اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • جمعه ۲ اسفند ۱۳۹۸

پاسدار موسیقی اصیل کردی

پاسدار موسیقی اصیل کردی
داوود گنجه ای نوازنده کمانچه و عضو شورای عالی خانه موسیقی

هوشنگ کامکار آهنگساز و سرپرست گروه موسیقی کامکارها روز یکشنبه ۲۷ مردادماه در دهمین همایش بزرگ شعر و موسیقی کانون ادبی زمستان مورد تجلیل قرار می‌گیرد.

آشنایی من با آقای هوشنگ کامکاربه 40 سال گذشته برمی‌گردد، از آن روزگار که درکناریکدیگر درس خواندیم تا وصلت خانوادگی(اردشیرکامکارداماد داوود گنجه‌ای است) و تا به امروز که دوست و یاردیرینه هستیم.
هوشنگ کامکاربزرگ خاندان خانواده کامکاراست؛ استادی ممتاز و متبحر و موزیسین وآهنگسازی بسیار شایسته و خلاق که آثار ارزنده‌ای از خود به یادگارگذاشته است. ناگفته نماند هرکدام از اعضای خانواده کامکارها درهنر نوازندگی خود به شخصه استادی ممتازهستند و به‌لحاظ اخلاق، کردار و منش انسان‌هایی بزرگ و متواضع؛ و به عقیده من خانواده کامکارها بیش ازهرهنرمند و گروه موسیقی به وطن و دینشان خدمت کرده‌اند. البته بی‌تردید این منش و کردار و تعصب و عشق به هنر و موسیقی بی‌تأثیر از درس‌های پدر(استاد حسن کامکار موسیقیدان وآهنگساز) نبوده است، معلمی شایسته که با تلاش دلسوزانه خود توانست موسیقی اصیل کردی را حفظ و ترویج بدهد؛ هوشنگ کامکار و دیگر اعضای خانواده کامکارها زیرنظرچنین پدر و معلمی رشد کرده و بزرگ شده‌اند. برادری که توانست وحدت و انسجام را درخانواده حفظ کند. هوشنگ کامکار انسان و هنرمندی بی‌ادعا، قاطع و بسیار با دانش و اندیشه است او کتاب‌های بسیاری در زمینه موسیقی ترجمه کرده و همچنین در زمینه موسیقی جنگ و انقلاب زحمات بسیاری کشیده و توانست آثار زیبایی خلق کند. او همچنین متأثر به زادگاه و خاستگاه خود بوده و برای مردم شهرش و کسانی که مورد ظلم و فشار دشمنان قرار گرفتند سمفونی نوشت و همدرد و همراه با آنها شد. درواقع هوشنگ کامکار را می‌توان به چند جهت بررسی کرد نخست به‌لحاظ اخلاق و کردار که در کسوت والایی قرار دارد و دیگر کسوت معلمی که استادی بسیار شایسته و مدیری توانا است. او هیچگاه هنرش را آلوده به سیاست و مادیات نکرد و کارهای سفارشی انجام نداد. بسیار خوشحال هستم بزرگداشتی برای هوشنگ کامکار برگزار می‌شود وبه جامعه هنری و خانه موسیقی تبریک می‌گویم، این کار قوت قلبی برای همه موزیسین‌های این آب و خاک است و افسوس می‌خورم که به علت کسالت نمی‌توانم در این مراسم شرکت کنم.

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.