اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۱۴ مرداد ۱۳۹۹
دلایل جامعه‌شناسی اقبال داوطلبان کنکور سراسری به علوم تجربی

تب تند پزشکی

تب تند پزشکی
سهیلا نوری گزارش‌نویس

امروز (۲۶ مرداد) آخرین مهلت انتخاب رشته داوطلبان کنکور سراسری ۹۸ است؛ روز پایانی ماراتن دانشجویانی که می‌خواهند در آینده سفیدپوش شوند؛ آخرین تلاش برای دکتر شدن بعد از آزمون کنکور در دوره تب تند پزشکی.

دوره‌ای که با رشد ۱۱۷ درصدی تعداد دانشجویان پزشکی در یک دهه آغاز شده و آمار داوطلبان کنکور امسال موید ادامه این دوره است: از یک میلیون و ۱۱۹ هزار و ۱۵۲ داوطلب آزمون سراسری امسال ۶۳۷ هزار و ۲۴۶ نفر متقاضی گروه تجربی و فقط ۱۶۴ هزار و ۴۱ نفر در گروه ریاضی و مابقی در گروه علوم انسانی و سایر گروه‌ها شرکت کردند.

یکی از این داوطلبان کنکور «تینا» است که خواندن درس‌های رشته علوم تجربی و تست‌زنی را از تیرماه سال قبل با روزی ۸ ساعت شروع کرد و با نزدیک شدن به بزرگترین ماراتن علمی کشور به روزی ۱۳ ساعت رسید، حتی تعطیلات نوروز را هم دور از خانواده و در کمپ‌های دانش‌آموزی گذراند تا در آزمون رشته‌ای که خانواده‌اش انتخاب کرده بودند با آمادگی کامل ظاهر شود.

آزمون به پایان رسید بی‌آنکه تینا برای این میزان از تلاش توجیه قابل قبولی داشته باشد. تنها دلیل او برای شرکت در آزمون علوم تجربی اصرار خانواده‌اش بود، وگرنه به رشته پزشکی علاقه‌ای نداشت و ندارد برای همین است که به «ایران آنلاین» می‌گوید: «آزمون امسال هم سخت بود هم آسان.
این نظر همه بچه‌ها بود چون سؤال‌های درس ریاضی و از بین درس‌های عمومی هم سؤال‌های ادبیات خیلی سخت بود..

ولی من خوشحالم که به حرف قلبم گوش کردم و به سؤال‌های رشته هنر هم جواب دادم، البته غبطه می‌خورم که کاش درس‌های این رشته را بیشتر دوره کرده بودم و نتیجه بهتری می‌‌گرفتم. ولی خب در نهایت برای من که به هیچ عنوان قصد ندارم راه طولانی پزشک شدن را پیش بگیرم فرق چندانی ندارد.»

سال آخر دبیرستان تینا که متولد نیمه اول سال ۸۰ است بیش از ۲۰ میلیون تومان برای خانواده‌اش آب خورده؛ هزینه‌ای که خانواده‌های بسیاری از دانش‌آموزان پشت کنکوری برای فرزندان‌‌شان که در مدارس غیرانتفاعی درس می‌خوانند متحمل می‌شوند، اما در نهایت دانش‌آموز همان مسیری را می‌رود که همیشه آرزویش را داشت.

درست مثل احسان و عرفان طاهری فرد که با کسب رتبه ۵ و ۶ کنکور سال ۱۳۹۴ هدف و آرزویشان را دنبال کردند، بی‌آنکه خانواده هزینه مازادی را برای موفقیت در کنکور این برادران دوقلو پرداخته باشد.

این‌طور که احسان می‌گوید برادر بزرگتر او و عرفان هم پزشکی خوانده و با وجود آگاهی از مشقت‌های این رشته تحصیلی، از سر علاقه برای پزشک شدن تلاش کردند: «چالش‌های یک پزشک برای تشخیص صحیح بیماری جذابیت پزشکی را برایم دوچندان می‌کرد و مصر بودم پزشک شود تا با پیدا کردن راه درمان بیمار هم به او هم به خودم آرامش را تزریق کنم.

خوشبختانه من و عرفان با کسب رتبه‌های‌ برتر کنکور سال ۹۴، گام اول را محکم برداشتیم و با اینکه مثل بقیه دانشجوها در ترم‌های اول دانشگاه و با گذراندن دروس علوم پایه، کمی بی‌انگیزه شدیم، ‌اما به محض اینکه وارد بیمارستان و به‌صورت عملی با ابعاد مختلف پزشکی درگیر شدیم، انگیزه از دست رفته را به دست آوردیم و حالا مطمئن‌تر از قبل به انتهای روشن این مسیر فکر می‌کنیم.»

به گفته این دو برادر شیرازی که سال چهارم پزشکی را می‌‌گذرانند، همچنان دانشجوهای زیادی پشت صندلی‌های دانشکده‌های پزشکی نشسته‌اند که به‌دنبال هدفی اشتباه وارد این حوزه با اهمیت شده‌اند، اما یا راه بازگشتی برای خود نمی‌بینند یا اینکه فرصت را برای تغییر رشته از دست رفته می‌دانند، در این میان اما برگ برنده از آن دانشجوهایی است که بالاخره علاقه‌شان را دنبال کردند؛ هرچند دیرهنگام.

جاذبه‌های این روپوش سفید و عنوان پرطمطراق «دکتر» چیست که این تب را در جامعه ایجاد کرده؟ چه تحولاتی در یک دهه اخیر اقبال به رشته‌های ریاضی و علوم انسانی را کاهش داده؟ این پرسش‌ها را با دو جامعه‌شناس به بحث گذاشتیم:

محصول زندگی پزشکی‌شده

سمیه توحیدلو، جامعه‌شناس اقتصادی

 

 

در سال ۸۸ از میان یک میلیون و ۲۰۰ هزار شرکت‌کننده در کنکور سراسری، ۲۵٫۷۴ درصد آنها متقاضی رشته ریاضی، ۳۶٫۴۵ درصد از دانش‌‌آموزان متقاضی رشته علوم تجربی و ۳۸٫۱۳ درصدشان در رشته علوم انسانی شرکت کردند.

این نوسان در سال‌های بعد هم تکرار شد تا اینکه در سال ۹۸ داوطلبان رشته ریاضی فیزیک ۱۴٫۶۸، رشته علوم تجربی ۵۶٫۹۴ و رشته علوم انسانی ۲۵٫۲۲ درصد شرکت‌کنندگان را تشکیل دادند، البته در تمام این سال‌ها نسبت آماری متقاضیان زن به مرد معمولاً چیزی حدود ۶۰ به ۴۰ درصد بوده است.

در این میان نکته قابل توجه تحولات مرتبط با علاقه‌مندان رشته ریاضی است چراکه اقبال دانش‌آموزان به شاخه ریاضی فیزیک که تنوع رشته‌ها در آن بیشتر و بالاتر است رشد کاهنده‌ای داشته و این روند در سال‌های بعد ادامه پیدا کرده است.

در واقع وضعیت رشته ریاضی شبیه به رشته علوم انسانی شده و به سیاق گذشته بالا و پایین شدن آمار شرکت‌کنندگانش منطبق با وضعیت فرهنگی و اجتماعی جامعه است؛ براساس