اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۹

باید گام های محکمی در عرصه تولید برداریم

باید گام های محکمی در عرصه تولید برداریم
اکبر فتحی رئیس سازمان جهادکشاورزی آذربایجان شرقی

ما مدیران مزرعه هستیم، اگر بر این موضوع باور داریم باید گام های محکمی با حضور در عرصه تولید برداریم.

Image result for ‫کشاورزی اذربایجان شرقی‬‎

اگر تاکید بر این است که مدیران شهرستان ها باید مدیران مزرعه باشند به این خاطر است که مدیریت مزارع را تجربه کرده و بر مشکلات و مسائل بخش کشاورزی احاطه داشته باشیم.

باید با مدیریت علمی در بخش کشاورزی آذربایجان شرقی و کشور که همان مدیریت مزرعه به شکل نوین و مدرن است گام های اساسی برداریم و از مدیریت های سنتی که در گذشته از آن استفاده می کردیم اجتناب کنیم چراکه خسارات عمده ای از این باب به بخش کشاورزی وارد شده است.  با توجه به نقش موثر بذر در افزایش تولید در واحد سطح باید از بذور اصلاح شده در کاشت انواع محصولات کشاورزی استفاده شود.

فلسفه وجودی ما مدیریت علمی و اصولی در مزرعه است تا از این طریق با استفاده از علوم و فنون روز و بردن دانش و یافته های علمی به مزرعه، افزایش تولید در واحد سطح را محقق سازیم.

پیش بینی مطلوب و تحلیل علمی در مراحل مختلف تولید محصولات در زیربخش های مختلف ضروری است و باید در مراحل مختلف از جمله مرحله کاشت، داشت و برداشت کار کارشناسی انجام دهیم تا ارقام و آمار متقنی از وضعیت تولید محصولات کشاورزی در دست داشته باشیم و با استناد بر آن تمهیدات لازم در راستای محقق شدن برنامه تولید را انجام دهیم.

نگرش کارشناس کشاورزی به بخش کشاورزی باید متفاوت تر از نگاه فرد عادی و غیرکارشناس باشد. تحت پوشش قراردادن بیمه ای محصولات کشاورزی اعم از محصولات زراعی، باغی و دام و طیور، ایجاد و راه اندازی بیمه تکمیلی محصولات دام و طیور ضروری است و افزایش سطح بیمه الزامی و حیاتی است.

ایجاد واحدهای گلخانه ای از مهم ترین اولویت های سازمان در راستای استفاده بهینه از عوامل تولید است و با توجه به وجود بازار مطمئن در این زمینه باید عزم جدی در توسعه کشت های گلخانه ای به عمل آید. ایجاد شرایط لازم برای جوجه ریزی مناسب و تامین نهاده های دامی هم از اصلی ترین وظایف معاونت بهبود تولیدات دامی و مدیران شهرستان است که در زمینه تامین نهاده های دامی علیرغم تحریم ها با توجه به تمهیدات به عمل آمده هیچ مشکلی وجود ندارد و به میزان نیاز تامین شده است.

کپی