند نشان می‌دهد که این حساب‌ها بعد از ناپدید شدن خاشقجی ایجاد شده‌اند و این مساله نشان می‌دهد که شاید اردوغان به خاطر موضع واضحش نسبت به قتل خاشقجی هدف قرار گرفته است.

یکی از این حساب‌ها حساب "سفربرلک" است که تعداد فالوورهای آن بیش از ۱۳۰ هزار تن است و حسابی را در اینستاگرام دارد که تعداد فالوورهایش کمتر است. این حساب از اردوغان به دلیل مواضعش نسبت به اسرائیل و جنگ در سوریه انتقاد کرده است.

یکی دیگر از صفحاتی که توسط فیسبوک حذف شده صفحه "Turk Observer" است که ادعاهای بی‌اساسی را درباره امپراتوری عثمانی و فرهنگ ترکیه منتشر کرده است. این صفحه بیش از ۴۶ هزار فالوور دارد و به نظر می‌رسد از عربستان اداره می‌شود.

انتقاد از خاندان حاکم قطر

درحالی که برخی از این حساب‌ها بر حمله به اردوغان یا ترکیه متمرکز است برخی دیگر از حمد بن خلیفه آل ثانی، امیر سابق قطر انتقاد می‌کنند. این حساب‌ها تعداد کمی فالوور دارند.

این حساب‌ها با هدف خدشه‌دار کردن وجهه آل ثانی ایجاد شده‌اند. تنش‌ها میان عربستان و قطر از زمان رسیدن حمد بن خلیفه آل ثانی به قدرت در سال ۱۹۹۵ افزایش یافته است. از زمانی که شبکه الجزیره در سال ۱۹۹۶ راه‌اندازی شد روابط میان دو کشور دچار تنش شد. عربستانی‌ها این شبکه را به جانبداری علیه خاندان حاکم عربستان متهم کردند.

انتقاد از ایران

صفحات دیگری در فیسبوک مثل "FreedomIran۷۹" و "Irantag Irantag" درباره امور داخلی ایران است. این صفحات که به زبان عربی و انگلیسی هستند نشان می‌دهند که احتمالا این صفحات مردم ایران را هدف قرار نداده‌اند.

بسته شدن صفحات مرتبط با عربستان منجر به ایجاد صفحات جعلی در حمایت از نیروهای عربستانی شده است. یکی از این حساب‌ها "الردع السعودی" است و محتوایی را از ارتش عربستان و خاندان حاکم منتشر می‌کند.

به رغم حذف شدن این صفحه از فیسبوک دو صفحه در توییتر دارد. این دو صفحه به امور نظامی و امنیت ملی و تبلیغ برای عربستان علیه قطر و ترکیه می‌پردازند.  / ایسنا

 

کپی