اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • پنج شنبه ۱۲ تیر ۱۳۹۹
با امضای سند شورای حاکمیتی، حکومت عمر البشیر به‌طور رسمی پایان یافت

آغاز عصر جدید سیاسی در سودان

آغاز عصر جدید سیاسی در سودان
ندا آکیش خبرنگار

در سالنی مشرف به رود نیل در خارطوم، پایتخت سودان، مقابل چشمان منتظر هزاران سودانی و غیرسودانی دیروز شنبه اتفاقی تاریخی و مسرت بخش رقم خورد؛ «سند شورای حاکمیتی» این کشور خسته از دیکتاتوری 30 ساله عمر البشیر دیروز سه‌شنبه رسماً نهایی و امضا شد تا سودان یک گام بزرگ در مسیر دموکراسی بردارد و پس از حدود 8 ماه ناآرامی و درگیری روی آرامش را ببیند.

به‌گزارش خبرگزاری فرانسه، در جشن امضای سند شورای حاکمیتی سودان علاوه بر رهبران شورای نظامی انتقالی و ائتلاف رهبران اپوزیسیون، هزاران نفر از مردم این کشور از سراسر سودان خود را به خارطوم رسانده بودند تا با چشمان خود لحظه آغاز یک عصر جدید در کشورشان را ببینند. در شهر «آتبارا»، جایی که در دسامبر گذشته برای نخستین بار تظاهرات علیه دولت عمر البشیر آغاز شد، مردم جمعه شب پایکوبی می‌کردند و در ایستگاه‌های قطار در حالی که منتظر آمدن قطار بودند تا خود را به خارطوم برسانند، آواز می‌خواندند و فریاد می‌زدند :«حاکمیت مردم، حاکمیت مردم». آنها که خود را پیروز انقلاب 8 ماهه خود می‌دانند، جمعه شب با خطاب قرار دادن روح 250 نفری که در جریان 8 ماه ناآرامی در سودان به دست نیروهای امنیتی کشته شدند، فریاد برمی‌آوردند، قول می‌دهیم انتقام خونتان را بگیریم.
مولود چاووش اوغلو، وزیر خارجه ترکیه، «ادریس دبی» رئیس جمهوری چاد، «ابی احمد»، نخست‌وزیر اتیوپی، «سام کوتیسا»، وزیر خارجه اوگاندا، «محمود علی یوسف»، وزیرخارجه جیبوتی، «تارتت اونانقا»، معاون دبیرکل سازمان ملل در شاخ آفریقا و «خلیفه الحارثی»، نماینده سلطان نشین عمان نیز از جمله مقامات خارجی شرکت‌کننده در این مراسم بودند. یک مقام مسئول در وزارت خارجه عربستان نیز پیشتر اعلام کرده بود، ریاض نیز در این مراسم شرکت می‌کند.
توافق بر سر سند قانون اساسی موسوم به «سند شورای حاکمیتی» حدود دو هفته پیش یعنی در روز چهارم آگوست نهایی شده بود اما شورای نظامی انتقالی و ائتلاف اپوزیسیون امضای رسمی آن را به دیروز شنبه موکول کرده بودند تا طی مراسمی از آن رونمایی کنند.
روز جمعه نیز ائتلاف اپوزیسیون سودان موسوم به «ائتلاف آزادی و تغییر» اعلام کرد که با نخست‌وزیر شدن عبدالله حمدوک، نماینده سابق سودان در سازمان ملل مخالفتی ندارد. حمدوک روز 20 آگوست (سه‌شنبه هفته جاری) رسماً نخست‌وزیر سودان می‌شود. ناظران پیش‌بینی می‌کنند، حمدوک که یک اقتصاددان است بتواند اقتصاد سودان را اصلاح کند. وی قرار است 28 آگوست نیز کابینه خود را معرفی کند البته هم حمدوک و هم اعضای کابینه به مدت 39 ماه مسئول اداره سودان در یک دوره انتقالی خواهند بود و پس از آن در سودان انتخابات برگزار خواهد شد. در این دوره 39 ماهه که از 4 آگوست آغاز شده، 11 عضو شورای حاکمیتی و دولتی که اعضای کابینه‌اش عمدتاً غیرنظامی هستند، سودان را اداره می‌کنند.
البته نکته قابل توجه در کابینه دولت انتقالی سودان که حدود 10 روز دیگر معرفی می‌شود این است که وزرای دو پست کلیدی دفاع و کشور را اعضای نظامی شورای انتقالی تعیین می‌کنند. این بدین معناست که اگرچه به موجب سند شورای حاکمیتی سودان غیرنظامیان در اداره بخش اعظم دولت نقش دارند و تا حد زیادی سودان به دموکراسی نزدیک شده اما همچنان شورای نظامی نفوذ خود را دارد و پست‌های کلیدی را واگذار نمی‌کند.
نکته قابل توجه دیگر این است که در پارلمان سودان که قرار است تا سه ماه آینده شکل بگیرد، دست کم 40 درصد نمایندگان زن خواهند بود. این مسأله باعث می‌شود نقش چشمگیر زنان سودانی در تظاهرات‌های 8 ماه اخیر که به پیروزی حاکمیت مردم در این کشور آفریقایی 40 میلیون نفری انجامید نادیده گرفته نشود.
با وجود تمام این تحولات که دیروز شنبه با امضای رسمی توافق «سند شورای حاکمیتی» سودان حاصل شد، برخی ناظران همچنان بدبینی‌هایی دارند و می‌گویند، استفاده از عبارت «تغییر رژیم موفق» برای سودان زودهنگام است.
 

کپی