اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۴ آذر ۱۳۹۹

داستان یک راهبه

داستان یک راهبه
ابراهیم عمران منتقد

هادی قضات این روزها کنسرت آنسامبل اپرای تهران با عنوان «اشک‌ها و لبخندها» را با همکاری و همراهی رهبرى ارکستر نصیر حیدریان در تالار وحدت روی صحنه می‌برد. این پروژه نمایشی براساس قطعه موسیقایی «اشک‌ها و لبخندها» ساخته ریچارد راجرز تولید شده و نمایش موزیکال «اشک‌ها و لبخندها» هم روایتگر داستان خانواده «فون تراپ» ساکن زالسبورگ است.

این نمایش موزیکال پیش از این سال 1392 به کارگردانى هادى قضات در تالار وحدت به روى صحنه رفت که با استقبال مخاطبان مواجه شد. در اجرای تازه این نمایش بیش از 115 هنرمند و خواننده اپرا هنرنمایی می‌کنند.

تالار وحدت برای بار دیگر با کارگردانی هادی قضات نمایش موزیکال «اشک‌ها و لبخندها» را با اجرایی متفاوت از چند سالِ قبل این کارگردان روی صحنه برد. اجرایی که تلاش داشت با همه محدودیت‌ها، بر موسیقی و حرکت به‌عنوان مکمل آن، تکیه داشته باشد. این نمایش که ساعاتی آرام‌بخش برای مخاطب ایجاد می‌کند جدا از بحث بازیگری و کارگردانی و طراحی صحنه و نوازندگان، می‌تواند بار دیگر اهمیت موسیقی در زندگی روزمره آدمی را به یاد آورد. «ماریا» راهبه‌ای که نمی‌تواند با اصول دست و پا گیر دِیر همخوان شود به دشت و کوه پناه می‌برد با اخراج محترمانه از سوی مادر دیر مواجه می‌شود و به آموزگاری هفت بچه‌ای گماشته می‌شود که پدرشان کاپیتان است و نظم و انضباطی نظامی در خانه ایجاد کرده است. بچه‌ها نیز نظم‌گریز و برحسب طبیعت و سن، طالبِ کودکی کردن. ماریا با آواز و موسیقی سعی دارد این نگاه تحکم‌آمیز را تلطیف کند و تا حدود زیادی موفق و سربلند بیرون می‌آید. پیوند موسیقی و کلام نیز توانست این خانواده گریزپا از نظم را پیوندی مهربانه‌تر ببخشد و پدر را نیز که زمانی دورتر عاشق موسیقی و آواز بود، نیز به سمت خود بکشاند. هر چند اجراهایی از این دست تابع اصول خاص خود است ولی به هر حال کارگردان با همه موانع موجود توانست آنچه را به ثواب و صواب بود در دو ساعت و نیم، با کمترین ممیزی به صحنه برد. این اجرا هر چند برای مخاطب دریافتش سهل و آسان می‌نماید (به‌دلیل موسیقی و آواز) ولی به‌هیچ عنوان نمی‌توان از زحماتی که کارگردان و گروه بازیگران و نوازندگان کشیدند براحتی گذشت.

کپی