اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • یکشنبه ۱۹ مرداد ۱۳۹۹

ائتلاف آمریکایی مدعی پایبندی به دستور عبدالمهدی درباره حریم هوایی عراق شد

ائتلاف آمریکایی مدعی پایبندی به دستور عبدالمهدی درباره حریم هوایی عراق شد

ائتلاف بین‌المللی به اصطلاح "ضد داعش" اعلام کرد که به دستورالعمل‌های اخیر نخست‌وزیری عراق در خصوص پروازها در آسمان این کشور پایبند خواهد بود.

 ائتلاف بین‌المللی به اصطلاح "ضد داعش" با صدور بیانیه‌ای آورده است که چند فرمانده ارشد این ائتلاف برای گفت‌وگو درباره دستورالعمل اخیر عادل عبدالمهدی، نخست‌وزیر عراق درباره حریم هوایی این کشور با مقام‌های وزارت دفاع عراق دیدار و گفت‌وگو کردند.

در این بیانیه آمده است: ائتلاف به عنوان مهمان عراق به تمامی قوانین و دستورالعمل‌های دولت این کشور پایبند است. ائتلاف تحت امر آمریکا به تمامی اقدامات شریکان عراقی‌مان برای اجرای دستور عبدالمهدی پایبند است.

عادل عبدالمهدی پنج‌شنبه دستور داد تا همه توافق‌های مربوط به پرواز در حریم هوایی عراق لغو شود.

طبق گفته عبدالمهدی، این دستور، پروازهای شناسایی، پرواز جنگنده‌ها، بالگردها و انواع پهپادها چه عراقی و چه خارجی را شامل می‌شود.

نخست‌وزیر عراق همچنین در ادامه دستور داد که صدور موافقات در این زمینه تنها به فرمانده کل نیروهای مسلح یا نماینده وی محدود باشد.

همچنین به نیروهای مسلح عراق دستور داده شد که فورا با هرگونه پرواز مغایر با تصمیم نخست‌وزیر عراق برخورد کنند.

دست کم یک هفته بعد از انفجار در پادگان الصقر در جنوب بغداد عادل عبدالمهدی دستور تشکیل کمیته‌ای مشترک از سوی طرف‌های مربوطه برای بررسی ابعاد این حادثه را داد.

عبدالمهدی همچنین دستور داده تمامی انبار تسلیحاتی و پادگان‌های وابسته به وزارت دفاع و حشد شعبی و حشد عشایری به خارج از شهرها منتقل شوند و باید این اوامر قبل از پایان ماه جاری میلادی اجرایی شوند و شهرها خالی از این پادگان‌ها و انبارهای تسلیحاتی باشند.

این تصمیم پس از وقوع انفجار در اردوگاه الصقر اتخاذ شد. / ایسنا

کپی