اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۱۵ مرداد ۱۳۹۹

کلمات کلیدی
حجتی:

اختلاف بهای سبوس گندم را رفع می کنیم/تولید ۲.۵ تن گوشت سفید

اختلاف بهای سبوس گندم را رفع می کنیم/تولید ۲.۵ تن گوشت سفید

وزیر جهاد کشاورزی گفت: در خصوص اختلاف قیمت فروش سبوس گندم مکاتباتی با رئیس ستاد تنظیم بازار که وزیر صنعت، معدن و تجارت است و همچنین با رئیس جمهوری انجام شده و دستور دادند که از این بی‌دقتی جلوگیری شود که امیدواریم این مشکل رفع شود.

«محمود حجتی» روز شنبه در حاشیه بازدید از هجدهمین دوره نمایشگاه بین‌المللی دام، طیور و صنایع وابسته اظهارداشت: سامانه وزارت جهاد کشاورزی خرید سبوس گندم را ۸۴۰ تومان اعلام کرده اما وزارت صنعت، معدن و تجارت آن را ۱۲۵۰ تومان عرضه می‌کند.

وی افزود: برای رفع اختلاف بهای سبوس گندم بین دو وزارتخانه مکاتباتی نیز با رئیس ستاد تنظیم بازار که وزیر صنعت، معدن و تجارت است انجام دادیم و او دستور بررسی موضوع را داند. موضوع به رئیس جمهوری نیز اطلاع داده شد و ایشان نیز دستور دادند که از این بی دقتی‌ها جلوگیری شود.

وزیر جهاد کشاورزی گفت: امیدواریم این مشکل نیز رفع شود زیرا این اتفاق درستی نیست که گندم را به قیمت ۶۶۰ تومان بیش از هفت میلیون تن به کارخانجات آرد می‌دهیم و از طرف دیگر نیز ۱۲۰۰ تومان سبوس آن در اختیار دامدار قرار گیرد و این مورد نارضایتی است.

وی بیان کرد: البته کارخانجات آرد نیز مشکلی دارند که باید این مشکل به شیوه خودش حل شود و اینکه قیمت سبوس را قبل از عید افزایش ۳۰ تا ۴۰ درصدی داده‌اند و بخواهند دوباره افزایش دهند بر روی محصولات نهایی تاثیر می‌گذارد.

حجتی تاکید کرد: این دقت‌ها باید انجام شود و براساس دستور رئیس جمهوری باید از این بی دقتی‌ها جلوگیری شود.

تامین خوراک دام وضعیت خوبی دارد

وزیر جهاد کشاورزی در خصوص واردات خوراک دام و طیور گفت: در این زمینه مشکل دارد زیرا عمده خوراک به خصوص طیور که ذرت دانه‌ای و کنجاله است، کشت‌های تابستانه است و به دلیل منابع آب کم، محدودیت‌های جدی در کشت وجود دارد و باید نیاز خود را وارد کنیم.

وی اظهارداشت: در این سال‌ها در ارتباط با توسعه کلزا اقدامات خوبی انجام شده و به مرور زمان کنجاله کلزا نیز به غذای طیور رفته است و استقبال خوبی هم شده است و به مرور بخشی از نیاز جایگزین می‌شود.

حجتی تصریح کرد: در ارتباط با تامین خوراک و واردات وضعیت خوبی را داریم و حتی بارها عنوان شده که برخی مسئولان نگران واردات بیش از اندازه خوراک دام هستند و بر این اساس این محصولات با سرعت بیشتری در حال تخلیه است.

تولید ۲.۵ تن گوشت سفید

وی در ادامه درباره صنعت دامپروری کشور گفت: از نظر دام و دامپروری یکی از کشورهای مطرح در دنیا هستیم و حرف برای گفتن داریم.

وزیر جهاد کشاورزی افزود: در بخش طیور بیش از ۲.۵ میلیون تن گوشت سفید تولید می‌کنیم و و ارتباط خوبی بین تولیدکنندگان وجود دارد.

وی اضافه کرد: در ارتباط با مسائل مربوط به مکمل‌، واکسن، خوراک دام پیشرفت‌های خوبی داشتیم و ضریب تبدیل ما در برخی واحدهای نمونه در صنعت طیور به ۱.۶ رسیده است و بخشی از آن تاثیر برگزاری نمایشگاه‌های بین المللی است که تولیدکنندگان با دنیای خارج ‌آشنا شدند و از طرفی نیز با دیگر تولیدکنندگان نیز ارتباط برقرار کردند.

حجتی گفت: امروز ظرفیت‌های خوبی در کشور وجود دارد و می‌توانیم صادرات داشته باشیم و هم با بالاترین بهره‌وری و راندمان تولیدات خود را در داخل کشور داشته باشیم و با پایین ترین قیمت بتوانیم محصولات خود را عرضه کنیم.

وزیر جهاد کشاورزی در ادامه بازدید از چهاردهمین نمایشگاه بین‌المللی توانمندی‌های عشایر، گفت: برگزاری نمایشگاه معرفی ظرفیت‌ها،‌ استعدادها، خلاقیت‌ها، ‌تولیدات جامعه عشایری و روستایی است.

وی با اشاره به سال رونق تولید گفت: عشایر و روستائیان کمترین هزینه را به هزینه‌های عمومی تحمیل می‌کنند و بیشترین دستاورد و تولید را دارند.

حجتی افزود: در طول ۴۰ سال گذشته خدمات مختلفی در زمینه‌های زیربنایی، آب، بهداشت، آموزش و سایر مسائل انجام شده است اما به معنی این نیست که مشکلی ندارند بلکه امیدواریم در آینده مشکلات آنها مرتفع شود و از خدمات رفاهی بیشتری برخوردار شوند./ایرنا

کپی