اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۹

مرند میزبان جشنواره بادام

مرند میزبان جشنواره بادام

نخستین جشنواره بادام فردا دوشنبه (28مردادماه) در روستای «دولت آباد» شهرستان مرند برگزار می شود. ۵۷۰ هکتار از اراضی این شهرستان به کشت بادام اختصاص دارد.

Image result for ‫جشنواره بادام مرند‬‎

درخواست از وزیر جهادکشاورزی

«منوچهر رحمانی»، مدیر جهادکشاورزی مرند با اشاره به برگزاری نخستین جشنواره زردآلو دراین شهرستان،عنوان کرد: از وزیر جهادکشاورزی درخواست کردیم اعتباری جهت اصلاح باغ های زردآلو و جایگزینی باغ ها به میزان  یکهزار و ۵۰۰ هکتار اختصاص دهند، هم اکنون ۳ هزار هکتار از اراضی کشت زردآلو در مرند به صورت سنتی است.

مدیر جهادکشاورزی مرند افزود: عملکرد جهادکشاورزی شهرستان براساس ارزیابی های صورت گرفته روبه بهبود است و در زمینه توسعه مکانیزاسیون امسال تاکنون رتبه چهارم آذربایجان شرقی را کسب کرده ایم.

وی با اشاره به نقش کشاورزی در اشتغال زایی مرند، گفت: کشاورزی در حوزه اقتصاد حرف اول را در شهرستان می زند، طبق آمار سال ۹۵، ۳۶ و نیم درصد شاغلین مرند یعنی بیش از ۴۰ هزار نفر در بخش کشاورزی هستند.در توسعه کشت کلزا نیز سال گذشته ۲۶۷ هکتار در مرند کشت شد و امسال برای کشت در  یکهزار و ۵۰۰ هکتار برنامه ریزی شده است.

مدیر جهادکشاورزی مرند بر ضرورت توسعه کشت کلزا تاکید کرد و ادامه داد: کلزا نیاز به آبیاری مقطعی در فصل پاییز دارد تا در زمستان دچار سرمازدگی نشود و تاکنون نیز مشکلی در زمینه تامین آب کشت کلزا در این شهرستان نداشتیم. زیرساخت های کشت کلزا در گذشته در شهرستان فراهم نبود، اما با تلاش کشاورزان و کارشناسان امروز جایگاه خود را پیدا کرده و برای اولین بار مرکز خرید کلزا در مرند تشکیل شد.

رحمانی با مناسب ارزیابی کردن شرایط کشت کلزا برای کشاورزان در مقایسه با گندم، خاطرنشان کرد: متوسط تولید مرند در گندم آبی ۳ تن و ۷۰۰ کیلوگرم و در کلزا ۳ تن و ۲۰۰ گرم است، درآمد کلزا حدود ۲ برابر بیشتر از گندم بوده و کشت کلزا باعث افزایش عملکردی ۲۰ درصدی گندم می شود.

کپی